Практична робота №9

 

Розподіл пігментів за Краусом.

 Одержання хлорофілів.В розчинах, одержаних шляхом екстракції розтертих зелених тканин рослин полярними розчинниками, міститься суміш пластидних пігментів, які беруть участь у фотосинтезі. Хлорофіли, яких в листках значно більше, маскують при цьому каротиноїди. Пігменти можна розділити з одного екстракту за методом Крауса.

Мета роботи.Дослідити, що 96% етиловий спирт екстрагує з зелених фото синтезуючих тканин зелені та жовті пігменти, які характеризуються різними властивостями, в тому числі розчинністю в водних полярних і безводних неполярних розчинниках. Крім того, метою досліду є ознайомлення з реакцією одержання продуктів омилення хлорофілу.

Матеріали, обладнання.Спиртовий екстракт пігментів з листків різних рослин, бензин, 20% розчин гідроксиду калію, пробірки в штативах, вода.

Хід роботи. В пробірку наливають 3 мл концентрованого екстракту пігментів, добавляють в неї 6 мл бензину і 2-3 краплини води. Пробірку закривають скляною пробкою і добре збовтують її вміст. Спостерігають розшарування розчину на зелений (верхній) і жовтий (нижній) шари. У верхньому бензиновому шарі розчинені хлорофіли і каротин (сильно гідрофобні речовини), в нижньому водно-спиртовому –ксантофіл. Щоб виявити каротин, у пробірку добавляють 15 краплин 20% розчину КОН і сильно збовтують вміст. Спостерігають перерозподіл  забарвлених  шарів  внаслідок  утворення  солі  хлорофілі  нової  кислоти  (реакція  омилення хлорофілу). Жовте  забарвлення верхнього шару в пробірці зумовлене каротином. Солі хлорофілі нової кислоти, як і хлорофіл, зелені, але характеризуються гідрофільністю і тому перерозподіляються в нижній водно-спиртовий шар.