ВСТУП

 

Національна система з стандартизації, управління якістю, акредитації та метрології відіграє важливу роль для забезпечення конкурентоспроможності в секторі експорту та імпорту. Вона повинна вчасно надавати підприємцям адекватну інформацію про технічні регламенти, стандарти та повідомляти їм про зміни, що передбачаються. Повинні бути доступними консультаційні послуги, за допомогою яких можна переробити або покращити потенційну експортну продукцію для того, щоб вона відповідала особливостям ринку, на який експортується.

Нормативно-технічна документація є вихідним моментом виробництва якісної продукції, засоби праці – базою, а людський фактор у процесі праці – фундаментом. Якість відноситься до числа найважливіших показників діяльності людини. Вона значною мірою визначає конкурентоспроможність підприємства, ріст ефективності виробництва. Проблема забезпечення і підвищення якості продукції актуальна для всіх країн і підприємств. Якість поширюється не тільки на продукцію, але і на обслуговування, роботу, інформацію, технологічний процес, якість праці, тобто є всеосяжним, тому першорядну роль здобуває управління якістю.

Фундаментом створення та функціонування єдиного світового ринку є вільне переміщення товарів. Наявність в міжнародній торгівлі технічних бар'єрів створює перешкоди як для виходу української продукції на європейські та міжнародні ринки, так і для доступу вітчизняних споживачів до якісних закордонних продуктів. Механізми ліквідації технічних бар'єрів в торгівлі базуються на взаємному визнанні результатів оцінки відповідності, що може бути забезпечено тільки в результаті технічної гармонізації. Вона досягається наявністю в країні сучасної системи технічного регулювання, яка б відповідала загальновизнаним міжнародним нормам та правилам, насамперед, Світової організації торгівлі та міжнародних організацій з стандартизації. Основними складовими системи технічного регулювання є стандартизація; оцінка відповідності (сертифікація товарів, робіт, послуг), метрологія, акредитація органів з оцінки відповідності та випробувальних і калібрувальних лабораторій.

Вільне переміщення товарів є основою функціонування єдиного світового ринку. Наявність технічних бар’єрів (стандартів, директив, сертифікаційних вимог і т.д.) створює перешкоди для виходу українських товарів на міжнародний ринок й доступу до якісних іноземних товарів. Оцінювання відповідності направлене на подолання технічних бар’єрів у торгівлі, підвищення якості й конкурентоспроможності українських товарів.

Під час вивчення курсу студенти одержують знання, які відповідають сучасному рівню науки i техніки, а також вивчають закони, принципи та правила функціонування системи оцінювання відповідності з точки зору вимог соціально-економічного прогресу та споживача при вирішенні практичних завдань.

Після вивчення дисципліни студенти будуть знати можливі шляхи подолання технічних бар’єрів у торгівлі, законодавчу базу щодо технічного регулювання в Україні; правила роботи із нормативними документами; правила визначення ступеню гармонізації документів; основи акредитації органів із проведення нотифікації і сертифікації товарів; процедуру проведення нотифікації і сертифікації товарів; модульний підхід при оцінюванні відповідності; напрями гармонізації системи технічного регулювання України в умовах міжнародної співпраці