Тема 3. Облік необоротних активів, виробничих запасів та готової продукції.

Запитання

1. Економічний зміст, класифікація і оцінка основних засобів. Облік зносу і амортизації основних засобів.

2. Капітальні вкладення в сільськогосподарському виробництві. Облік витрат із формування основного стада  й на закладання  та вирощування багаторічних насаджень (довгострокових біологічних активів).

3. Документальне оформлення руху готової продукції, насіння і кормів.

4. Організація складського господарства.

5. Синтетичний і аналітичний облік готової продукції, насіння і кормів.

6. Особливості обліку палива, будівельних матеріалів, запасних частин, біопрепаратів, медикаментів і хімікатів.

 

1. Економічний зміст, класифікація і оцінка основних засобів. Облік зносу і амортизації основних засобів.

 

Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про основні засоби, інші необоротні матеріальні активи та незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи, а також розкриття інформації про них у фінансовій звітності визначає Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби».

Основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).

Об’єкт основних засобів - це: закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до нього; конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій.

Об’єкт основних засобів визнається активом, якщо існує імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди від його використання та вартість його може бути достовірно визначена.

Одиницею обліку основних засобів є об’єкт основних засобів.

Для цілей бухгалтерського обліку основні засоби класифікуються за такими групами:

Основні засоби (рахунок 10)

100. Інвестиційна нерухомість.

101. Земельні ділянки.

102. Капітальні витрати на поліпшення земель.

103. Будинки та споруди.

104. Машини та обладнання.

105. Транспортні засоби.

106. Інструменти, прилади та інвентар.

107. Тварини.

108. Багаторічні насадження.

109. Інші основні засоби.

Інші необоротні матеріальні активи (рахунок 11)

111. Бібліотечні фонди.

112. Малоцінні необоротні матеріальні активи.

113. Тимчасові (нетитульні) споруди.

114. Природні ресурси.

115. Інвентарна тара.

116. Предмети прокату.

117. Інші необоротні матеріальні активи.

Аналітичний облік основних засобів ведеться щодо кожного об’єкту окремо.

Амортизація - систематичний розподіл вартості, яка амортизується, необоротних активів протягом строку їх корисного використання (експлуатації).

Вартість, яка амортизується, - первісна або переоцінена вартість необоротних активів за вирахуванням  їх ліквідаційної вартості.

Знос основних засобів - сума амортизації об’єкта основних засобів з початку його корисного  використання.

Рахунок 13 «Знос (амортизація) необоротних активів» призначено для узагальнення інформації про нараховану амортизацію та індексацію зносу (накопиченої амортизації) необоротних матеріальних і нематеріальних активів, що підлягають амортизації.

Рахунок 13 має такі субрахунки:

131 «Знос основних засобів»

132 «Знос інших необоротних матеріальних активів»

133 «Накопичена амортизація нематеріальних активів»

134 «Накопичена амортизація довгострокових біологічних активів»

135 «Знос інвестиційної нерухомості».

Об’єктом амортизації є вартість основних засобів (окрім вартості землі і незавершених капітальних інвестицій).

Нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об’єкта, який встановлюється підприємством  при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), і призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації.

Амортизація основних засобів (крім інших необоротних матеріальних активів) нараховується із застосуванням методів, визначених П(С)БО 7 «Основні засоби».

Нарахування амортизації  починається з місяця, наступного за місяцем, у якому об’єкт основних засобів став придатним для корисного використання.

Нарахування амортизації припиняється, починаючи з місяця, наступного за місяцем вибуття об’єкта основних засобів, переведення його на реконструкцію, модернізацію, добудову, дообладнання, консервацію.

Суму нарахованої амортизації відображають збільшенням суми витрат підприємства і зносу основних  засобів.

 

2. Капітальні вкладення в сільськогосподарському виробництві. Облік витрат із формування основного стада  й на закладання  та вирощування багаторічних насаджень (довгострокових біологічних активів)

 

Капітальні вкладення в сільськогосподарському виробництві мають значення при обліку довгострокових біологічних активів.

Рахунок 15 «Капітальні інвестиції» призначений для обліку витрат на придбання або створення  матеріальних  і  нематеріальних необоротних активів.

Рахунок 15 «Капітальні інвестиції» має такі субрахунки:

151 «Капітальне будівництво»

152 «Придбання (виготовлення) основних засобів»

153 «Придбання (виготовлення) інших необоротних матеріальних активів»

154 «Придбання (створення) нематеріальних активів»

155 «Придбання (вирощування) довгострокових біологічних активів»

За дебетом рахунку 15 «Капітальні інвестиції» відображається збільшення зазнаних витрат на придбання або створення матеріальних та нематеріальних необоротних активів, за кредитом - їх зменшення (введення в дію, прийняття в експлуатацію придбаних або створених нематеріальних активів тощо).

На субрахунку 155 «Придбання (вирощування) довгострокових біологічних активів» відображаються витрати підприємства на придбання (вирощування) довгострокових біологічних активів (основного стада),  облік яких ведеться на рахунку 16 «Довгострокові біологічні активи».

Формування основного стада продуктивної і робочої худоби здійснюють головним чином за рахунок молодняку, вирощеного на сільськогосподарському підприємстві. При переведенні молодняку до основного стада складають Акт на переведення тварин з групи в групу.

Тварини, переведені до основного стада, оцінюють за плановою собівартістю їхньої живої маси або утримання на дату переведення. Наприкінці року, після визначення фактичної собівартості живої маси тварин, різницю між плановою й фактичною собівартістю переведеного до основного стада поголів’я  відображають методом червоного сторно або додаткових записів на відповідних рахунках обліку.

Основне стадо продуктивної й робочої худоби поповнюють також шляхом закупівлі племінних тварин та худоби і відносять до складу довгострокових біологічних активів  за їх первісною вартістю придбання.

Синтетичний облік основного стада продуктивної й робочої худоби здійснюють на рахунку 16 «Довгострокові біологічні активи». На субрахунку 155 обліковують витрати на формування основного стада робочої й продуктивної худоби (крім тварин, що їх обліковують на рахунку 21).

Аналітичний  облік поголів’я робочої й продуктивної худоби здійснюють на підставі Звіту про рух тварин і птиці на фермі у журналі 9 СГ та відомості 9а СГ.

До багаторічних насаджень належать: полезахисні лісові смуги; плодові сади, ягідники, хмільники тощо. Аналітичний облік витрат за кожним із переліченим об’єктів здійснюють із зазначенням дати закладання насаджень та їхнього місцезнаходження. Аналітичний облік витрат здійснюють у виробничому звіті за статтями, визначеними у рослинництві. Підставою для списання витрат є такі первинні  документи, що й у рослинництві. Акт прийняття багаторічних насаджень і передання їх у експлуатацію складають двічі :щорічно після завершення робіт із закладення й вирощування багаторічних насаджень, а також після досягнення молодими насадженнями експлуатаційного віку (товарного плодоношення садів тощо).

Синтетичний облік здійснюють на рахунку 16 «Довгострокові біологічні активи» (якщо мають сільськогосподарське призначення) та 108 «Багаторічні насадження» (якщо не мають сільськогосподарського призначення).

 

3. Документальне оформлення руху готової продукції, насіння і кормів.

 

Основу оборотних активів сільськогосподарського підприємства складають його запаси.

Під запасами розуміють різноманітні матеріальні активи, які використовують у виробничій діяльності і містять у собі різноманітні  матеріали, товари, готову продукцію і незавершене виробництво.

Для обліку руху продукції і матеріалів розроблені спеціалізовані документи, своєчасна виписка і правильне оформлення яких дозволяє організувати належний облік і контроль за збереженням і правильним використанням цих цінностей.

Облікова служба підприємства зобов’язана організувати правильний документообіг, застосування типових міжвідомчих і спеціалізованих документів, розробити і довести до всіх виконавців графіки складання, перевірки і приймання документів.

Для повноти оприбуткування і забезпечення збереження сільськогосподарської продукції важливе значення має правильно  своєчасно оформлена документація.

Для відправки продукції з поля в місця збереження використовують реєстр відправки зерна і іншої продукції з поля (ф. № 77).

При відправці зерна на заготівельні підприємства використовують товарно-транспорту накладну.

Для оформлення приймання продукції на тік і в інші місця зберігання застосовують Реєстр приймання зерна і іншої продукції (ф. № 78).

На підставі реєстрів складають Відомість руху зерна і іншої продукції (ф.№ 80).

Використовують також талони шофера (ф. 77 б), талони комбайнера (ф. № 7 в), Реєстр приймання зерна вагарем (ф. № 78а).

Для обліку руху продукції у місцях її тимчасового збереження застосовують Відомість руху зерна та іншої продукції (ф. № 80).

Щоденник надходження сільськогосподарської продукції застосовують для обліку яєць, урожаю плодово-ягідних культур у неспеціалізованих  господарствах.

Акт на сортування і сушку продукції рослинництва (ф. № 82) застосовують для сортування і сушки продукції рослинництва.

Акт приймання грубих і соковитих кормів (кукурудза, зелена маса) (ф. № 92) складають на кожен вид заготовлених грубих і соковитих кормів.

Акт на оприбуткування пасовищних кормів (сіно, солома)(ф. № 93) слугує для оприбуткування зеленої маси культурних та покращених сінокосів.

Журнал обліку надою молока (ф. № 112) використовують для обліку надою молока кожною дояркою

Відомість руху молока (ф. № 114), акт настригу вовни (ф. № 115), відомості витрати кормів (ф. № 94), акт витрат насіння та садивного матеріалу (ф. № 119) та ін.

Накладна внутрішньогосподарського призначення (ф. № 87).

 

4. Організація складського господарства.

 

Сільськогосподарські підприємства мають склади, де зберігають запаси продукції і матеріалів. Ведуть кількісний облік цінностей у Картках складського обліку матеріалів, які відкривають на кожен номенклатурний  номер матеріалів і отримують пронумеровані під розписку. На складах їх зберігають у картотеці  за синтетичними рахунками, субрахунками товарно-матеріальних цінностей.

Картку веде завідуючий складом або комірник, записи  проводять із документів. При невеликій номенклатурі матеріальних цінностей замість карток може використовуватись книга складського обліку, листи якої не відрізняться від карток .

На підставі документів  і записів в картках матеріально-відповідальна особа складає Звіт про рух матеріальних цінностей в двох примірниках, один з яких з документами залишається в бухгалтерії, другий після перевірки з підписом бухгалтера повертається матеріально-відповідальній особі.

Сумарний облік товарно-матеріальних цінностей ведеться у бухгалтерії сільськогосподарського підприємства

 

5. Синтетичний і аналітичний облік готової продукції, насіння і кормів.

 

Рахунок 27 «Продукція сільськогосподарського виробництва» призначено для обліку й  узагальнення  інформації про наявність та рух сільськогосподарської продукції.

Продукція сільськогосподарського виробництва поточного року обліковується за плановою собівартістю, яку в кінці звітного періоду доводять до фактичної собівартості.  Підприємства,  які не обчислюють собівартість продукції,    наприклад   фермерські господарства, беруть її на облік за поточними (діючими на  момент складання  звітності) цінами. Різниця між фактичною і плановою собівартістю готової продукції, яка виявляється в кінці року, відноситься пропорційно на рахунок продукції і на інші рахунки, на які ця продукція була списана протягом року.

За дебетом рахунку 27 «Продукція сільськогосподарського виробництва» відображається надходження сільськогосподарської продукції,  за  кредитом - вибуття сільськогосподарської продукції внаслідок продажу, безоплатної передачі тощо.

На цьому рахунку обліковують продукцію:

-         одержану від власних рослинницьких, тваринницьких та промислових підрозділів підприємства, яка призначена для продажу на сторону та для іншого невиробничого споживання (видачі й продажу працівникам, передачі в невиробничу  сферу, наприклад в дитячі садки, їдальні  тощо);

-         продукцію, яка призначена для споживання в тваринницьких підрозділах як корми або для виробництва кормів у кормоцехах;

-         продукцію, яка вирощена для годівлі худоби, наприклад зелену масу, корм, плоди тощо, а також побічну продукцію та відходи, одержані при доведенні товарної продукції та насіння до належних кондицій;

-         насіння та посадкового матеріалу, включаючи саджанці, призначені для закладання та ремонту власних насаджень.

Аналітичний облік продукції сільськогосподарського виробництва ведеться за видами продукції.

На субрахунку 208 «Матеріали сільськогосподарського призначення» обліковуються мінеральні добрива, отрутохімікати для боротьби  зі шкідниками й хворобами сільськогосподарських культур, біопрепарати, медикаменти, хімікати, що використовуються для боротьби з  хворобами сільськогосподарських тварин. Тут також відображаються саджанці, насіння й корми (покупні й власного вирощування), що використовуються для висаджування, посіву та відгодівлі тварин безпосередньо в господарстві.

 

6.Особливості обліку палива, будівельних матеріалів, запасних частин, біопрепаратів, медикаментів і хімікатів.

 

Рахунок 20 «Виробничі запаси» призначено для узагальнення інформації про  наявність і рух наявних на підприємстві запасів сировини і матеріалів (у тому числі сировина й матеріали, які є в дорозі та в переробці), будівельних матеріалів, запасних частин, матеріалів сільськогосподарського призначення, палива, тари й тарних матеріалів, відходів основного виробництва.

За дебетом рахунку 20 «Виробничі запаси» відображаються надходження  запасів на підприємство, їх дооцінка, за кредитом - витрачання на виробництво (експлуатацію, будівництво), переробку, відпуск (передачу) на сторону, уцінка тощо.

На субрахунку 201 «Сировина й матеріали» відображаються наявність та рух сировини та основних матеріалів, які входять  до складу продукції, що виготовляється, або є необхідними компонентами при її виготовленні.

На субрахунку 203 «Паливо»  (нафтопродукти, тверде паливо, мастильні матеріали) обліковуються наявність та рух  палива, що придбається чи заготовляється для технологічних потреб виробництва, експлуатації транспортних засобів, а також для вироблення енергії та опалення будівель. Тут також обліковуються оплачені талони на нафтопродукти і газ.

На субрахунку 205 «Будівельні матеріали» підприємства відображають рух будівельних матеріалів, конструкцій і деталей, обладнання і комплектуючих виробів, які належать до монтажу,  та інших матеріальних цінностей, необхідних для виконання будівельно-монтажних робіт, виготовлення будівельних деталей і конструкцій.

На субрахунку 207 «Запасні частини» ведеться облік придбаних чи виготовлених  запасних  частин, готових деталей, вузлів, агрегатів, які використовуються для проведення ремонтів, заміни зношених частин машин, обладнання, транспортних засобів, інструменту, а також автомобільних шин у запасі та обороті. На цьому ж субрахунку ведеться облік обмінного фонду повнокомплектних машин, устаткування, двигунів, вузлів, агрегатів, що створюються в ремонтних підрозділах підприємств, на ремонтних підприємствах.

На субрахунку 208 «Матеріали сільськогосподарського призначення» обліковуються мінеральні добрива, отрутохімікати для боротьби зі шкідниками й хворобами сільськогосподарських культур, біопрепарати, медикаменти, хімікати, що використовуються для боротьби з хворобами сільськогосподарських тварин. Тут також відображаються саджанці, насіння й корми (покупні й власного вирощування), що використовуються для висаджування, посіву та відгодівлі тварин безпосередньо в господарстві.