Тема 8. Перспективні проекції сонячних тіней
Оскільки сонце і місяць нескінченно віддалені від предмету, в основі перспективи лежить центральне проекціювання, тому променеві прямі та їх проекції, паралельні між собою в просторі, в перспективі мають свої точки збігу. При цьому вторинні проекції променів (які лежать на предметній площині) знаходяться на лінії горизонту, оскільки джерело світла (сонце) вважається віддаленим в нескінченність.
Сонце по відношенню до точки зору може займати різні положення, що зумовлює розташування S і s відносно лінії горизонту h і головної точки картини Р. Розглянемо шість можливих варіантів положення сонця:
1. Тіні, що віддаляються – сонце знаходиться позаду. Точка збігу вторинних проекцій променів знаходиться на горизонті, а точка збігу самих променів (S перспектив променів сонця) - нижче лінії горизонту. На рис.8.01a сонце знаходиться позаду справа і зліва від Р. На рис.8.01б – позаду людини.
Тіні, що наближаються – сонце розміщене перед людиною, справа. Точка збігу вторинних проекцій променів знаходиться на горизонті, а точка збігу S перспектив променів – вище горизонту. На рис. 8.02а сонце знаходиться попереду зліва і зліва від Р. На рис. 8.02б – попереду справа і справа від Р
Тіні нейтральні – промені світла паралельні картинній площині, тому точок збігу не матимуть. Промені зображуються на перспективі паралельними прийнятому напряму світла, а вторинні їх проекції – паралельні основі картини. На рисунку 8.03а сонце знаходиться ліворуч від людини, на рисунку 8.03б –праворуч.
Побудова тіней при сонячному освітленні від вертикальної пластини (стіни) показана на рис. 8.04.
Тіні архітектурних деталей. Напрямок променів задано точками збігу перспектив променів S і вторинних проекцій s. Грані споруди, що знаходяться у власній тіні, виявляють за допомогою вторинних проекцій променів, проведених на предметній площині. Друга ознака – якщо точка збігу s вторинних проекцій променів знаходиться за точкою F2 справа, то грані призм, лінія збігу яких проходить через точку F2 , будуть у власній тіні. Тіні від вертикальних ребер спрямовані в точку збігу s вторинних проекцій променів. Тіні від горизонтальних ребер будуть паралельні цим ребрам і тому мають спільну точку збігу. На рис.8.05 побудовані власні та падаючі тіні від арок та стел. Рис.8.05а,б – тіні, що віддаляються (сонце знаходиться за спиною людини). Рис.8.05в,г – тіні, що наближаються (сонце знаходиться перед людиною).
Побудова тіні за третьою схемою. На рисунку 8.06а побудовані нейтральні тіні арки, якщо сонце розміщене ліворуч від людини, на рис. 8.06б побудовано тіні стели, сонце знаходиться праворуч.
Питання для самоконтролю: