7.2. Електрохімічний ряд напруг металів

 Еле́ктрохімі́чний ряд напру́г, ряд акти́вності (мета́лів) — послідовність елементів в порядку зменшення їхніх стандартних потенціалів окиснення (тобто ступеня легкості віддачі електроніву хімічних реакціях). Термін здебільшого застосовується для порівняння активності металів.

Найпоширеніші елементи розташовуються таким чином (потенціали окиснення наведено у вольтах):

Li

Cs

Rb

K

Ba

Sr

Ca

Na

H

Al

Mn

Zn

H2

Cu

I-

Ag

Au

F-

3,04

2,92

2,92

2,90

2,89

2,76

2,71

2,38

2,23

1,71

1,03

0,76

0,00

-0,34

-0,54

-0,80

-1,42

-2,87

Приклади порівняння хімічної активності різних металів

Якщо залізну пластинку занурити в розчин сульфату Купруму(II), то залізо буде розчинятись, а мідь виділятися з розчину і осідати тонким шаром на залізній пластинці:

Fe + CuSO4 → FeSO4 + Cu

Реакція витіснення міді з розчину її солі залізом зводиться до реакції відновлення іонів міді Cu2+ атомами заліза. Атоми при цьому втрачають свої валентні електрони і перетворюються в іони Fe2+

Fe° - 2e → Fe2+

Cu2+ + 2e → Cu°

    Замість заліза можна взяти нікель, цинк, марганець і взагалі будь-який метал, що стоїть в ряді напруг лівіше від міді. Кожний з них відновлює іони міді до металічного стану, а сам окиснюється і перетворюється у відповідні іони. Звідси виходить, що кожний з цих металів хімічно активніший від міді, тобто легше втрачає свої валентні електрони, будучи сильнішим від неї відновником.

        Мідь, у свою чергу, легко витісняє з розчину солі будь-який метал, що стоїть у ряді напруг правіше від неї (ртуть, срібло, золото і ін.), оскільки мідь легше втрачає свої валентні електрони, ніж ці метали. Але мідь не може витіснити з розчину солі жоден з металів, що стоїть у ряду напруг лівіше від неї.

       Водень поставлений у ряд напруг металів, бо він, як і метали, утворює позитивно заряджені іони і може витіснятися з розчину кислот (крім нітратної) усіма металами, що стоять у ряді напруг лівіше від нього.

Електрохімічний ряд напруг показує:

1.     Чим лівіше розміщений метал у ряді напруг, тим він

1.       хімічно активніший

2.       сильніший відновник

3.       легше окислюється

4.       важче відновлюється з його іонів

2.     Чим правіше розміщений метал в ряді напруг, тим він

1.       хімічно менш активний

2.       слабший відновник

3.       важче окислюється

4.       легше відновлюється з його іонів.

3.     Кожний метал ряду напруг відновлює (витісняєкатіонивсіх металів, що стоять у ряді правіше від нього у водних розчинах їх солей.

4.     Усі метали, що стоять у ряді напруг лівіше від водню, відновлюють (витісняють) його іони у водних розчинах кислот (крім нітратної), а метали, що стоять правіше від нього, не відновлюють.

Електрохімічний ряд напруг показує зміну хімічної активності металів лише у водних розчинах їх солей, а не взагалі. При інших хімічних реакціях — утворенні оксидівсульфідівхлоридівтощо — хімічна активність металів змінюється інакше.