Тема 9. Перспектива відображень у воді та плоскому дзеркалі

Побудова відображення у воді

Плоска поверхня води дзеркально відбиває світло і предмети, розташовані над нею. Тому при малюванні пейзажів з водоймами, наприклад, берега річки або морської затоки необхідно уміти будувати дзеркальне відображення у воді.

Побудова дзеркальних відображень ґрунтується на відомому законі оптики:
1. Промінь падає АВ (рис. 9.01) і промінь відбитий СВ розташовуються в одній площині з перпендикуляром ВТ, проведеним до площини дзеркалу через точку В.
2. Кут падіння α дорівнює куту відображення α1.

Якщо провести горизонтально-проекціюючу площину паралельно картині через вершину дерева (точку А), то промінь, що падає від точки А на поверхню води під кутом α до вертикалі ВТ, відіб'ється під тим же кутом і потрапить в око спостерігача в точці С. Дзеркальне відображення А* точки А виявиться на продовженні відбитого променя СВ нижче рівня дзеркала на величину відрізку аА. Прямокутні трикутники ВаА і ВаА* будуть рівні, оскільки мають по два однакових катета.

Отже, зображення відбитих предметів в дзеркальній поверхні води розташовуватиметься нижче рівня поверхні води в перевернутому виді на відстані, рівній надводній частині (рис. 9.02).

Віддзеркалена точка А* - симетрична точці А відносно точки а, її вторинної проекції на площину дзеркала.

  • Побудова відображень в плоскому дзеркалі

Вертикальне дзеркало перпендикулярне до картини.

На рис.9.06 зображено дзеркало, розташоване перпендикулярно до картинної площини. Щоб побудувати відображення відрізку в такому дзеркалі, проведемо через його кінці паралельні прямі, перпендикулярні до площини дзеркала. Ці прямі утворюють фронтальнопроекціюючу площину, яка перетнеться з площиною дзеркала по прямій I-I. Від лінії перетину I-I відкладемо в глибину дзеркала відрізок I-а*, рівний відрізку I-a тобто відстані, на яку відрізок Aа віддалений від площини дзеркала. Потім з точки а* встановимо перпендикуляр до перетину з прямою І-А в точці А*. Відрізок А*а* буде дзеркальним відображенням відрізку Аа.

Рис.9.06 а

Рис.9.06 б

Розглянуті способи побудови відображень в дзеркалі дають можливість будувати перспективні відображення об'ємних предметів в інтер’єрі.

Питання для самоконтролю:

  1. Як формулюється основний закон оптики?
  2. Як будується відображення відрізка прямої у горизонтальному дзеркалі?
  3. Як будується відображення відрізка прямої у фронтальному дзеркалі?
  4. Як будується відображення відрізка прямої у похилому дзеркалі перпендикулярному до картини?
  5. Як будується відображення відрізка прямої у вертикальному дзеркалі, розміщеному під довільним кутом до картини?
Цитати
“Якщо креслення – мова техніки, то нарисна геометрія – граматика цієї мови”. Г.Монж
Геометрія є пізнання всього існуючого.  Платон
Те, що не може геометрія, не можемо й ми.  Б. Паскаль

Tema 1

Тема 2

Tema 3

Tema 4

Tema 5

Tema 6

Tema 7

Tema 8

Tema 9

Завдання

Питання

Література