ЛА Б О Р А Т О Р Н А   Р О Б О Т А   13

 

ВИВЧЕННЯ АСОРТИМЕНТУ ТА ОЦІНКА ЯКОСТІ

МІНЕРАЛЬНИХ ВОД

 

Мета роботи: Ознайомитись з класифікацією та асортиментом мінеральних вод. Набути вміння та навички оцінки якос­ті мінеральних вод.

 

Матеріальне забезпечення: лабораторна електрична плита, лабораторний посуд,  ДСТУ 878: 2006 «Води мінеральні природні фасовані. Технічні умови».

 

ХІД РОБОТИ

 

Завдання 1. Вивчити класифікацію мінеральних питних вод.

Під час виконання цього завдання розглядають асортимент мінеральних питних вод по групах з урахуванням типів і призначення. Дані заносяться в таблиці:

Таблиця 1

Найменування типу

Мінералізація, г/л

 

Основні іони,

мг/екв

Призначення

води

 

 

 

 

 

 

Завдання 2. Вивчити методи визначення органолептичних показників за ДСТУ 878:2006

 

Дослідження розпочинають з перевірки герметичности укупорювання, повноти наливу води в пляшках. Далі виконують оцінку якості зразків води мінеральної.

Визначення герметичності. Сутність методу полягає у виявленні газу, що виділяється при зануренні у воду закоркованої пляшки з мінеральною водою. Для цього у заздалегідь прокип'ячену протягом 15 хв. і охолоджену до температури 40...50°С воду занурюють закорковані пляшки з мінеральною водою. При герметичному укупорюванні  через 10 хв. після занурення не повинно спостерігатися виділення з води бульбашок газу.

Визначення повноти наливу. Сутність методу полягає у визначенні об'єму мінеральної води в пляшках.

Мінеральну воду, закорковану в пляшки, занурюють у бак із водою і витримують протягом 1 год. при температурі +20°С. Вміст пляшки обережно переливають по стінці у чистий сухий цілий. Об'єм води у циліндрі визначають по нижньому меніску.

За остаточний результат повноти наливу води в пляшки приймають середнє арифметичне значення величини наповнення пляшок в кубічних сантиметрах.

Визначення органолептичних показників. Прозорість і колір мінеральних вод визначають візуально у чистій циліндричній склянці, крізь яку проходить денне світло (або при люмінесцентному освітленні). Перед визначенням склянку обполіскують водою, що дос­ліджується.

Для визначення запаху мінеральну воду, закорковану в пляшки, занурюють у бак із водою і витримують протягом 1 год. при температурі від 25°С до 30°С. Визначення провадять відразу після наповнення водою дегустаційного бокала або склянки.

Для визначення смаку мінеральну воду, закорковану в пляшки, занурюють у бак із водою і льодом і витримують протягом 1 год. при температурі не більш як 12°С. Визначення проводять відразу після наповнення водою дегустаційного бокала або стакана.

Результати дослідження внести до  таблиці 2

 

Таблиця 2. Оцінка якості мінеральних вод

 

Показник

Вимоги ДСТУ 878:2006

Результати досліджень

Герметичність

 

 

Повнота наливу

 

 

Прозорість і колір

 

 

Запах

 

 

Смак

 

 

 

На основі виконаних досліджень зробити висновок щодо якості лабораторних зразків мінеральних вод.