Тема 8. Відповідальність за порушення податкового законодавства, порядок оскарження рішень контролюючих органів.

 

Основні поняття: податкове правопорушення, вчинені умисно діяння, юридична відповідальність, фінансова відповідальність, триваюче правопорушення, винна особа, штрафна санкція, пеня, скарга.

 

Контрольні запитання:

1.Що таке податкове правопорушення?

2. Яку відповідальність несуть платники податків, податкові агенти, а також інші суб’єкти у випадках, прямо передбачених ПКУ за вчинення податкових правопорушень?

3. Які види юридичної відповідальності застосовуються за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства?

4. Що таке фінансова відповідальність платників податків?

5. Охарактеризуйте умови притягнення до фінансової відповідальності за вчинення порушень податкового законодавства.

6. Які є обставинии, що звільняють від фінансової відповідальності платників податків?

7. За яких умов розпочинається нарахування пені?

8. Яким чином визначається розмір пені?

9. У яких випадках пеня не нараховується, а нарахована пеня підлягає анулюванню?

10. Охарактеризуйте порядок оскарження рішень контролюючих органів.

11. У який строк та у якій формі подається скарга до контролюючого органу?

12. У який день закінчується процедура адміністративного оскарження?

13. За яких обставин здійснюється оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних?

 

Практичні завдання.

Практичне завдання 1.

Обгрунтувати правомірність дій представників органів влади та платника податків, а також вказати на наслідки порушення податкового законодавства із зазначенням відповідних статей ПКУ:

1)  контролюючим органом було нараховане грошове зобов’язання, визначене за результатами перевірки і надіслане податкове повідомлення-рішення; граничний строк сплати зобов’язання минув 12.04.2023 року; контролюючим органом з 13.04.2023 року почалося нарахування пені; платник податків  не погоджується із визначеною сумою пені та відмовився в її погашенні обгрунтовуючи це тим, що нарахування пені розпочалося завчасно;

2)  контролюючим органом за результатами перевірки було виявлено суму заниження податкового зобов’язання; граничний строк сплати зобов’язання минув 10.03.2023 року; контролюючим органом з 11.03.2023 року почалося нарахування пені - на суму такого заниження; платник податків  не погоджується із визначеною сумою пені та відмовився в її погашенні обгрунтовуючи це тим, що нарахування пені розпочалося завчасно;

3)  контролюючим органом за результатами перевірки було виявлено суму заниження податкового зобов’язання; граничний строк сплати зобов’язання минув 27.03.2023 року; контролюючим органом з 27.03.2023 року почалося нарахування пені - на суму такого заниження; платник податків  не погоджується із визначеною сумою пені та відмовився в її погашенні обгрунтовуючи це тим, що нарахування пені розпочалося завчасно;

4)  платник податків самостійно визначив суму грошового зобов’язання, строк сплат якого припадав на 1.03.2023 року; станом на 31.05.2023 року контролюючим органом розпочалося нарахування пені у зв’язку з порушенням граничного строку погашення зобов’язання; платник податків  не погоджується із визначеною сумою пені та відмовився в її погашенні обгрунтовуючи це тим, що нарахування пені розпочалося завчасно.

Практичне завдання 2.

Обгрунтувати правомірність дій представників органів влади та платника податків, а також вказати на наслідки порушення податкового законодавства із зазначенням відповідних статей ПКУ:

1)  контролюючим органом 12.02.2020 року було нараховано пеню платнику податків, яка не сплачувалася; 20.02.2023 року контролюючим органом було припинено нарахування пені; платник податків звернувся до контролюючих органів щодо порушення терміну припинення нарахування пені;

2)  контролюючим органом 26.01.2019 року було нараховано пеню платнику податків, яка не сплачувалася; 26.01.2022 року контролюючим органом було припинено нарахування пені.

Практичне завдання 3.

Обгрунтувати, яким чином можна вийти із такої ситуації підприємству.

Працівника прийняли на роботу 22.11 поточного року. В це й же день він приступив до виконання своїх посадових обов’язків. Повідомлення в ДПС про прийняття на роботу було відправлено 27.11 цього ж року. Чи будуть застосовані штрафні санкції за невчасне подання повідомлення про прийняття працівника на роботу та який орган має право його накладати?