Тема 14

Нефінансова та інші види звітності

 

1. Зміст та призначення нефінансової звітності

 

Наявність нових економічних, соціальних, екологічних та інших викликів в сучасному суспільстві зумовила потребу у зміні пріоритетів бізнесу, а також розкриття основних показників його ведення. Класична фінансова звітність не відображає таких показників, як стратегія розвитку, екологія та вплив на довкілля, соціальна відповідальність, персонал, благодійність та інші. Важливість зазначеної інформації для оцінки підприємства та напрямків його розвитку безумовна, однак викликає сумніви як необхідність її подання у вигляді різних надбудов до фінансової звітності, так і ролі облікового персоналу у її формуванні.

При цьому у вітчизняному законодавчому полі відсутні вимоги щодо формування не фінансових звітів, відповідно немає чітких принципів і вимог щодо розкриття їх показників. Саме тому розробникам  і користувача не фінансової звітності в Україні необхідно враховувати існуючий міжнародний досвід, в тому числі щодо її нормативного регламентування.

За визначенням Глобальної ініціативи зі звітності (GRI – Global Reporting Initiative) термін «звітність зі сталого розвитку» означає звітність, яка охоплює одночасно економічні, екологічні та соціальні аспекти діяльності організації.

Відповідно до Директиви 2014/95/ЄС розкриття нефінансової інформації має важливе значення для побудови стійкої глобальної економіки шляхом поєднання довгострокової прибутковості із соціальною справедливістю та захистом навколишнього середовища.

Директивою визначено, що з метою підвищення відповідності та порівнянності не фінансової інформації, що підлягає розкриттю великі підприємства повинні підготувати не фінансовий звіт, який містити інформацію щодо я к мінімум таких аспектів: охорона навколишнього середовища, питання зайнятості та соціальні питання, повага прав людини. боротьба з корупцією і хабарництвом.

Країни-члени ЄС повинні забезпечити існування адекватних та ефективних засобів для гарантування розкриття підприємствами не фінансової інформації шляхом забезпечення функціонування ефективних національних таких процедур для дотримання зобов’язань відповідно до Директиви 2014/95/ЄС.

Для забезпечення достовірності інформації відображеної у нефінансових звітах держави-члени ЄС повинні забезпечити перевірку аудитором наявності нефінансового звіту.

 

 

2. Види нефінансової звітності

 

Враховуючи те, що законодавство України не містить вимог подання нефінансової звітності її підготовка компаніями носить часто формальний характер з рекламним відтінком.

Нефінансова звітність українськими підприємства подається у різних формах:

-       Звіту з прогресу;

-       Звіту про сталий розвиток;

-       Нефінансовий звіт;

-       Звіт соціальної відповідальності та ін.

За вимогами Директиви 2014/95/ЄС нефінансовий звіт повинен, де це доцільно, містити посилання на суми, подані у фінансовій звітності, а також додаткові пояснення щодо таких сум.

На прикладі звіту з прогресу групи компаній «Фокстрот» за 2018 рік проаналізуємо розкриття фінансової інформації у звіті та, відповідно, роль обліку в його підготовці. Так із 45 показників, що наводяться у звіті та мають числове значення, тільки 4 можна сформувати за допомогою даних бухгалтерського чи управлінського обліку:

-       величина сплачених податків та зборів;

-       сума наданих знижок учасникам ООС;

-       сума допомоги від співробітників підприємств;

-       сума зібраних коштів учасниками благодійних акцій.

Таким чином, вважаємо дещо перебільшеною роль бухгалтерського обліку у формуванні не фінансової звітності. Підготовка якісних нефінансових звітів вимагає створення на підприємстві нового бізнес-процесу із залученням  багатьох фахівців – керівників вищої ланки, працівників облікової, фінансової, кадрової, рекламної служби компанії та багатьох інших.

 

 

3. Звіт з управління: мета та порядок складання

 

Звіт про управління – документ, що містить фінансову та нефінансову інформацію, яка характеризує стан і перспективи розвитку підприємства та розкриває основні ризики і невизначеності його діяльності.

Звіт про управління подається разом з фінансовою звітністю та консолідованою фінансовою звітністю в порядку та строки, встановлені законом. У разі подання підприємством консолідованої фінансової звітності подається консолідований звіт про управління. Від подання звіту про управління звільняються мікропідприємства та малі підприємства. Середні підприємства мають право не відображати у звіті про управління нефінансову інформацію.

Методичні рекомендації зі складання звіту про управління, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 07.12.2018 р. №982.

Звіт про управління містить достовірну фінансову та нефінансову інформацію про діяльність підприємства, його стан та перспективи розвитку та розкриває основні ризики і невизначеності його діяльності.

Аналіз діяльності, стану та розвитку підприємства проводиться ураховуючи розмір та вид діяльності підприємства, і включає як основні фінансові, так і нефінансові (якщо необхідно) показники діяльності щодо певного виду діяльності, у тому числі інформацію екологічного та соціального характеру, з посиланням на відповідні показники річної фінансової звітності та пояснення щодо сум за відповідними показниками (якщо доречно).

З метою систематизації та співставності інформації звіт про управління рекомендується формувати за такими напрямами:

1) організаційна структура та опис діяльності підприємства;

2) результати діяльності;

3) ліквідність та зобов'язання;

4) екологічні аспекти;

5) соціальні аспекти та кадрова політика;

6) ризики;

7) дослідження та інновації;

8) фінансові інвестиції;

9) перспективи розвитку;

10) корпоративне управління (складають підприємства – емітенти цінних паперів, цінні папери яких допущені до торгів на фондових біржах або щодо цінних паперів яких здійснено публічну пропозицію).

Перелік напрямів та показників, які рекомендується розкривати у звіті про управління не є вичерпним. Підприємство може розкривати іншу інформацію, яку вважає за доцільне.

Великим підприємствам, середня кількість працівників яких на дату складання річної фінансової звітності перевищує критерій у 500 працівників, рекомендується включати у звіт про управління нефінансові показники діяльності, що містять інформацію щодо впливу його діяльності, зокрема на навколишнє середовище, довкілля, соціальні питання, у тому числі питання соціального захисту працівників підприємства, поваги прав людини, боротьби з корупцією та хабарництвом, а саме:

-       стислий опис моделі діяльності підприємства;

-       опис політики, яку провадить підприємство, щодо зазначених питань;

-       результат такої політики;

-       основні ризики, пов'язані із зазначеними питаннями, що стосуються діяльності підприємства, у тому числі (якщо доречно) ділові відносини, продукція або послуги, які можуть спричинити негативні наслідки у цих сферах, та яким чином підприємство здійснює управління цими ризиками;

-       основні нефінансові показники, що характеризують діяльність підприємства.

Якщо підприємство не провадить політики щодо зазначених питань, то рекомендується у нефінансовій інформації зазначати відповідне пояснення.

Середні підприємства мають право не відображати у звіті про управління нефінансову інформацію.

Підприємства у звіті про управління можуть наводити/розміщувати посилання на загальнодоступні джерела, які містять інформацію, розкриття якої передбачено Методичними рекомендаціями.

Звітним періодом для складання звіту про управління є календарний рік, який починається з 1 січня кожного року та закінчується 31 грудня того самого року.

Рекомендації щодо розкриття інформації у звіті про управління

За напрямом «Організаційна структура та опис діяльності підприємства» рекомендується наводити інформацію про організаційну структуру підприємства, його стратегію та цілі, сферу його діяльності за географічним розташуванням та галузевим спрямуванням, а також інформацію про продукцію та послуги, що виробляються/надаються підприємством, ринкову частку підприємства в різних сегментах, у яких здійснює свою діяльність підприємство (за наявності такої інформації) тощо.

За напрямом «Результати діяльності» рекомендується наводити аналіз результатів діяльності підприємства, включаючи пояснення щодо динаміки розвитку підприємства протягом звітного періоду.

Зазначену інформацію рекомендується відображати з урахуванням зростання/зменшення ціни, збільшення/зменшення обсягу реалізованих товарів і послуг, впровадження нової продукції та/або послуг або припинення виробництва окремої продукції та/або послуг, будь-яких суттєвих факторів, що вплинули на зміни у загальному товарообороті та отриманні прибутку.

За напрямом «Ліквідність та зобов'язання» рекомендується наводити інформацію про основні джерела забезпечення ліквідності (активи, які забезпечують своєчасне виконання зобов'язань), наявні зобов'язання, їх види та строки їх погашення, умовні зобов'язання, їх види та оцінка їх можливого впливу на ліквідність. Також рекомендується наводити фактори, які впливають або в подальшому можуть вплинути на ліквідність.

За напрямом «Екологічні аспекти» рекомендується наводити інформацію щодо впливу діяльності підприємства на навколишнє середовище, залежно від галузі, в якій функціонує підприємство та від заходів з охорони довкілля і зменшення впливу діяльності підприємства на навколишнє середовище.

За цим напрямом рекомендується розкривати показники, що характеризують:

-                      раціональне використання води;

-                      управління відходами;

-                      викиди парникових газів;

-                      споживання енергії тощо.

За напрямом «Соціальні аспекти та кадрова політика» рекомендується наводити інформацію про:

-                      загальну кількість працівників та частку жінок на керівних посадах;

-                      заохочення (мотивацію) працівників;

-                      охорону праці та безпеку;

-                      навчання та освіту персоналу;

-                      рівні можливості працевлаштування;

-                      повагу прав людини;

-                      заходи з боротьби з корупцією та хабарництвом тощо.

За напрямом "Ризики" рекомендується наводити інформацію про політику підприємства щодо управління операційними та фінансовими ризиками (ринковий ризик, кредитний ризик, ризик ліквідності) з описом їхнього впливу на діяльність підприємства, а також підходів або інструментів, які використовуються підприємством для зменшення впливу таких ризиків на його діяльність тощо.

За напрямом «Дослідження та інновації» рекомендується наводити загальну інформацію про дослідження, інноваційну діяльність та розробки, які проводяться підприємством, обсяг витрат на такі заходи та їх вплив на діяльність підприємства.

За напрямом «Фінансові інвестиції» рекомендується наводити загальну інформацію про фінансові інвестиції підприємства у цінні папери інших підприємств, фінансові інвестиції в асоційовані і дочірні підприємства тощо.

За напрямом «Перспективи розвитку» рекомендується наводити інформацію про перспективи подальшого розвитку підприємства з урахуванням ризиків та викликів при здійсненні діяльності.

За напрямом «Корпоративне управління» рекомендується наводити інформацію щодо:

1) органів управління, їх склад та повноваження, стратегії корпоративного управління;

2) скликання та проведення загальних зборів акціонерів;

3) структури акціонерів та їх частки в акціонерному капіталі;

4) власників цінних паперів з особливими правами контролю та опис цих прав;

5) діяльності підприємства стосовно операцій з власними акціями;

6) основних характеристик системи внутрішнього контролю;

7) дивідендної політики;

8) перспектив розвитку та удосконалення корпоративного управління;

9) політики підприємства стосовно адміністративних, управлінських та наглядових органів підприємства (вимоги до віку, статі, освіти, професійного досвіду, управлінського персоналу, цілі політики її реалізація та результати у звітному періоді тощо).

 

 

4. Внутрішня звітність підприємства

 

Внутрішньогосподарський (управлінський) облік – система збору, обробки та підготовки інформації про діяльність підприємства для внутрішніх користувачів у процесі управління підприємством.

Підприємство самостійно розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, визначає права працівників на підписання бухгалтерських документів.

Внутрішня (управлінська) звітність – це система показників про діяльність підприємства призначена для прийняття управлінських рішень внутрішніми користувачами різних рівнів управління підприємством.

Форми фінансової звітності визначається підприємством самостійно відповідно до поставлених цілей та включає фінансові, операційні, виробничі та інші показники.