Page 23

ПРАКТИЧНА РОБОТА 4. Трудовий процес, методи дослідження та основи раціоналізації

Мета: дослідження сутності та типів трудових процесів, визначення критеріїв їх раціоналізації та оптимізації.

Завдання: визначити поняття, структуру,складові елементи трудових процесів;  дослідити їх типологію; охарактеризувати трудомісткість робіт; пошук шляхів раціоналізації та оптимізації трудових процесів.

 

Питання для розгляду та обговорення:

1.      Поняття, структура та складові елементи трудового процесу.

2.      Типи трудових процесів.

3.      Трудомісткість робіт та їх зниження.

4.      Раціоналізація трудових процесів. Економічна оцінка раціоналізації трудового процесу.

5.      Критерії оптимізації трудових процесів.

6.      Технічні пристрої для дослідження трудових процесів і затрат часу.

7.      Класифікація затрат робочого часу зміни.

8.      Причини, наслідки і шляхи запобігання монотонності праці та підвищення її змістовності.

 

Питання для самоконтролю:

1.      Охарактеризуйте зміст та структуру трудового процесу.

2.      Що є основним елементом трудового процесу?

3.      Визначте сутність понять трудовий рух, трудова дія,трудовий прийом.

4.      Які бувають трудові прийоми?

5.      Що являє собою  комплекс трудових прийомів?

6.      Назвіть види трудових процесів.

7.      Що являє собою раціоналізація трудових процесів?

8.      У чому полягає відмінність між поняттями “раціоналізація трудових процесів” та “оптимізація трудових процесів”?

9.      Назвіть критерії оптимізації трудових процесів.

10.   У чому полягає сутність наукового підходу до пізнання трудових процесів?

 

 

 

ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ

Приклад розв’язування типових задач

Приклад 1. Спроектувати робоче місце і трудовий процес токаря при виконанні операції чорнового розточування і підрізування торця поршня діаметром d = 77 мм, завдовжки 90 мм і масою 370 г на токарному верстаті в умовах серійного виробництва. Норма виробітку токаря Нзм становить 118 шт. за зміну. Заготовки надходять на робоче місце 2 рази в зміну. На основі проведених розрахунків складіть карту організації робочого місця і трудового процесу токаря.

Розв’язання

1. Визначаємо розміри тари для заготовок і готових деталей. Тара повинна мати вид паралелепіпеда з відношенням сторін 1 : 1,5; коефіцієнт заповнення тари Кт =0,85. Об’єм однієї деталі, що має циліндрову форму, становить:

Об’єм тари становить:

Відношення довжини тари до її ширини 1:15, звідси:

            2. Визначаємо масу деталей, що знаходяться у тарі:

Загальна маса деталей з урахуванням маси тари:

3. Вибираємо висоту стелажу та інструментальної тумбочки, виходячи з умови розташування їх поверхні у межах нормального робочого простору: висота стелажу  

4. Виконаємо розміщення устаткування на робочому місці таким чином, щоб заготовки і органи управління опинилися у зоні досяжності рук робітника.

5. Визначаємо розмір виробничої площі робочого місця:

6. Визначаємо розміри площі, яку займає устаткування і оснащення робочого місця qі:

 

7. Визначаємо коефіцієнт використання виробничої площі:

Зіставлення розрахункової величини коефіцієнта використання виробничої площі робочого місця з нормативними значеннями цього коефіцієнта для умов серійного виробництва (0,5 – 0,7) показує, що розроблене планування робочого місця токаря відповідає вимогам серійного виробництва.

8. Визначаємо обсяг випуску продукції з 1 м2 виробничої площі:

9. Здійснюємо проектування раціональної послідовності виконання трудових прийомів на прикладі прийому “Взяти поршень, надягнути його на пневматичний патрон і закріпити”. Проектування раціональної послідовності виконання трудових прийомів здійснюється з використанням результатів спостереження та аналізу роботи передових робітників, що виконують аналогічні операції. Результати аналізу заносяться у “Карту аналізу і проектування трудових прийомів”. Аналогічно визначається раціональна структура і всіх подальших трудових прийомів.

Отже, створена Карта організації робочого місця та трудового процесу слугує відповіддю до вирішення задач із раціональної організації робочих місць і проектування трудових процесів. Такі карти можуть використовуватися в цеху при організації робочих місць для конкретних виробничих умов, для порівняння проектних показників раціонально організованого робочого місця з фактичними, а також для навчання робітника раціональним прийомам виконання роботи.

 

Задачі для самостійного розв’язання на практичних заняттях

 

Задача 1. Скласти карту організації робочого місця та трудового процесу токаря, який працює на верстаті 16К20 в умовах дрібносерійного виробництва. На робочому місці обробляються циліндричні деталі типу втулок та валів середнього діаметра 40 мм та середньої довжини 240 мм. Доставка заготовок та інструментів на робоче місце 1 раз за зміну. 

Задача 2. Провести мікроелементний аналіз операції складання вузла електродвигуна з допомогою базової системи мікроелементних нормативів. Трудовий процес виконання збиральної операції складається з таких дій: взяти стержень із тари, яка знаходиться праворуч від робітника на відстані 450 мм; взяти дві прокладки з тари, яка знаходиться ліворуч від робітника на відстані 500 мм; надягнути дві прокладки на стержень довжиною 40 мм; взяти затискувальний ключ (відстань переміщення 350 мм) та затиснути прокладки; відкласти ключ та зібраний вузол у тару для готових деталей (знаходиться праворуч від робітника, відстань переміщення 600 мм). Використовуючи принципи НОП, розробити раціональну структуру трудового процесу під час виконання складальної операції, визначити тривалість процесу та питому вагу рішучих та пристосувальних дій у структурі операції.

Задача 3. За даними про структуру трудового процесу та характер виконання трудових рухів, які наведені у таблиці 4.1, та користуючись таблицями мікроелементних нормативів В.М. Іоффе, визначити тривалість кожного виду рухів та сумарну тривалість трудового процесу, який аналізується.

Задача 4. На підприємстві 1600 робітників, питома вага відрядників — 67 %, коефіцієнт виконання норм у відрядників — 1,15. Кожен робітник відпрацював по 170 год. Визначити частку науково обґрунтованих норм за трудомісткістю та чисельністю робітників, які працюють за цими нормами, якщо трудомісткість робіт, виконаних за дослідно-статистичними нормами, становить 75 000 нормо-год.

 

Виробнича ситуація

Раціоналізація трудового процесу (графічний метод). Токар виконує одноперехідну операцію з обробки валу. Проведений хронометраж дозволив встановити таку послідовність виконання трудових прийомів і їх тривалість (с): 

узяти деталь, надіти на неї хомутик – 11;

встановити деталь в центрах, включити обертання шпинделя – 9;

підвести різець, включити подачу – 5;

виконати точіння – х;

вимкнути подачу, відвести різець, вимкнути обертання шпинделя – 7;

заміряти деталь штангенциркулем – 12;

зняти деталь – 7;

зняти хомутик, відкласти деталь – 10.

 

Потрібно: 1. Використовуючи графічний метод аналізу трудових прийомів, розкрити резерви підвищення продуктивності праці робочого.

2. Раціоналізувати трудовий процес, використовуючи можливість перекриття допоміжного часу машинним. Розробити для робітника новий графік виконання операції.

3. Визначити зростання продуктивності праці і зміну коефіцієнта зайнятості робітника в результаті раціоналізації трудового процесу.

Початкові дані наведені у табл. 4.2