ТЕМА 4.

УЗАГАЛЬНЮЮЧІ СТАТИСТИЧНІ ПОКАЗНИКИ

 

1. Абсолютні величини.

2. Відносні величини.

3. Середні величини.

4. Показники варіації.

 

1. Абсолютні величини

Абсолютні величини – це показники, які виражають розміри суспільних явищ у вигляді чисельності одиниць сукупності або величин, які характеризують їх ознаки. Абсолютні статистичні величині показують розміри (рівні, обсяги) суспільних явищ в даних умовах місця і часу. Наприклад, чисельність населення країни, області, населеного пункту, територія певної адміністративної одиниці тощо.

Вони діляться на індивідуальні і сумарні, тобто, підсумкові. Індивідуальними називаються абсолютні величини, що виражають кількість одиниць спостереження або розміри певних кількісних ознак окремих одиниць тієї чи іншої сукупності об’єктів. Такими можуть бути чисельність робітників і розмір заробітної плати окремого робітника, стаж його роботи, їх одержують безпосередньо в процесі статистичного спостереження і фіксують в первинних облікових документах. Індивідуальні абсолютні величини служать основою будь-якого статистичного дослідження.

На відміну від індивідуальних, сумарні абсолютні величини характеризують підсумкове ознаку певної сукупності об’єктів, охоплених статистичним спостереженням. Їх одержують або шляхом прямого підрахунку кількості одиниць спостереження, або в результаті підсумовування значень ознаки окремих одиниць сукупності. У ряді випадків сумарні абсолютні величини одержуються не в результаті зведення даних статистичного спостереження, а шляхом спеціальних розрахунків. За допомогою таких розрахунків визначають, наприклад перспективну чисельність населення, прогноз валового збору сільськогосподарських культур, прогноз грошових надходжень.

Абсолютні величини необхідні для багатьох господарських розрахунків і широко використовуються в статистико-економічному аналізі, наукових дослідженнях, повсякденній практичній роботі економічних служб у всіх сферах діяльності людини. Вони служать вихідними даними для всіх форм і прийомів кількісної характеристики явищ і процесів.

Абсолютні статистичні величини – це іменовані числа, мають такі одиниці виміру, що властиві тим чи іншим суспільним явищам, які необхідно оцінити чи охарактеризувати. Залежно від суті досліджуваного явища і конкретних завдань застосовуються натуральні, умовно-натуральні та грошові (ціннісні) одиниці виміру.

Натуральними називаються такі одиниці виміру, які відповідають природним (фізичним) властивостям даного предмета і виражаються в мірах довжини, площі, об’єму, маси тощо або кількістю одиниць (штук), кількістю фактів чи подій. Так, одиницею виміру чисельності населення є одна людина, збір зерна вимірюється в тоннах, центнерах, випуск тканин – у погонних або квадратних метрах, видобуток газу – у кубічних метрах, виробництво телевізорів – у штуках. У деяких випадках вимірювання в одних одиницях не дає повної характеристики обсягу продукції і тоді доводиться користуватись двома одиницями виміру. Так, наприклад, трактори можна обліковувати за їх кількістю. Однак вони мають різну потужність, а отже, й різну споживчу вартість. Тому для правильного уявлення про продукцію тракторного заводу треба обліковувати випуск тракторів у двох одиницях виміру: у штуках і за загальною (сумарною) потужністю. З цих міркувань тканини обліковуються в погонних і квадратних метрах, шпали – у штуках і кубічних метрах.

У деяких випадках застосовують умовно-натуральні одиниці виміру. Дані про кількість різних видів продуктів, виражених у натуральних одиницях виміру, не допускають підсумовування. Для одержання загального підсумку близьких за своїм споживним призначенням продуктів використовують умовно-натуральні одиниці виміру. Для цього, насамперед, знаходять так звані перерахункові коефіцієнти, що виражають співвідношення між натуральними одиницями виміру різних продуктів за будь-якою ознакою. Потім за знайденими коефіцієнтами ці продукти перелічуються як один продукт, прийнятий за умовний. Наприклад, у паливно-енергетичному комплексі використовують такий показник, як умовне паливо. Аналогічно визначають обсяг кормів у кормових одиницях, добрив – в поживній речовині.

Окремим видом абсолютних одиниць є трудові (людино-година, людино-день), які використовуються для вимірювання витрат праці на виробництво продукції (так звана трудомісткість одиниці продукції) або для визначення продуктивності праці.

Мірою загального обсягу продукції, що має різну споживну вартість, служать звичайно грошові (ціннісні) одиниці. Абсолютні статистичні величини вимірюють рівні, які характеризують стан явищ або на певний момент, або за певний період.

Одиниці виміру абсолютних величин подамо за схемою (табл. 1).

 

Таблиця 1. Класифікація абсолютних величин

Група

вимірників

Підгрупа вимірників

Одиниця виміру

Натуральні

Прості

Метр, кілограм, штука

 

Складні

Кіловат-година, тонно-кілометр, центнер з гектара

 

Умовні

Кормова одиниця, умовна банка, умовне паливо

Трудові

 

Людино-година, людино-день

Вартісні

 

Долар, Євро, Гривня

 

Абсолютні величини характеризують також територію країни, чисельність її населення, національне багатство, обсяги виробництва і фінансові ресурси, обсяги капіталовкладень, ефективність виробництва.