Тема 4. Перспектива інтер'єру

Інтер`єром називають внутрішній вид приміщення в цілому, або окремі його частини.
Для побудови зображень перспективи інтерєру та розміщенню в них меблів, необхідно знати і вміти користуватися на практиці перспективними масштабами глибини, ширини і висоти, масштабом ділення.
При побудові перспективи важливим питанням є компановка кресленика та визначення основних елементів перспективного анарату: лінія горозонту, головна точка картини, дистанційні точки,  та кут зору. Картинна має бути розміщена в найкращому полі зору, тобто кут зору має знаходитись в межах 28 о -53о.
Лінія горизорну може бути піднята на будь яку висоту від основи картини. Якщо її підняти високо (рис.4.01а), то глядач побачить більшу частину підлоги та верхні площини предметів: столешні, верхні площини полок камодів та шаф. Буде складатися враження збільшеної плоші підлоги. Якщо лінію горозонту значно опустити (рис.4.01г), то таким чином можна створити враження монументальності приміщення, тобто найбільш випукло будуть виглядати колони, стеля, ліпнина, плафони… Таким чином взалежності від характеру композиції картини обирається висота лінії горизонту.
Фронтальна перспектива.
Перспектива, у якої одна стіна паралельна до картинни, називається фронтальною. Взалежності від вибору положення головної картини Р перспектива називаєтся:
фронтальною центральною, якщо точка Р знаходиться в центрі картини, зображення ділиться на рівні частини, симетричні відносно головної лінії картини Рр (рис. 4.01б).
боковою фронтальною, коли головна точка картини Р зміщена відносно середини зображення. Якщо точка Р зміщена вправо –  ліва стіна буде більшою за праву (рис.4.01а); при зміщені точки Р вліво –  навпаки буде збільшена права стіна (рис.4.01в,г).

При побудові фронтальної перспективи користуються точками Р, Ск, D. Для зручності розміщення предметів в інтерєрі пропонується розбити підлогу на квадрати. При побудові перспективи меблів слід враховувати габаритні розміри. Спочатку ліпше побудувати огортуючі поверхні предметів у вигляді паралелепіпедів, а потім вже перспективу з уточненням конкретної форми кожного предмету.

Кутова перспектива.
Кутовою перспективою називають зображення інтер`єру чи обєкту, коли площина стін розміщена під довільним кутом до картини.
Взалежності від положення головної точки картини, увага акцентується на ліву стіну (рис. 4.02а), на праву стіну (рис.4.02в), або їнтерєр є симетричним тоді стіни знаходяться у рівних умовах.

Щоб побудувати перспективу кута кімнати, необхідно вміти користуватися перспективним масштабом ділення для прямих загального положення. Розбивка підлоги на крадратні метри, яку будують для зручності розміщення предметів, виконується за допомогою масштабних точок М1 і М2. Не слід використовувати дробові точки сходу та дробові дистанційні точки

Методи побудови перспективи інтерєру

Метод для побудови перспективи обирається під конкретний інтерєр з міркування простоти виконання та індивідуальних особливостей об`єкту.  
Перспективу можна побудувати за описом методом прямокутних координат, методом суміщеної предметної площини з картинною, методом суміщення в поєднанні з координатним методом, методом гомології, методом архітектора. Метод поєднання в комплексі з координатним методом застосовують також для вирішення обернених задач, коли потрібно визначити натуральні розміри предметів, заданих в перспективі, в тому числі при аналізі картин художників.

Для зручності побудови перспективи всю підлогу кімнати можна розбити на квадрати (рис. 4.03). По сітці квадратів простіше визначити місце розташування дверей, вікон, меблі.
При великих площах приміщень і насиченості їх предметами обстановки, необхідно оптимально вибирати величину квадратів - при занадто дрібній сітці відбувається захаращення креслення лініями, при дуже великій - важко встановити точне місце розташування предметів, особливо, якщо вони розташовані під довільними кутами

Розглянемо побудову центральної фронтальної перспективи методом гомологіі (рис. 4.03). Цей метод зручно застосовувати для побудови перспективи інтер'єру з предметами, розташованими під довільним кутом і коли одна з точок сходу розташована далеко за картинної площиною. На картині задана лінія горизонту, головна точка Р і суміщена точка зору Сk.  План кімнати дано у суміщенні предметної площини з картинною. У кімнаті на фронтальній стіні розташоване вікно, на правій стіні двері з двома напіврозкритими стулками. З лівої стіни стоїть  шафа з антресоллю. По середині кімнати знаходиться стіл, вільно розташований по відношенню до стін кімнати.
Знайдемо глибину кімнати. Для цього внесемо точку А, що позначає кут кімнати, на основу картини і отримаємо точку а0. Оскільки стіни кімнати перпендикулярні, точку а0 слід з'єднати з точкою Р, і визначимо напрямок плінтуса. З суміщеної точки зору Сk проведемо промінь в точку А, який перетне пряму а0Р в точці А. Побудуємо фронтальну стіну кімнати. Для визначення висоти кімнати скористаємося масштабом висот.
Цим же способом побудуємо перспективне зображення шафи.
Для побудови відкритих стулок дверей на плані креслимо
півколо, що визначає траєкторію руху стулок і задамо кут, на який вони відкриті. Визначимо ширину дверного отвору, з'єднавши точки С і Т з суміщеною точкою зору Сk.
Кінець стулки проекцію точки В на предметній площині, суміщеній з картинною, перенесемо на основу картини. Отриману точку b0 з'єднаємо глибинною  прямий з точкою Р. Відрізок СВ продовжимо до перетину з лінією горизонту щоб отримати точку сходу для верхнього торця стулки. Аналогічно будуємо другу стулку.
Для побудови столу скористаємося точкою сходу F2, яка знаходиться в межах аркуша. При суміщеній точці зору побудуємо прямий кут зі сторонами, паралельними сторонам столу. Знайдемо точки m0 і nо і з'єднаємо їх з точкою сходу F2. Перспективне зображення отримаємо в результаті.

Рис. 4.03.

Задача № 4.01. Приклад поетапного виконання фронтальної перспективи інтер’єру (рис.4.4 а-м).

1. За допомогою точок Р і D будуємо масштабну сітку в перспективі.

2. Викреслюємо контури стелі і підлоги та намічаємо положення віконних та дверних прорізів, використовуючи масштаб висоти.

 

 3. Будуємо перспективу дверного полотна, відкритого під кутом, вказаним на плані, аналогічно задачі на рис.4.3 стулка відкритого вікна побудована за допомогою точки сходу F1.

 

 

 4. Будуємо габарити стола в перспективі, використовуючи масштабну сітку, масштаб висоти та дистанційну точку (стіл розміщений під кутом 45о до картини, тому точки сходу його сторін співпадають з точками D).


 5. Прорисовуємо деталі стола.

 6. Підчищаємо кресленик та наносимо власні тіні.

 

 .Питання для самоконтролю:

  1. Що називають полем зору?
  2. Що називають кутом зору?
  3. Що називають інтер`єром?
  4. Яка перспектива предмету називається фронтальною?
  5. Яка перспектива предмету називається центральною фронтальною і яка бічною фронтальною?
  6. Що називають кутовою перспективою?
  7. В яких межах обирають кут зору при побудові інтер`єру?
Цитати
“Якщо креслення – мова техніки, то нарисна геометрія – граматика цієї мови”. Г.Монж
Геометрія є пізнання всього існуючого.  Платон
Те, що не може геометрія, не можемо й ми.  Б. Паскаль

Tema 1

Тема 2

Tema 3

Tema 4

Tema 5

Tema 6

Tema 7

Tema 8

Tema 9

Завдання

Питання

Література