ТЕМА 4.

АНАЛІЗ КАПІТАЛУ ТА ДЖЕРЕЛ ЙОГО ФОРМУВАННЯ.

 

1.    Мета і завдання аналізу джерел формування капіталу підприємства.

2.     Оцінювання складу і структури джерел фінансових ресурсів.

3.    Аналіз власного капіталу.

4.      Аналіз позикового капіталу.

5.       Аналіз кредиторської заборгованості.

 

1. Мета і завдання аналізу джерел формування капіталу підприємства.

Підприємство покриває потребу у своїх активах за рахунок власного і позикового капіталу, які визначають його пасиви. Пасив показує, звідки взялися кошти і кому підприємство за них зобов’язане.

«Метою аналізу джерел фінансування є оцінка фінансового ризику підприємства» [13].

Основні завдання аналізу пасивів (капіталу, джерел фінансування) підприємства:

-  «аналіз обсягу і динаміки капіталу підприємства;

-  аналіз структури капіталу та її зміни в оцінках до зміни фінансового стану;

-  аналіз складу та структурних змін власного і позикового (довгострокового і короткострокового) капіталу;

-  оцінка зміни струкрних змін джерел фінансування на показники фінансової стійкості та платоспроможності;

-  пошук резервів збільшення капіталу, підвищення його віддачі та зміцнення фінансової стійкості підприємства» [13].

 

2. Оцінювання складу та структури джерел фінансових ресурсів.

До складу джерел фінансових ресурсів підприємства відносить власний і позиковий капітал.

Власний капітал має велике значення для самостійності і незалежності підприємства. Чим більша частка власного капіталу і меншапозикового, тим менший фінансовий ризик.

Від оптимальності співвідношення власного і позикового капіталу значною мірою залежить фінансовий стан підприємства.

Правильна фінансова політика допоможе підприємствам підвищити ефективність своєї діяльності. У зв’язку із цим оцінюють структуру джерел фінансових ресурсів (пасиву балансу) за такими показниками (табл. 4.1).

Чим вище рівень першого і четвертого показника і нижче рівні другого і третього, тим стійкіший фінансовий стан підприємства.

Таблиця 4.1

Показники оцінки структури джерел фінансових ресурсів

Показник

Формула розрахунку

Економічний зміст

Рекомендоване значення

Коефіцієнт фінансової незалежності (автономії)

Кфн = ВК/Б

Показує, скільки власні кошти становлять в 1 грн. джерел фінансування

≥0,5

Коефіцієнт фінансової залежності

Кфз = ПК/Б

Показує, скільки позикові кошти становлять в 1 грн. джерел фінансування

≤0,5

Коефіцієнт фінансового ризику

Кфр=ПК/ВК

Показує, скільки позикового капіталу припадає на 1 грн. власного капіталу

≥1

Коефіцієнт фінансової стабільності

Кфс =ВК/ПК

Показує, скільки власного капіталу припадає на 1 грн. позикового капіталу

≤1

* позначення: ВК – власний капітал, ПК – позиковий капітал, Б – підсумок балансу.

 

Зазначимо, що вчені по-різному оцінюють оптимальність співвідношення власного і позикового капіталу (70:30; 60:40; 50:50). Це залежить від умов господарювання, фінансової політики держави, оберотності капіталу.

Співвідношення позикового і власного капіталу також має назву плече фінансового важеля (тема 9). На тих підприємствах, де коефіцієнт оборотності капіталу низький, плече фінансового важеля не повинно бути більше 0,5, а на підприємствах, де оборотність капіталу висока, цей показник може бути більше 1.

Для сільськогосподарських підприємств та інших підприємств агропромислового комплексу, які мають сезонний характер виробничого процесу, доцільно користуватися в такий період залученими коштами.

 

3. Аналіз власного капіталу.

Елементами власного капіталу, які формують його величину, є зареєстрований (пайовий) капітал, капітал у дооцінках, додатковий капітал; резервний капітал, нерозподілений прибуток (непокритий збиток), неоплачений капітал, вилучений капітал.

Під час аналізу власного капіталу вивчають динаміку і структуру власного капіталу, з’ясувати причини змін окремих його складових і дати оцінку цим змінам за аналізований період. Приріст обсягу і питомої ваги власного капіталу за рахунок реінвестованого прибутку є ознакою покращення фінансового стану підприємства, хороших перспектив економічного зростання. Зростання частки додаткового, резервного капіталу і нерозподіленого прибутку свідчить про ефективну роботу підприємства.

За даними форми № 4 «Звіт про власний капітал» проводять оцінку руху власного капіталу, розраховують показники інтенсивності руху власного капіталу (табл. 4.2).

Таблиця 4.2

Показники інтенсивності руху власного капіталу

Показник

Формула розрахунку

Економічний зміст

Рівень надходження власного капіталу

ВКнад/ВКкін

Показує, скільки в 1 грн. власного капіталу на кінець періоду становлять надходження власного капіталу протягом періоду

Рівень вилучення та іншого зменшення власного капіталу

ВКвил/ВКпоч

Показує, скільки в 1 грн. власного л на початок періоду становлять вилучення та інші зменшення власного капіталу протягом періоду

Коефіцієнт співвідношення оборотів з надходження і вилучення власного капіталу

ВКнад/ВКвил

Показує, скільки надходжень власного капіталу припадає на 1 грн. вилучень власного капіталу

* позначення: ВКнад – сума надходжень власного капіталу, ВКвил – сума вилучення та іншого зменшення власного капіталу, ВКпоч – сума власного капіталу на початок періоду, ВКкін – сума власного капіталу на кінець періоду.

 

Якщо коефіцієнт зростання власного капіталу перевищує коефіцієнт зростання активів, це свідчить про розширення власних джерел фінансування діяльності підприємства.

 

4. Аналіз позикового капіталу.

Позиковий капітал – це правові та господарські зобов’язання підприємства перед третіми особами. Його призначення – покриття тимчасової потреби підприємства в коштах. Використання позикового капіталу дозволяє суттєво розширити обсяги господарської діяльності, забезпечити більш ефективне використання власного капіталу, прискорити формування різних фінансових фондів і в результаті – підвищити ринкову вартість підприємства.

Відповідно до балансу, до складу позикового капіталу входять довгострокові і поточні зобов’язання та забезпечення.

«Аналіз позикового капіталу вирішує такі завдання:

-  виявлення основних джерел формування позикового капіталу;

-  визначення впливу змін у складі та обсягах позикового капіталу на фінансову стійкість підприємства;

-  визначення пріоритетності погашення зобов’язань підприємства у разі його ліквідації» [13].

Аналізуючи позиковий капітал, оцінюють зміну його обсягу (динаміку) і структури. Аналіз структури позикового капіталу дає можливість оцінити ризик втрати фінансової стійкості підприємства. Переважання поточних зобов’язань у структурі позикового капіталу є негативним фактом, що характеризує погіршення структури балансу й підвищення ризику втрати фінансової стійкості. Переважання довгострокових зобов’язань у структурі позикового капіталу є позитивним фактом, що характеризує формування більш стійкої структури балансу й зменшення ризику витрати фінансової стійкості.

Відсутність у джерелах фінансування довгострокових кредитів може пояснюватись або невигідністю їх залучення, або недовірою банків до кредитоспроможності підприємства.

Відсутність у джерелах фінансування короткострокових кредитів слід дослідити особливо ретельно, оскільки це один з чинників зниження рентабельності власного капіталу (за наявності об’єктів кредитування та допустимих форм отримання кредитів).

Якщо ціна банківських кредитів нижча порівняно з рентабельністю вкладання власного капіталу в активні операції підприємства, використання позикового капіталу є раціональним, оскільки забезпечує збільшення норми прибутку на вкладний капітал (ефект фінансового важеля) (тема 9).

 

5. Аналіз кредиторської заборгованості.

В процесі аналізу вивчають наявність, склад і структуру кредиторської заборгованості, частоту і причини утворення простроченої кредиторської заборгованості.

Особлива увага має приділятися даті виникнення кредиторської заборгованості, термінам її погашення, часу прострочення повернення боргу, причинам її виникнення. Окремо вивчається середня тривалість використання кредиторської заборгованості в обороті підприємства.

Доцільно порівняти темпи зростання кредиторської заборгованості (Ткз) з темпами зростання активів (Та). Про покращення платоспроможності підприємства свідчить умова:

 

Та > Ткз.                                             (4.1)

 

Якщо умова (4.1) не виконується, платоспроможність підприємства погіршується і в такому випадку слід провести поглиблений аналіз з метою запобігання банкрутству підприємства.

Питання оборотності кредиторської заборгованості розглядається у темі 9. Більш детально аналіз кредиторської заборгованості вивчався в курсі аналізу господарської діяльності.

 

Рекомендована література: [1-10].