ЛЕКЦІЯ VIII

 

ТЕХНОЛОГІЧНІ ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ЯКІСТЬ ПРОДУКЦІЇ ПРОМИСЛОВОГО ПІДПРИЄМСТВА

 

Успішна діяльність підприємств в сучасних економічних умовах, пов'язана з якістю продукції, що випускається ними. На ринку працює величезна кількість організацій, які пропонують різну продукцію, що вимагається різним суб'єктам економічних відносин. Розглянемо продукцію машинобудівних підприємств.

Машинобудівна продукція в першу чергу цікава своєю комплексною складовою. Підприємства машинобудування при виробництві своєї продукції об'єднують вироби підприємств різних галузей і на основі їх випускають свій авторський продукт. Можна сказати, що продукція машинобудівних підприємств підсумовує в собі якісні характеристики виробів суміжних галузей та обробляючи їх виробляє свою продукцію зі своїм рівнем якості. На придбаному у машинобудівних підприємств обладнанні замовники (підприємства суміжних галузей) безпосередньо виготовляють продукцію, що задовільняє потреби кожної людини і суспільства в цілому. Провідну роль у якості продукції цих підприємств відіграє обладнання на якому дана продукція випускається. Отже рівень якості продукції машинобудування об'єднує в собі рівні якості продукції видобувних галузей і безпосередньо впливає на рівень якості продукції переробних галузей (наприклад, галузі харчового виробництва).

На якість продукції машинобудування впливає безліч факторів різної природи. За рахунок впливу цих чинників якість машинобудівної продукції або поліпшується або погіршується.

Маркетинг відіграє провідну роль у визначенні вимог, що ставляться до якості машинобудівної продукції. Він повинен:

o   визначати потребу ринку машинобудівної продукції;

o   точно визначати ринковий попит і область реалізації, так як це важливо для оцінки сортності, якості, кількості, ціни і термінів виробництва машинобудівної продукції;

o   давати чітке визначення вимог споживача на основі постійного аналізу контрактів або потреб ринку. Ці дії включають облік будь-яких невстановлених потреб або тенденцій з боку споживачів;

o   чітко інформувати в рамках компанії про всі вимоги, що висуваються споживачем до якості машинобудівної продукції.

Вплив маркетингу на якість машинобудівної продукції полягає в забезпеченні підприємства інформацією про вимоги що ставляться замовником до якості продукції (наприклад, короткий опис продукції). Короткий опис продукції містить вимоги та побажання споживача у вигляді попереднього набору технічних вимог, які послужать основою для виконання наступних робіт по проектуванню машинобудівної продукції та врахувати вимоги замовника. Проектування продукції на машинобудівному підприємстві включає в себе розробку проектів:

o   машинобудівної продукції, що відповідає вимогам споживача (розробку нових продуктів або розширення існуючих продуктів);

o   технологічних процесів, що відповідають вимогам якості продукції.

У числі елементів, що включаються у короткий опис продукції, можуть бути наступні вимоги:

o   експлуатаційні характеристики, такі як міцність, надійність, стійкість до корозії, теплостійкість і працездатність, а також інші обумовлені властивості машинобудівної продукції;

o   питання безпеки і умов навколишнього середовища;

o   прийнятні стандарти та законодавчі регламенти;

o   упаковка, транспортування, навантаження-розвантаження або зберігання;

o   Забезпечення та перевірка якості.

Для постійного моніторингу вимог до якості продукції маркетинг повинен розробляти систему інформаційного контролю та зворотного зв'язку. Вся інформація відноситься до якості машинобудівної продукції аналізується, порівнюється і доводиться до відома служби якості заводу.

На основі використання цієї інформації визначається характер обсягу проблем, пов'язаних з якістю машинобудівної продукції. При цьому враховується досвід і побажання споживачів. Крім того, зворотній зв'язок зі споживачем є засобом отримання даних про якість продукції, необхідних для внесення змін у характеристики продукції, а, отже, і для підвищення її якості.

Також варто відзначити, що при розробці нових видів машинобудівної продукції, вимоги до якості, що ставляться замовником заздалегідь, часто показані з точки зору «якості» і не визначені кількісно. У таких випадках за допомогою маркетингу здійснюється спільна розробка вимог до виробу у співпраці з потенційним користувачем (наприклад, пробне використання продукції, оцінка якості і повторення процесу відвантаження зразків), розробка проектів технологічних процесів, що відповідають вимогам якості машинобудівної продукції.

На підприємствах машинобудівного комплексу, особливе значення мають конструкторські, технологічні підрозділи. Результатом роботи є виробництво машинобудівної продукції, що відповідає вимогам споживача до якості продукції. Ця продукція реалізується за прийнятною заводом ціною і забезпечує йому повернення інвестованих коштів.

Технічні умови на машинобудівну продукцію, що розробляються в інженерній документації, забезпечують можливість охарактеризувати виробництво продукції, перевірку і контроль, матеріали, методи обробки, транспортування, зберігання, експлуатацію.

Інженер на основі встановленої за термінами програми визначає контрольні точки, що відповідають характеру продукції (масо - обмінне, ємнісне, теплообмінне обладнання). Аналізуючи ці етапи (точки) він може коригувати рівень якості продукції. Ступінь кожної фази, або етапу, в якому оцінюється машинобудівна продукція, залежить від області використання продукції, складності проекту, новизни, впроваджуваної технології, ступеня стандартизації.

Дослідження якості машинобудівної продукції з використанням точок проводиться на таких етапах:

o         науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи;

o         пробні випробування на заводі;

o         первинне виробництво на промисловому підприємстві;

o         серійне виробництво;

o         проектування систем контролю і управління технологічними процесами при виробництві машинобудівної продукції.

Крім вимог споживача при розробці конструкції машинобудівного підприємства звертається увага на вимоги, що відносяться до безпеки, відповідальності за якість продукції, охорони навколишнього середовища та інші правила, включаючи елементи політики фірми в області якості, які можуть вийти за рамки законодавчих вимог.

Інженер закладає положення якості машинобудівної продукції. Вони повинні бути чіткими та визначати характеристики, що мають важливе значення для якості. Слід також одночасно враховувати функціональну придатність продукції та профілактичні заходи, спрямовані проти неправильного її використання. Характеристика продукції може містити такі показники, як можливості технологічного процесу, міцність, надійність, оброблюваність, однорідність, наявність забруднень, сторонніх речовин, зміни якості з плином часу, погіршення властивостей, безпеку і можливість вилучення при відмові.

Під час налагодження або модифікації технологічного процесу виробництва машинобудівної продукції фахівці інженерних служб проводять експерименти, щоб зрозуміти технічні умови нового або модифікованого процесу виробництва з точки зору якості продукції. Розробляється програма технологічного процесу, включаючи усунення виявлених недоліків, а також визначаються майбутні потреби технічного обслуговування.

В процесі виробництва інженерні служби постійно ведуть моніторинг якості машинобудівної продукції. Проводять вимірювання, випробування, розробляють критерії приймання, використовувані при оцінці якості продукції. Для машинобудівної промисловості за якими параметрами проводяться вимірювання:

o         значення експлуатаційних характеристик, допуски;

o         метод відбору та підготовки зразків;

o         метод вимірювань і аналізу;

o         критерії отримання  та дефекту;

o         вимоги до точності випробувань і вимірювань.

Відповідні служби машинобудівного заводу для перевірки і підтвердження якості продукції проводять випробування випущених виробів. Випробування включають в себе:

o         оцінку експлуатаційних характеристик, довговічності, безпеки, надійності та ремонтопридатності у передбачуваних умовах зберігання і експлуатації;

o         контроль з метою перевірки того, що всі запроектовані характеристики збігаються з передбаченими, а дозволені зміни проекту внесені і зареєстровані;

o         оцінку обчислювальних систем та їх програмного забезпечення.

Матеріально-технічне постачання. Для виробництва машинобудівної продукції закуповують різну сировину, комплектуючі, допоміжні матеріали (аргон, хімікати, діоксид вуглецю, мінеральна вата тощо). Ці складові стають складовою частиною машинобудівної продукції і безпосередньо впливають на її якість. Для досягнення заданої якості машинобудівної продукції підприємству необхідно при визначенні сировинних та допоміжних матеріалів більше уваги приділяти технологічним можливостям виробничих потужностей, при цьому враховувати і якість таких послуг, як калібрування і спеціальні технологічні процеси. Машинобудівний завод повинен встановлювати тісні робочі контакти і систему зворотного зв'язку з кожним із постачальників. Це забезпечує виконання програми з постійного підвищення якості машинобудівної продукції. Дана програма дозволяє уникнути розбіжностей в питаннях якості або вирішити їх в найкоротші терміни. Такий тісний робочий контакт і система зворотного зв'язку корисні як для машинобудівного заводу, так і для постачальника.

Кожен елемент програми якості постачання безпосередньо впливає на якість продукції машинобудівної продукції. Якщо кілька або навіть один з елементів програми не відповідає вимогам, то якість кінцевої продукції виробленої машинобудівним заводом погіршується. Програма якості постачання для машинобудівного підприємства повинна включати наступні елементи для зовнішніх і внутрішніх постачальників:

o         вимоги до технічних умов;

o         вибір кваліфікованих постачальників;

o         договір по забезпеченню якості;

o         договір по методах перевірки;

o         положення щодо врегулювання деяких питань, що стосуються якості;

o         вхідний контроль.

Вимоги до технічних умов. Для випуску машинобудівної продукції високої якості служба матеріально-технічного постачання повинна чітко дотримуватися вимог і технічних умов, кресленням і замовлень на постачання. Правильно поставлене матеріально - технічне постачання, орієнтоване на якість сировини і комплектуючих починається з чіткого визначених вимог. Такі вимоги включаються до контрактних зобов'язань, креслення і замовлення на постачання, що надаються постачальнику.

Для того щоб підприємство придбало сировину, матеріали, комплектуючі заданої якості, документація на закупівлю повинна містити чіткі дані, що відображають характер замовленої продукції або послуги. Для машинобудівного підприємства вона включає наступні елементи:

o         точне визначення сортності;

o         інструкції з технічного контролю та застосовувані технічні умови;

o         необхідний стандарт на систему якості;

o         вимоги даних, що показують здійснення управління технологічним процесом з боку постачальника (наприклад, контрольні карти);

o         точні описи хімічного складу і фізичних властивостей;

o         вимоги до пакування, етикетування, транспортування та розкладом постачань;

o         технічні вимоги до лабораторних методів та інструкції на аналіз;

Також є доцільним підготувати офіційні договора про постачання всередині підприємства. Якщо машинобудівне підприємство закуповує машини чи обладнання, то необхідно в першу чергу визначати їх технологічні можливості щодо впливу на якість випущених на них виробів.

Вибір кваліфікованих постачальників. Машинобудівні підприємства повинні застосовувати наступні методи підтвердження можливостей:

o         оцінку і визначення можливостей постачальника та/або його системи якості безпосередньо на підприємстві;

o         оцінку зразків продукції;

o         досвід, накопичений при аналогічних постачання;

o         результати випробувань аналогічних поставок;

o         статистичні дані щодо стабільності технологічного процесу постачальника;

o         досвід інших споживачів.

Договір по забезпеченню якості необхідний, для того щоб постачальник чітко розумів, які завдання в галузі забезпечення якості продукції поставлені перед ним, за яке він несе відповідальність. Забезпечення якості постачальником може приймати наступні форми:

1.                      Замовник покладається на систему забезпечення якості постачальника;

2.                      Постачальник подає відповідні дані по контролю/випробуваннях або дані по управлінню технологічним процесом при відвантаженні продукції;

3.                       Постачальник проводить повний (стовідсотковий) контроль/випробування;

4.                      Постачальник проводить приймальний контроль партії та/або вибіркові випробування;

5.                      Постачальник впроваджує офіційну систему забезпечення якості у відповідності з вимогами покупця;

6.                       Постачальник не забезпечує нічого - замовник покладається на вхідний технічний контроль або вибірковий аналіз на місці.

Положення щодо забезпечення якості повинні відповідати потребам споживача, його підприємства і виключати можливість зайвих витрат. В окремих випадках використовуються офіційно розроблені системи забезпечення якості, які прописані в ІSO 9000, ІSO 9001, ІSO 9002 і ІSO 9003. Це може включати можливість періодичного проведення оцінки системи забезпечення якості постачальника, безпосередньо машинобудівним підприємством.

Договір з методів перевірки. Машинобудівному підприємству слід укладати з постачальниками чіткий договір про методи, які будуть використовуватися останніми для перевірки відповідності встановленим вимогам. Такі договори можуть включати обмін даних з технічного контролю та випробування з метою подальшого поліпшення якості. Досягнення договору сприяє скороченню труднощів як в розумінні вимог замовника, так і щодо методів проведення технічного контролю, випробування або вибіркового контролю.

Повинні бути розроблені системи та процедури, щоб спільно з постачальником вирішувати деякі питання, що відносяться до якості. Такі положення повинні регулювати як рішення поточних питань, так і знову виникаючих проблем. Дуже важливим аспектом цих систем і процедур є вживання заходів щодо забезпечення ефективних каналів зв'язку між споживачем і постачальником у тих областях, які впливають на якість.

Вхідний контроль. Для підтримки необхідного рівня якості постачань на машинобудівному підприємстві розробляються відповідні заходи, що забезпечують впевненість у тому, що отримані постачання контролюються належним чином. Ці заходи повинні включати сегрегацію або інші відповідні методи, що запобігають випадкове використання продукції неналежної якості. Обсяг вхідного контролю повинен бути ретельно спланований. Рівень контролю, у разі необхідності, повинен вибиратися з урахуванням загальних витрат. Крім того, коли рішення про контроль прийнято, необхідно провести ретельний вибір характеристик, які підлягають контролю. До початку приймання поставок необхідно переконатися в тому, що є в наявності та правильно відкалібровані всі засоби для відбору зразків, ємності для них, реактиви для хімічного аналізу, вимірювальні прилади, інструменти і обладнання. У деяких випадках потрібне тривале транспортування на великі відстані для доставки закупленої продукції від постачальника до замовника.

Реєстрацію даних про якість при вхідному контролі необхідно підтримувати на належному рівні, з тим щоб забезпечити наявність даних оцінки продукції постачальника і визначити тенденції зміни її якості. Крім того, доцільно, а в деяких випадках необхідно, зберігати дані про ідентифікацію партій з тим, щоб забезпечити їх відслідкування.

Виробництво. Реалізацією проектів і розробок інженерів, маркетингу в області випуску машинобудівної продукції заданої якості займається виробництво.

Для того щоб отримати на виході продукцію заданої якості, запуску у виробництво матеріалів потрібно проводити їх перевірки на відповідність технічним умовам та стандартам якості. Однак, при визначенні обсягу проведення випробувань та/або технічного контролю необхідно враховувати їх вплив на вартість, а також вплив якості нестандартних матеріалів на функціонування виробництва. Виробниче обладнання та прилади потрібні заводу, щоб з їх допомогою доводити сировину, матеріали, комплектуючі до необхідних замовником характеристик (показників якості), шляхом перетворення в машинобудівну продукцію. Тому все виробниче обладнання і контрольно - вимірювальні прилади для технологічних процесів повинні перевірятися до їх введення в експлуатацію і протягом усього періоду експлуатації, так як зниження експлуатаційних характеристик обладнання відразу призводить до зниження якості машинобудівної продукції, що випускається на підприємстві.

Особливу увагу слід приділяти ЕОМ, використовуваних для управління технологічними процесами виробництва продукції, і особливо обслуговування відповідного програмного забезпечення. Постійні дії по управлінню контрольно-вимірювальними системами, застосовуваними при розробці, виробництві та монтажі машинобудівної продукції, повинні гарантувати впевненість у правильності прийнятих рішень і проведенні заходів, заснованих на результатах вимірювань. У сферу управління включаються калібри, інструменти, датчики, спеціальне випробувальне обладнання та відповідне програмне забезпечення. Крім того, необхідно належним чином керувати контрольно - вимірювальними приладами технологічного процесу, які можуть вплинути на певні характеристики продукції або технологічноий процес, тобто на якість машинобудівної продукції. Необхідно встановити процедури для управління і здійснення самого процесу вимірювання з використанням статистичного контролю, включаючи обладнання, застосовувані методи і професійну підготовку операторів.

Системи вимірювання є важливими процесами. Джерела цих вимірювань включають контрольно - вимірювальні прилади, розміщені на технологічному обладнанні або поруч з ним, як випробувальне обладнання в лабораторіях.

У періоди між експлуатацією обладнання воно може втратити свої виробничі характеристики і тим самим при повторному використанні надати негативний вплив на якість машинобудівної продукції. Тому воно повинно зберігатися і бути захищене відповідним чином, а також піддаватися перевірці або повторному калібрування через необхідні інтервали часу для його відповідної точності. Стабільність виробничого процесу забезпечується розробленням програми профілактичного технічного обслуговування. Уважно слід спостерігати за характеристиками технологічного процесу, що впливають на основні характеристики якості машинобудівної продукції.

Особливу увагу слід приділяти етапам виробничих процесів, управління якими особливо важливо для якості машинобудівної продукції. На таких етапах перевірки повинні проводитися найбільш часто. Коли перевірка показує, що параметри продукції або технологічного процесу не відповідають встановленим або очікуваним вимогам, необхідно вжити заходів для виправлення процесу. Це може спричинити за собою тимчасове зупинення процесу до встановлення причин недоліків і внесення відповідних змін у засоби управління технологічним процесом. Зміна параметрів установок, регулювання вхідних параметрів або інші аналогічні заходи можуть знадобитися у відповідності з наперед визначеною процедурою. Більш часта перевірка спеціальних процесів повинна проводитися з метою забезпечення:

- точності та різноманітності обладнання, що застосовується при виробництві або вимірюванні характеристик продукції;

- професійної підготовки, навичок і знань операторів, що забезпечують задоволення необхідної якості;

- методик перевірки, включаючи перевірку тиску, часу, температури, потоку, оточуючих умов і рівня вимірювань, вироблених для оцінки фізичних і хімічних характеристик;

- постійної реєстрації даних по атестації персоналу, технологічних процесів і обладнання.

Для перевірки відповідності технічних характеристик обладнання, що випускається на ньому машинобудівної продукції, необхідно проводити постійний технічний контроль і випробування, які передбачають перевірку відповідності. Області та частота проведення перевірок залежать від значення характеристик і простоти перевірки на даній стадії виробництва. Загалом перевірка повинна проводитися якомога ближче до точки, де контрольована характеристика впливає на якість машинобудівної продукції.

Контроль якості машинобудівної продукції повинен включати наступне:

- використання датчиків, контрольно-вимірювальної апаратури і операторів для петлі прямого/зворотного зв'язку (наприклад, контроль технологічного процесу);

- автоматичний аналіз або дефектоскопія (наприклад, промислові газові хроматографи та інфрачервоні скануючі пристрої);

- автономні хімічні та фізичні аналізатори (наприклад, склад зразка);

- використання спостережень операторами за контрольно-вимірювальними приладами (наприклад, показники температур);

- використання визначених контрольних пунктів перевірки фізичного стану продукції (наприклад, візуальне спостереження за якістю обробки поверхні металу).

Вихідні дані в результаті цих дій можуть використовуватися для ручного або автоматичного регулювання технологічного процесу машинобудівного виробництва з метою доведення її параметрів до необхідних для випуску продукції заданої якості. Засоби статистичного контролю технологічного процесу можуть бути корисні разом з даними, отриманими в результаті випробувань у процесі виробництва.

Вантажно-розвантажувальні роботи. Проведення вантажно-розвантажувальних робіт та складування матеріалів повинна передбачати наявність відповідних піддонів, контейнерів, конвеєрів, трубопроводів, складських резервуарів, вантажних і транспортних засобів, що попереджають нанесення ушкоджень у зв'язку, наприклад, з вібрацією, ударом, стиранням, корозією, температурою або вологістю, що виникають у процесі вантажно-розвантажувальних робіт і зберігання, що безпосередньо впливає на погіршення якості машинобудівної продукції. Опрацьовані матеріали в процесі зберігання необхідно періодично перевіряти для виявлення можливого погіршення їх властивостей, забруднень, небажаного поділу або хімічних реакцій.

 Ставлення споживача до якості машинобудівної продукції формується в процесі її експлуатації. На основі даних, що надходять від споживача, необхідно впливати на якість продукції наступним чином. Технічні служби збуту можуть бути ефективними для попередження проблем в області якості машинобудівної продукції. Завод може надати замовникам інформацію для правильного використання своєї продукції та поводження з нею. Організація повинна отримати максимально можливу детальну інформацію щодо мети, методів і умов використання продукції, що забезпечує необхідні консультації. Необхідно перевіряти контрольно-вимірювальне та випробувальне обладнання, яке використовується для монтажу і проведення випробувань на місці.

Машинобудівне підприємство зобов'язане видавати на свою продукцію інструкції при складанні, монтажі, введенні в експлуатацію, експлуатації та обслуговування. Перелік деталей або запасних частин та інструкції з обслуговування будь-якого виробу мають бути зрозумілими і представлятися в термін. Інструкції повинні перевірятися на придатність для майбутнього користувача. Якщо підприємство не виконує або виконує не повністю свої зобов'язання за видачу необхідної документації, то будь-яка високоякісна продукція при неправильній експлуатації не буде задовольняти потреби споживача. А отже буде вважатися неякісною. Виробник повинен забезпечити гарантію сприяння, що включає проведення технічних консультацій і компетентне обслуговування.

 Машинобудівним підприємством розробляється система, що забезпечує надходження інформації про відмови або повернення продукції особливо на стадії впровадження нових виробів. Це дозволить своєчасно прийняти швидкі заходи коригуючого впливу щодо зміни споживчих характеристик, тим самим вплинути на якість продукції.

Система зворотного зв'язку з експлуатаційним характеристикам продукції повинна забезпечити контроль показників якості продукції протягом всього терміну служби. У рамках такої системи слід проводити постійний аналіз задоволення потреб споживача відносно якості машинобудівної продукції, включаючи безпеку та надійність.

Інформація про рекламу, повторюваності відмов та їх видів, вимог і потреб споживача або проблеми, що виникають в процесі експлуатації, використовується при проведенні періодичного аналізу проекту, проведення заходів коригувального впливу при постачанні або використанні машинобудівної продукції.

Для досягнення підприємством заданої якості продукції процедури монтажних робіт, включаючи застереження, повинні бути задокументовані. Документи повинні містити положення, що виключають неправильний монтаж або фактори, що негативно впливають на якість машинобудівної продукції, надійність, безпека та експлуатаційні характеристики продукції.

Забезпечення гарантії якості машинобудівної продукції є важливим чинником на всіх етапах постачання. Так як помилки на даних етапах безпосередньо можуть вплинути на експлуатаційні характеристики продукції, та на її якість.

Повинні бути ідентифіковані всі види продукції, що вимагають спеціального захисту при транспортуванні або зберіганні, а також розроблені, задокументовані і впроваджені процедури, що запобігають відвантаження і введення в експлуатацію продукції з гіршими характеристиками.

Аспекти безпеки машинобудівної продукції повинні бути чітко визначені з метою підвищення безпеки продукції і зведення до мінімуму відповідальності за якість машинобудівної продукції.

Обмежити ризик відповідальності заводу за якість продукції і довести до максимуму її безпеку можна:

o         визначенням відповідних стандартів щодо безпеки з метою розробки більш ефективних технічних умов на продукцію;

o         проведенням випробувань для оцінки проекту (або моделі), для перевірки безпечності та реєстрації результатів випробувань;

o         розробкою заходів відслідковування для полегшення процесу повернення продукції у разі виявлення характеристик, що не відповідають вимогам, та проведенням запланованих досліджень продукції та послуг, у яких передбачається наявність характеристик, що не відповідають вимогам безпеки;

o         формулюванням політики компанії в області безпеки і охорони навколишнього середовища;

o          визначенням застосовуваних загальносвітових і місцевих законів та інструкцій, які стосуються відповідальності за безпеку та навколишнє середовище.