2.6. Товарна обробка плодів і овочів

 

Збирання плодів  та овочів. Організація, терміни, техніка знімання фруктів і збирання овочів впливають на їхню якість та здатність до зберігання. Впровадження технічних засобів для збору врожаю є необхідним процесом, і  вдосконалення та раціональне використання техніки є дуже вагомою складовою процесу  збереження зібраної продукції.

  Основною задачею при збиранні урожаю є запобігання механічним пошкодженням продукції. Механічні пошкодження плодів та овочів при зніманні і завантаженні у тару сягають 20%. Травмована продукція швидко уражається хворобами, її неможливо довго зберігати.  Наприклад, при збиранні картоплі комбайнами кількість пошкоджених бульб сягає 19%, а  втрати маси картоплі з механічними пошкодженнями у 2-3 рази більші, ніж непошкодженої; після механізованого способу збирання томатів, вихід стандартної продукції становить лише 50%; після збирання плодів з дерева механізованим способом – 68-70%.

  Своєчасне знімання фруктів та збирання овочів забезпечує їхню високу поживну цінність, придатність до зберігання, переробки, транспортування, сприяє зменшенню втрат. Для визначення оптимальних строків зберігання продукції є кілька ознак – розмір, маса, забарвлення м’якоті та шкірочки, щільність м’якоті, стан та забарвлення насіння, вміст цукрів, крохмалю, смак та аромат плодів тощо.

 Для овочів розрізняють два види стиглості: технічну (збирання на продовольчі цілі) та фізіологічну (для насінництва). Деякі овочі (огірки, кабачки, баклажани)  збирають лише недостиглими.

 Для плодів розрізняють знімальну (для видів пізніх термінів достигання) споживчу стиглості (для видів ранніх термінів достигання).

У споживчий стиглості збирають ягоди (враховуючи, що м’якоть має бути щільною), кісточкові плоди  (для споживання).  Ранні сорти яблук досягають споживчої стиглості ще на дереві, тому для таких яблук знімальна і споживча стиглості збігаються..

 

Товарна обробка плодів та овочів ставить за мету формування однорідних партій продукції за якістю, стиглістю, розмірами, що забезпечує краще укладання в тару, транспортування і зберігання.

Процес товарної обробки плодів та овочів складається з таких операцій:

-  сортування продукції за якістю;

-  калібрування за розмірами;

-  пакування;

- маркування тари.

При товарній обробці деяких видів овочів і фруктів вдаються до допоміжних операцій: миття, підсушування (морква, картопля), просушування (цибуля ріпчаста), очищення від землі і домішок (коренеплоди, картопля, цибуля), обробки захисними покриттями (яблука, груші, цитрусові плоди).

       Поділ продукції на товарні сорти, калібрування її за розмірами, крім формування товарної і споживної цінності, сприяють кращому використанню місткості тари, транспортних засобів і сховищ, дають змогу відбирати продукцію для тривалого зберігання.