Спряження дуг двох кіл за допомогою прямої (рис. 1) зводиться до побудови зовнішньої або внутрішньої дотичної до цих кіл.
Щоб провести зовнішню дотичну, яка спрягає два кола радіусів R і R1, спочатку сполучають центри цих кіл. Потім відрізок OO1поділяють точкою O2 навпіл, а з точки О проводять коло радіусом, що дорівнює різниці радіусів заданих кіл R-R1. На цьому колі позначають точку К2. Продовжують відрізок ОК2 до перетину з колом радіуса Rі дістають точку спряження К. Сполучають точку К2з центром О1. З точки К паралельно прямій К2О1 проводять пряму, що спрягає два кола.
Рис. 1.
Побудова спряження дуг двох кіл дугою заданого радіуса (рис.2)
Зовнішнє спряження дуг двох кіл радіусів R2 і R1 за допомогою дуги радіуса R.
Із центра O1 радіусом R+R1, а центра О2 радіусом R+R2 проводять дуги до перетину в точці O. Точки спряження K і K1 лежатимуть на лініях, які сполучають точку O з центрами дуг O1 і O2.З точки О, як із центра, проводять дугу спряження радіусом R.Внутрішнє спряження дуг кіл за допомогою третьої дуги
Рис. 3.
Змішане спряження двох даних дуг кіл третьою
Із центра О1 проводять дугу радіусом, що дорівнює R-R1, а із центра О2 - радіусом R+R2. Перетин проведених дуг визначає центр дуги спряження. Дуга спряження має з дугою радіуса R1 внутрішнє спряження, а з дугою радіуса R2 - зовнішнє. Точка K1 є точкою самодотикання, а точка К2 - точкою перегину
Рис. 4.
ПИТАННЯ ДЛЯ САМОПЕРЕВІРКИ
1. Що таке спряження?2. За якої умови перехід від прямої до кола буде плавним?3. Що є ознакою дотику прямої до кола в заданій на ній точці?4. Як знайти точку спряження двох кіл, що дотикаються?
5. Назвіть елементи, обов'язкові в будь-якому спряженні.