3.5. Метод генерування варіантів технологічного процесу та класифікації схем верстатних систем за ступенем концентрації операцій

 

Проектування схем агрегатних верстатів і верстатних систем у процесі направленого пошуку оптимального рішення здійснюється на основі розробленого методу генерування варіантів технологічного процесу та класифікації схем верстатних систем за ступенем концентрації операцій. У відповідності з цією класифікацією (рис. 3.2) структурні схеми верстатного обладнання розділені на три класи.

Клас К І — верстати для обробки деталей в одній позиції; клас К ІІ — верстати або лінії з жорстким зв'язком для багатопозиційної обробки деталей; клас КІІІ — верстатні системи багатопозиційних верстатів або ділянок автоматичних ліній, об'єднаних гнучким зв'язком.

Кожен клас схем включає в себе три підкласи верстатів або верстатних ліній для:

1.     послідовної (Пс) обробки;

2.     паралельної обробки (Пр);

1.     паралельно-послідовної (ПсПр) обробки.

Ієрархія побудови класифікації така, що кожен наступний клас може включати в себе схеми будь-якого з трьох попередніх підкласів.

Модифікація схем зазначених підкласів передбачає поряд із обробкою однієї деталі в кожній позиції одночасну обробку декількох однакових або різних деталей, а також послідовну обробку різних деталей. За такої побудови класифікаційна таблиця систематизує за ознакою концентрації операцій не тільки існуючі, але і можливі, ще нереалізовані схеми агрегатного устаткування.

 

 

Рис. 3.2. Класифікація структурних схем агрегатного устаткування за ступенем концентрації операцій

Первинною інформацією для розробки варіантів структур процесу і технологічних схем верстатних систем слугує креслення деталі та заготовки, програма випуску, характеристики обладнання наявного типажу, вихідний технологічний маршрут обробки деталі з вибраними чорновими і чистовими базами, складений з урахуванням забезпечення заданої точності і якості обробки.

Вихідна інформація заноситься в табл.3.2. За її допомогою, на основі заданого технологічного маршруту обробки, сформованих інструментальних блоків і класифікації структурних схем агрегатного обладнання здійснюється синтез схем тих варіантів верстатних систем (як це показано на рис. 3.1), які необхідні для пошуку оптимального (рис. 3.3).

Якщо методи обробки і технологічний маршрут не визначені повністю конструкцією деталі і технічними вимогами до неї, а можуть змінюватись, то задача оптимізації процесу є більш складною, ніж розглянута вище.

Розробці методу оптимізації технологічних маршрутів деталей і прогнозування точності обробки з використанням обраного маршруту, схем компоновок верстатів передує аналіз наявних статистичних даних, що характеризують точнісні можливості основних операцій обробки деталей, розробка класифікатора обробляючих поверхонь деталей-представників.

Можливість отримання однакових за якістю обробки результатів різними методами дозволяє на основі класифікаторів поверхонь і методів обробки намітити варіанти технологічного процесу, які будуть відрізнятися продуктивністю, структурою, схемами застосовуючого обладнання, економічною ефективністю.

Задачу оптимізації можна здійснити на основі описаного раніше методу. Перевагою такої оптимізації є те, що завдання вирішується за мінімальну кількість кроків під час розгляду мінімально можливої кількості варіантів.

Вибір методів обробки, структури процесу і компонувальних схем станків здійснюється взаємопов'язано, тобто на основі комплексного підходу, що забезпечує оптимальне рішення.

 

 

Безымянный

 

Рис. 3.3. Покроковий синтез схем ТСМ для обробки корпусу масляного насоса (для річної програми = 300 000 деталей)

 

 


 


 

Таблиця 3.2. Первинна інформація для розробки варіантів структур процесу і технологічних схем верстатних систем

 

Сторона дет.

Індекс переходів

Склад технологічних переходів

Номер обробляючої поверхні деталі

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

А

А

Фрезеру-вання

ня

Зенкеру-вання

Зенкеру-ваня

Зенкерування

Зенкеру-ва-ння

Сверлін-ня

Сверлін-ня

Сверління

Све-рління

Свердлін

ня

Сверлін-ня

Сверлін-ня

Торцування

Торцювання

Б

Фрезе-ру-ва-ння

Све-рлін ня

Розве-ртування

Сверління

Роз-вер-тування

-

-

-

-

-

-

Свердлін ня

Торцування

Торцування

В

Шліфу-вання

Розве-рчування

Розточуван ня

Розве-рчування

Розточу-вання

-

-

-

-

-

-

 

Торцува-ння

Торцування

Г

-

Розточу-вання

-

Розто-чува-ння

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

 

 

 

 

 

 

 

Продовження таблиці 3.2.

Сторона  деталі

Індекс переходу

Склад технологічних переходів

Номер обробленої поверхні деталі

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

 

В

А

Цекування

зенкерування

Зенкерування

Свердління

Свердління

-

-

 

 

 

-

 

 

 

 

 

-

 

 

 

-

 

 

 

-

-

-

-

 

Б

-

-

Нарізу наріз різьби

Розверчу

вання

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

 

С

А

Свердління

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

 

Б

Зняття фаски

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

 

В

Нарізування різьби

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

 

 

 

 


 









 

 

 








оброблена_114609