ТЕМА 9.

АНАЛІЗ ДІЛОВОЇ АКТИВНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА.

 

1.     Сутність ділової активності підприємства та показники, що її характеризують.

2.     Аналіз основних показників ділової активності.

3.     Фінансовий і операційний цикл підприємства.

 

1. Сутність ділової активності підприємства та показники, що її характеризують.

Ділова активність підприємства у фінансовому аспекті виявляється передусім у швидкості обороту його засобів. Аналіз її полягає у досліджуванні рівнів і динаміки фінансових коефіцієнтів оборотності, які є відносними показниками фінансових результатів діяльності підприємства. Загальна оборотність усіх засобів складається з часткових показників оборотності окремих їх елементів.

До показників, які характеризують ділову активність підприємства, перш за все, відносяться:

1)   коефіцієнти оборотності активів (капіталу) – розраховуються як відношення чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) до середньої за період вартості активів (капіталу):

 

КО А(К) = ЧДПР / А(К)с.                                 (9.1)

 

Економічний зміст коефіцієнтів оборотності активів (капіталу) полягає в тому, що вони показують кількість оборотів активів (капіталу) у чистому доході від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) протягом періоду. Іншими словами, коефіцієнти оборотності активів (капіталу) показують, скільки разів активи (капітал) протягом періоду покриваються чистим доходом від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг).

2)   періоди обороту активів (капіталу) – розраховуються як відношення кількості днів у періоді до коефіцієнта оборотності активів (капіталу):

 

ПО А(К) = Д / КО А(К).                                 (9.2)

 

Економічний зміст періодів обороту активів (капіталу) полягає в тому, що вони показують період часу (у днях), протягом якого активи (капітал) здійснюють один оборот у чистому доході від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг).

До показників, які характеризують ділову активність підприємства, також відносяться продуктивність праці, фондовіддача, період операційного циклу, період фінансового циклу та інші.

Ділова активність характеризується і якісними показниками. До них можна віднести широту ринку збуту продукції на експорт, наявність продукції на експорт, репутацію підприємства (наприклад, популярність продукції або послуг підприємства у користувачів).

Аналізуючи ділову активність, крім дослідження основних її кількісних показників, обов’язково треба аналізувати виконання планових показників, що характеризують діяльність підприємства, їхню динаміку. Особливої уваги потребує аналіз ефективності використання ресурсів, темпів зростання обсягу реалізації, авансованого капіталу, прибутку. При цьому темпи зростання обсягу реалізації мають перевищувати зростання авансованого капіталу, а темпи зростання прибуткутемпи зростання обсягу реалізації. Тобто, доцільно перевірити, чи виконується для підприємства «золоте правило» економіки (див. тему 2).

 

2. Аналіз основних показників ділової активності.

Основні показники ділової активності підприємства подано в табл. 9.1.

Таблиця 9.1

Показники ділової активності

Показник

Порядок розрахунку

Формула

Економічний зміст

1

2

3

4

Коефіцієнт оборотності активів, вкладеного капіталу (коефіцієнт трансформації)

Чистий дохід / Середньорічна вартість капіталу

ЧДРП / Кс

Сума чистого доходу, що припадає на 1 грн. активів (вкладеного капіталу)

Коефіцієнт оборотності власного капіталу (коефіцієнт адекватності інвестування)

Чистий дохід / Середньорічна вартість власного капіталу

ЧДРП / ВКс

Сума чистого доходу, що припадає на 1 грн. власного капіталу

Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості

Чистий дохід / Середньорічна вартість дебіторської заборгованості

ЧДРП / ДЗс

Сума чистого доходу, що припадає на 1 грн. дебіторської заборгованості

Коефіцієнт оборотності матеріальних запасів

Собівартість реалізованої продукції / Середньорічна вартість матеріальних запасів

СвРП / МЗс

Сума чистого доходу, що припадає на 1 грн. матеріальних запасів

Коефіцієнт оборотності основних засобів (фондовіддача)

Чистий дохід / Середньорічна вартість основних засобів

ЧДРП / ОЗс

Сума чистого доходу, що припадає на 1 грн. основних засобів

Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості

Собівартість реалізованої продукції / Середньорічна вартість кредиторської заборгованості

СвРП / КЗс

Сума чистого доходу, що припадає на 1 грн. кредиторської заборгованості

Період обороту дебіторської заборгованості

365 / Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості

365 / КОдз

Середній термін погашення дебіторської заборгованості (в днях)

Період обороту кредиторської заборгованості

365 / Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості

365 / КОкз

Середній термін погашення кредиторської заборгованості (в днях)

Продуктивність праці

Чистий дохід / Середньоспискова чисельність працюючих

ЧДРП / Ч

Сума чистого доходу, що припадає на одного працюючого

 

Позитивно оцінюється збільшення коефіцієнтів оборотності і зменшення періодів обороту, однак їх динаміку слід оцінювати у зв’язку з динамікою інших показників.

Коефіцієнт оборотності активів, вкладеного капіталу (коефіцієнт трансформації) показує, скільки разів за аналізований період відбувається повний цикл виробництва і обігу. Якщо зростання цього показника пов’язане із зменшенням балансової вартсоті основних засобів, це може свідчити про можливі проблеми підприємства з інвестиціми.

Коефіцієнт оборотності власного капіталу (коефіцієнт адекватності інвестування) характеризує швидкість обороту власного капіталу, тобто його активність; показує, наскільки діяльність підприємства забезпечується валсним капіталом. Різке зростання цього показника означає підвищення рівня продажу, зниження виявляє тенденцію до бездіяльності частини власних коштів.

Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості характеризує розширення або зниження комерційного кредиту, що надає підприємство (дебіторська заборгованість). Його зростання свідчить про коращення платіжної дисципліни покупців, тобто збільшення швидкості сплати заборгованості підприємству, зменшення продажу в кредит, а його зниженнязбільшення обсягу кредиту, що надає підприємство, тобто зростання купівлі продукції в кредит покупцями. Цей показник оцінюють азом з коефіцієнтом оборотності кредиторської заборгованості.

Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості характеризує швидкість розрахунків підприємства з його посатчальниками а іншими кредиторами, які обсялуговують поточну діяльність підприємства щодо придбання ТМЦ. Тобто характеризує розширення або зниження комерційного кредиту, що надається підприємству. Його зростання свідчить про покращення розрахунково-платіжної дисципліни підприємства у відносинах з посатчальниками, бюджетом, позабюджетними фондами, персоналом підприємства, іншими кредиторами, тобто про підвищення швидкості сплати заборгованості підприємства, а зниженнязростання купівлі продукції в кредит.

Позитивним в організації розрахунків підприємства є перевищення коефіцієнта оборотності дебіторської заборгованості над коефіцієнтом оборотності кредиторської заборгованості. Протилежна ситуація є несприятливоб для підприємства і є насоідком прорахунків підприємства в роботі з покупцями-боржниками і зростання осягів комерійного кредитування.

Коефіцієнт оборотності матеріальних запасів показує кількість поповнень запасів за рік, тобто характеризує число оборотів запасів і витрат господарюючого суб’єкта за аналізований період. Зниження цього коефіцієнта свідчить про відносне збільшення виробничих запасів, незавершеного виробництва або про зниження попиту на готову продукціювипадку зменшення оборотності готової продукції).

Коефіцієнт оборотності основних засобів (фондовіддача основних засобів) характеризує ефективність використання основних засобів. Позитивно оцінюється зростання цього показника, тобто збільшення величини продажу, що припадає на одиницю вартості основних засобів.

Середній термін обороту дебіторської заборгованості (тривалість обороту в днях) характеризує середній термін її погашення. Позитивно оцінюється зниження цього коефіцієнта.

Середній термін обороту кредиторської заборгованості відповідає середньому терміну повернення боргів підприємства.

Позитивно оцінюється зростання продуктивності праці, тобто збільшення величини продажу, що припадає на одного працюючого.

 

3. Фінансовий і операційний цикл підприємства

 

Операційний цикл – період часу, протягом якого поточні активи підприємства виконують повний оборот – від придбання запасів для здійснення діяльності до отримання коштів від реалізації виробленої з них продукції.

Тривалість операційного циклу обчислюється як сума тривалості виробничого циклу і періоду обороту дебіторської заборгованості.

Виробничий цикл починається з моменту надходження матеріалів на склад підприємства і завершується в момент відвантаження покупцям продукції, яка була виготовлена з цих матеріалів.

Тривалість виробничого циклу обчислюється як сума періодів обороту всіх нормованих складових оборотних коштів (запасів сировини, незавершеного виробництва, запасів готової продукції).

Фінансовий цикл – період часу, протягом якого власні оборотні кошти виконують один оборот (вилучені з обороту).

Фінансовий цикл починається з моменту оплати за придбані у постачальників матеріали (погашення кредиторської заборгованості) і завершується в момент одержання коштів від покупців за відвантажену продукцію (погашення дебіторської заборгованості).

Фінансовий цикл менше тривалості операційного циклу на величину періоду обороту кредиторської заборгованості з врахуванням періоду обороту авансів, тобто більше на період обороту авансів виданих і менше на період обороту авансів отриманих.

Якщо підприємство не має власних оборотних коштів (їх розрахунок показує від’ємне значення), поняття фінансового циклу не існує.

Чим більше значення фінансового циклу, тим більшою є потреба підприємства в грошових коштах для придбання оборотних виробничих засобів.

Позитивне значення тривалості фінансового циклу виникає внаслідок зниження обсягів кредиторської заборгованості одночасно із зростанням дебіторської заборгованості, що призводить до «вимивання» грошей з підприємства і виникненню потреби в додатковому залученні капіталу для поповнення оборотних коштів.

Від’ємне значення тривалості фінансового циклу свідчить про те, що підприємство в середньому отримує від покупців гроші раніше, ніж здійснює платежі своїм кредиторам.

Якщо фінансовий цикл дорівнює 0, то терміни надходження грошових коштів від дебіторів співпадають із термінами їх повернення кредиторам. Така ситуація прийнятна для забезпечення безперервного функціонування підприємства, однак має недолік, пов’язаний із неможливістю накопичення грошових коштів на рахунках.

 

 

Рис. 9.1. Взаємозв’язок виробничого, операційного і фінансового циклів підприємства

 

Одним із важелів покращення фінансового стану підприємства є зменшення фінансового циклу при збереженні певного балансу між періодами оборотності дебіторської та кредиторської заборгованості. В свою чергу, зменшення фінансового циклу зазвичай зменшує й операційний цикл підприємства.

Для зменшення фінансового циклу підприємство має такі можливості, як зменшення періоду обороту і запасів і готової продукції. Певною мірою можливості підприємства обмежені при зменшенні періоду обороту дебіторської заборгованості і збільшенні періоду обороту кредиторської заборгованості.

 

Рекомендована література: [1-10].