ТЕМА 3.

ЗВЕДЕННЯ ТА ГРУПУВАННЯ СТАТИСТИЧНИХ ДАНИХ

 

1. Зведення результатів статистичного спостереження.

2. Статистичні групування.

3. Ряди розподілу.

4. Статистичні таблиці.

5. Статистичні графіки.

 

 

1. Зведення результатів статистичного спостереження

Несистематизовані результати спостережень (статистичні дані) не мають пізнавального значення, складні для розуміння і практичного використання. Для того, щоб на їх основі зробити висновки і пропозиції, необхідно відповідним чином впорядкувати та систематизувати ці дані, в першу чергу, шляхом статистичного зведення. Процес узагальнення результатів спостереження називають зведенням.

Якщо збір інформації, або процес спостереження, прийнято називати першим етапом статистичного дослідження, то зведення результатів спостереженняце другий його етап. Він розпочинається, коли первинний матеріал статистичного спостереження зібраний і проконтрольований.

Результати статистичного спостереження містять відомості про кожну його одиницю. Однак, це лише цеглини, з яких потрібно ще побудувати будівлю. Наступне завдання полягає в тому, щоб привести ці дані в певний порядок, систематизувати їх і на цій основі дати зведену характеристику всій сукупності фактів за допомогою узагальнюючих статистичних показників. Цього й досягають за допомогою статистичного зведення.

Статистичне зведеннянаукова обробка матеріалів статистичного спостереження для одержання узагальнюючих показників (характеристик).

На цьому етапі переходять від характеристики одиничних фактів до їх сукупності; від характеристики індивідуальних проявів мінливих ознак в окремих одиницях сукупності до характеристики загального прояву в масі.

Важливою особливістю ознак окремих одиниць спостереження є їх мінливість (варіація). Якби ознаки окремих одиниць спостереження мали однакове значення, тобто була б відсутня їх мінливість, то відпала б сама необхідність збору цих ознак (характеристик) для кожної одиниці спостереження. Насправді ж навіть найбільш стабільні ознаки одиниць спостереження мають певні відхилення, в чому проявляється мінливість.

Дослідження мінливості характеристик (показників) окремих одиниць спостереження має важливе наукове та практичне значення. Порівняно стійкі параметри масового промислового виробництва мають мінливість, а цим зумовлена необхідність вирішення великої технічної проблеми допусків.

Основне завдання зведенняпідвести підсумок, узагальнити результати спостереження так, щоб стало можливим виявити характерні істотні властивості тих чи інших типів явищ, виявити закономірності досліджуваних процесів. Статистичне зведення в широкому розумінні цього терміну включає не тільки підрахунок первинного статистичного матеріалу, що можна назвати зведенням у вузькому розумінні слова, але й групування даних, а також викладення результатів зведення з допомогою статистичних рядів, таблиць і графіків.

Успішне вирішення завдань зведення можливе лише при науковому обґрунтуванні і правильній організації. Навпаки, при невмілому зведенні первинний статистичний матеріал, яким би багатим він не був, зовсім пропадає, знецінюється. В результаті економіст дістає в своє розпорядження рутинні, безглузді стовпці цифр замість осмисленого статистично обробленого матеріалу.

Зведення результатів статистичного спостереження має здійснюватися за заздалегідь складеною програмою. Залежно від завдання, поставленого перед конкретним дослідженням, програма встановлює групувальні ознаки, кількість груп, нарешті, макети розроблюваних таблиць. У програмі зведення передбачається перелік груп, на які має розподілятись статистична сукупність за окремими ознаками, а також перелік показників, які повинні бути визначені для характеристики кожної групи. Такі характеристики можуть визначатись у формі абсолютних (підсумкових показників, середніх величин) і відносних величин – питома вага, структура виражені, як правило, у відсотках або коефіцієнтах.

У програмі зведення можуть бути передбачені територіальні межі адміністративне та відомче підпорядкування, галузева приналежність, форми власності та організаційні принципи виробничої й технологічної діяльності.

Перед зведенням матеріали статистичного спостереження (інформацію) слід проконтролювати, що забезпечує об’єктивність та якість одержуваних в результаті зведення матеріалів. При контролі достовірності статистичних даних, повноти та якості зібраної інформації застосовують різні способи арифметичної і логічної перевірки.

Арифметичний контроль передбачає перевірку даних протягом всього процесу одержання та опрацювання інформації. Він здійснюється за допомогою арифметичної перевірки підсумкових даних, взаємозв’язку проміжних та узагальнюючих підсумків, балансового методу контролю.

Арифметичний контроль передбачає виправлення підсумків та окремих результативних показників, які є похідними від інших. До таких похідних належать, наприклад, середня урожайність, середня заробітна плата. Сума питомої ваги окремих частин не може перевищувати 100%.

Логічний контроль застосовують у взаємодії з арифметичним. Вони доповнюють один одного. Логічний контроль полягає у співставленні відповідей на взаємозвязані між собою питання програми спостереження.

При логічному контролі порівнюють відомості за звітний період з аналогічними за попередній період, з відповідними показниками сусідніх господарств, з відповідними нормативними або теоретичними показниками, а також з результатами вибіркових спостережень.

При зведенні, опрацюванні та аналізі даних статистичних спостережень розраховують спеціальні показники, що характеризують статистичну особливість сукупності явищ.

При конструюванні статистичних формулярів (таблиць) необхідно вказувати:

а) об’єкт спостереження;

б) час спостереження;

в) територіальну поширеність спостереження;

г) одиниці вимірювання.

Розрізняють централізоване і децентралізоване зведення. При централізованому зведенні матеріали статистичного спостереження надсилають у центральні органи державної статистики, де їх обробляють за певною, заздалегідь встановленою програмою. Прикладом такого зведення є обробка матеріалів перепису населення.

Централізоване зведення стає все більш пріоритетним у зв’язку зі створенням Єдиної статистичної інформаційної системи (ЄСІС) – зовсім нової системи збирання, узагальнення, розробки та аналізу статистичної інформації, заснованої на широкому використанні сучасних засобів зв’язку, обчислювальної техніки, прогресивних методів економіко-математичного моделювання, обробки та аналізу статистичної інформації, обґрунтування достовірних висновків та пропозицій. Результати такої обробки публікуються з використанням сучасної поліграфічної техніки, що дозволяє своєчасно, надійно та якісно забезпечувати органи державної влади та управління інформацією, необхідною для висвітлення процесів соціально-економічного розвитку держави, народного господарства, його галузей, регіонів, приймати обґрунтовані рішення, своєчасно попереджувати небажані тенденції у суспільних явищах.

Децентралізоване зведення передбачає обробку і підрахунок результатів спостереження на місцях, а Міністерству статистики України надсилають уже зведені підсумки за певними адміністративними одиницями.

У статистичній практиці частіше застосовують децентралізоване зведення, оскільки його результати, перед тим як відправляти Міністерству статистики України, можна оперативно використати для потреб керівних органів тієї чи іншої адміністративної одиниці. На практиці централізоване і децентралізоване зведення часто поєднують.

За здійсненням у часі зведення та групування, як другий етап статистичного дослідження, можна поділити на первинні (обробляють результати безпосереднього статистичного спостереження) і вторинні (обробляють результати первинного зведення та групування).

Зведення результатів статистичного спостереження здійснюється за наперед складеним планом, який передбачає послідовність і терміни виконання окремих частин зведення, обсяг і послідовність, спосіб та характер викладення його результатів.