Тема 7. Визначення суми податкових зобов’язань платника податків контролюючими органами.

 

Основні поняття: податкове зобов’язання, податкове повідомлення-рішення, податкова вимога, коефіцієнт загрози виникнення податкового боргу, розстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу, відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу, безнадійний податковий борг.

 

Контрольні запитання:

1.Що таке податкове зобов’язання?

2. За яких умов контролюючий орган зобовязаний самостійно визначити суму грошових (податкових) зобовязань?

3. При встановленні яких фактів контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення?

4. Які є форми надсилання податкового повідомлення-рішення?

5. Що таке реєстр виданих податкових повідомлень-рішень щодо платників податків та які особливості його ведення?

6. Яка інформація міститься у Єдиному реєстрі податкових повідомлень-рішень контролюючих органів, надісланих (вручених) платникам податків?

7. У яких випадках надсилається і не надсилається податкова вимога?

8. У яких випадках податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними?

9. Що таке розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу?

10. За яких умов проводиться аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства-заявника органом ДПС?

11. Яким чином погашаються розстрочені та відстрочені суми грошових зобов’язань або податкового боргу?

12. При наявності яких підстав можуть бути достроково розірвані договори про розстрочення (відстрочення)?

13. Що таке безнадійний податковий борг?

 

Практичні завдання.

Практичне завдання 1.

Описати порядок дій з боку фізичної особи та контролюючого органу.

Фізичній особі у 2022 році вручено податкове повідомлення-рішення про сплату податку на нерухомість за 2021 рік за належну її квартиру, але вказана квартира була продана ще в 2020 році у зв’язку з чим відсутній об’єкт оподаткування.

З однієї сторони є вимога контролюючого органу щодо необхідності сплати суми податку у встановлений строк та в разі його несплати до платника можуть застосовувати заходи примусового стягнення боргу з додатковим нарахуванням пені та штрафних санкцій. З іншої сторони платник розуміє, що таке податкове повідомлення - рішення є незаконним, але необхідно юридично вирішити вказану ситуацію з отриманням відповідного підтверджуючого документу. 

Практичне завдання 2.

Обгрунтувати правомірність дій представників органів влади та платника податків, а також вказати на наслідки порушення податкового законодавства із зазначенням відповідних статей ПКУ: контролюючий орган самостійно визначив суму грошових зобов’язань платника податку на прибуток, так як дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження суми його податкових зобов’язань; платник податків  не погоджується із визначеною сумою зобов’язань та відмовився в погашенні  нарахованого узгодженого грошового зобов’язання.

Практичне завдання 3.

Обгрунтувати правомірність дій платника податків, а також вказати на наслідки порушення податкового законодавства із зазначенням відповідних статей ПКУ: платник податків самостійно сплатитв суму податкового зобов’язання, зазначеного у поданій ним податковій декларації, протягом 15 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПКУ для подання податкової декларації.