1.                Підбір рослин

Рослинні угрупування є основним компонентом в просторовому моделюванні середовища. Рослинність поділяється на три види: дерева, кущі, трав'янисті рослини. Дерева мають крону, штамб, кореневу систему. Кущі і трав'янисті рослини характеризуються надземною і підземною частинами. Дерева, залежно від висоти, розподіляються на три групи (першої, другої, і третьої величини). Подібну градацію мають кущі і трав'янисті. З дерев, кущів і трав'янистих створюються найрізноманітніші угрупування.

Рослинні угрупування підбираються в два етапи: на першому етапі враховуються біологічні властивості рослин, а на другому - їх архітектурно-художні характеристики.

I етап

1.1 при підбиранні рослин враховуються кліматичний район, грунтові умови, реакція на вологість повітря, інсоляції, швидкість росту. Слід також приділяти увагу біологічній сумісності рослин та враховувати мікрогрунтові умови.

1.2. У створенні угрупувань слід враховувати швидкість зростання і довговічність. У зв'язку з цим швидкозростаючі види та світлолюбні кущі не можна саджати під кроною щільнокронних дерев.

1.3. Значну увагу при формуванні ландшафтних композицій необхідно приділити відношенню деревно-кущових насаджень до інсоляції З урахуванням аналізу карти інсоляції на добре освітлених ділянках будь-якої території слід проектувати світлолюбні породи (береза, дуб, клен ясе­нелистий, ясен, тополя, сосна звичайна, вільха чорна та ін.). На затінених ділянках необхідно розміщувати тіневитривалі рослини (каштан кінський і татарський, ялина, липа, платан, глід, жимолость, калина та ін.).

1.4. Для досягнення швидкого декоративного ефекту слід проектувати швидкозростаючі зелені насадження: березу, в'яз, клен ясенелистий і татарський, вербу плакучу, ясен зелений, ялину колючу, сосну звичайну, акацію білу та ін.

1.5.Для оформлення геопластики рельєфу слід проектувати на таких ділянках рослини з розвиненою кореневою системою. До числа таких рослин належать: клен польовий, татарський, акація жовта, ліщина звичайна, гледичія та ін.

1.6. Виконуючи захисне озеленення, пропонується застосовувати та­кі породи дерев і кущів:

·                   Для шумозахисту - клен гостролистий, в'яз звичайний, липа дрібнолиста, ялина звичайна, модрина сибірська, жимолость татарська, акація жовта;

·                   Для газозахисту - клен пенсільванський, гледичія трьохколючкова, тополя сіра і чорна, тополя канадська, акація біла, шовковиця біла, ялівець козацький, крушина звичайна та ін.;

·                   Для пилозахисту - верба біла плакуча, каштан кінський, клен сріблястий і татарський, польовий, гостролистий, тополя канадська, шовковиця біла, ясен зелений та звичайний, акація жовта;

·                   Для вітрозахисних насаджень і затінення території підбирають рослини з найбільш щільної кроною - каштан кінський, клен гостролистий, ялина звичайна, дуб черешковий, липа дрібнолиста та ін.

II етап

На другому етапі при підборі рослинних угрупувань враховуються архітектурно-художні властивості рослин: висоту, форму крони і характер листя. Слід, передусім, враховувати контраст за висотою і формою крони різноманітних дерев.

2.1. За висотою дерева поділяються на такі групи.

·                   Дерева першої величини - високі (понад 25 м): кедр сибірський, ялина звичайна, сосна звичайна, дуб черешковий, клен гостролистий, липа крупнолиста.

·                   Дерева другої величини - середні (від 10 до 25 м): клен польовий, каштан кінський, вільха чорна, ясен американський.

·                   Дерева третьої величини - низькі (нижче 10 м): клен Гіннала, багряник, верба, ялівець звичайний.

Із декоративно-композиційних міркувань дерева висотою нижче 5 м можна віднести до однієї групи з кущами, які мають висоту від 0,5 до 5 м (аморфа кущова, дерен білий, бересклет).

2.2.Кущі за висотою також можуть бути розподілені на три групи:

·                   кущі першої величини - високі (3-5 м): глід, клен Семенова, клен татарський, калина звичайна, гордовина та ін.;

·                   кущі другої величини - середні (1-3 м): крушина, бузок, берес­клет, спірея Ванн-Гутта, верболистяна, блакитна та ін.;

·                   кущі третьої величини - низькі (0,5-1 м): спірея Бумольда, спі­рея японська, лаванда, стефанандра та ін.