6.2. Гідроліз солей

Характерний приклад оборотних хімічних процесів — гідроліз солей.Щоб зрозуміти суть гідролізу солей, на досліді визначають їх відношення до води при наявності індикаторів.  Оскільки зміна кольору — це ознака хімічної реакції, то можна зробити висновок, що з водою деякі солі не вза­ємодіють, наприклад хлорид натрію, а деякі взаємодіють, наприклад хлорид алюмінію і карбонат натрію. Чим це поясню­ється?

Реакції обміну між деякими солями і водою називаються реакціями гідролізу солей (від грец. «гідро» вода, «лізис» — розклад).

Пригадаємо, що основні умови перебігу реакцій обміну до кінця — наявність таких йонів, які у водному розчині зв’язують­ся. Крім того, вам відомо, що вода хоч і мало, але дисоціює на йони. Розглянемо, як взаємодіють деякі солі з водою.

Важливо підкреслити, що звичайно процеси взаємодії солей з водою оборотні.

Означення. Досвід показує, що розчини середніх солей мають лужну, кислу або нейтральну реакцію, хоча вони і не містять ні гідроксид, ні гідроксильних йонів. Пояснення цьому факту слід шукати у взаємодії солей з водою. Розглянемо, наприклад, розчин ацетату натрію CH3COONa, що має лужну реакцію. Ацетат натрію як сильний електроліт під час розчинення у воді повністю дисоціює на йони Na+ і СН3СОО- . Останні взаємодіють з Н+- і ОН- -йонами води. При цьому йони Na+ не можуть зв’язати йони ОН- в молекули, оскільки NaOH є сильним електролітом і наявний у розчині тільки у вигляді йонів. Тим часом ацетат-йони зв’язують йони Н+ з утворенням молекул слабкого електролітуацетатної кислоти, внаслідок чого нові молекули Н2О дисоціюють на Н+- і ОН- -йони. Ці процеси відбуваються доти, доки не встановиться рівновага:

СН3СОО- + Н+  СН3СООН;

Н2O  H+ + OH-.

Сумарне рівняння процесів, що відбуваються одночасно, має вигляд:

СН3СОО- + Н2О  СН3СООН + ОН-.

         Це рівняння показує, що внаслідок утворення слабкого електроліту (ацетатної кислоти) йонна рівновага дисоціації води зміщується і створюється надлишок ОН- -йонів, а тому розчин набуває лужної реакції.

         Взаємодія йонів солі з водою, що приводить до утворення слабкого електроліту, називається гідролізом солі.Як показано в прикладі, розчин став лужним внаслідок гідролізу солі CH3COONa.

Випадки гідролізу солей. Будь-яку сіль можна уявити як продукт взаємодії кислоти й основи. Так, ацетат натрію СН3СООNaутворений слабкою кислотою СН3СООН і сильною основою NaOH, хлорид амонію NH4Cl слабкою основою NH4OH і сильною кислотою НСl;  CH3COONH4 — слабкою кислотою СН3СООН і слабкою основою NH4OHaNaCl — сильною основою NaOH і сильною кислотою НСl.

1. Усі солі, утворені слабкою кислотою і сильною основою, піддаються гідролізу. Вони надають розчину лужної реакції (pH > 7).

2.    Солі, утворені сильною кислотою і слабкою основою, також піддаються гідролізу. Вони надають розчину кислої реакції, як це має місце в розчині хлориду амонію NH4Cl. В цьому разі утворюється слабкий електроліт NH4OH. У результаті частина йонів ОН-зв’язується йонами NH+4 , а йони Н+ залишаються в надлишку. Отже, внаслідок гідролізу NH4Cl розчин цієї солі набуває кислої реакції (pH> 7).

Рівняння гідролізу можна записати так:

NH+4 + Н2О  NH4OH + Н+,

або точніше

NH4+ + Н2 NH3 +Н2O + Н+.

3. Ще легше піддаються гідролізу солі, утворені слабкою кислотою і слабкою основою. НаприкладCH3COONH4.

Йони цієї солі одночасно зв’язують йони Н+ і OН-, зміщуючи рівновагу дисоціації води:

СН3СОО- + NH++ Н2O  СН3СООН + NH4OH (NH3 • Н2О).

У цьому разі реакція розчину залежить від ступеня дисоціації продуктів гідролізукислоти й основи; якщо переважають йони ОН- , вона лужна, а якщо йони Н+ — кисла, якщо ж їх число однакове — нейтральна. Оскільки у прикладі, що розглядається, ступені дисоціації СН3СООН і NH4OH, які утворюються внаслідок гідролізу, приблизно однакові, то розчин солі буде нейтральним.Однак реакція водного розчину карбонату амонію (NН4)2СО3 — також солі слабкої кислоти і слабкої основислабколужна:

NH+4 + СО2-3 + Н2 NH4OH + НСО-3,

оскільки ступінь дисоціації NH4OH більший, ніж ступінь дисоціації йона НСО3 .

4. Солі, утворені сильною основою і сильною кислотою, гідролізу не піддаються. Йони таких солей не можуть утворювати з водою слабких електролітів. У цьому випадку солі практично в реакції участі не беруть, і рівновага дисоціації води не порушується, концентрація Н+- і ОН- -йонів залишається такою самою, як і в чистої   води, а значить, розчин матиме нейтральну реакцію (pH = 7)1.

Гідроліз солей завжди відбувається у тих випадках, коли їх йони, що утворюються внаслідок електролітичної дисоціації, здатні утворювати з водою слабкі (малодисоційовані) електроліти.

Для більшості солей гідролізпроцес оборотний. Якщо продукти гідролізу виходять зі сфери реакції, гідроліз відбувається необоротно, наприклад:

Аl2О3 + 6Н2О = 2Аl(ОН)3  + 3H2

рівняннях необоротного гідролізу ставиться знак рівності).

         Складання рівнянь гідролізу солей. Гідроліз солей, утворених слабкими багатоосновними кислотами і сильними основами, відбувається ступінчасто (відповідно зворотному процесу — ступінчастій дисоціації), і при цьому утворюються кислі   солі (точніше, аніони кислих солей).

Так, гідроліз карбонату натрію Na2СО3 можна виразити рівняннями:

1) перший ступінь:

СО2-3  + Н2 НСО3- + ОН-,

або

Na2СО3 + Н2О   NaHCO3 + NaOH;

СО2-3 + Н2О  НСО-3 + ОН-;

         б) рівняння гідролізу в йонній формі:

2Na+ + СО2-3 + Н2О  Na+ + НСО-3 + Na+ + ОН-;

в) рівняння гідролізу в молекулярній формі:

Na2CO3 + Н2О  NaHCO3 + NaOH.

Аналогічно під час гідролізу солей, утворених багатокислотними слабкими основами і сильними кислотами, утворюються основні солі (точніше, катйони основних солей). Гідроліз відбувається в основному за першим ступенем. Розглянемо як приклад сіль АlСl3. Під час складання рівнянь її гідролізу виходитимемо з того, що ця сіль утворена слабкою основою і сильною кислотою. Йон Аl3+ (катйон слабкої основи) зв'язуватиме гідроксид-йони води. Проте оскільки Аl3+ має три заряди, то гідроліз відбуватиметься за трьома ступенями. Рівняння складаємо так само, як і в попередньому прикладі.

Перший ступінь:

а) Аl3+ + Н2О  АlОН2+ + Н+.

б) Аl3+ + 3Сl- + Н2 AlОН2+ +2Сl-  + Н++ Сl- ;

в) АlСl+ Н2 АlОНСl2 + НСl.

Гідроліз взагалі в широкому розумінні — це реакція обмінного розкладу між різними речовинами і водою.

Таке визначення охоплює і гідроліз органічних сполукестерів, жирів, вуглеводів, білків, — і гідроліз неорганічних речовин — солей, галогенів, галогенідів неметалів тощо. Наприклад:

СН3СООС2Н5 + Н2О  СН3СООН + С2Н5ОН;

СаС2 + 2Н2O  Са (ОН)2 + С2Н2;

Сl2 + Н2О  НСl + НСlO;

Рl3 + ЗН2О   Н3РО4 + 3Нl.

Внаслідок гідролізу мінералівалюмосилікатіввідбувається руйнування гірських порід. Гідроліз солей (наприкладNa2CO3,Nа3РO4) застосовується для очищення води і зменшення її твердості. У великих масштабах здійснюється гідроліз деревини. Гідролізна промисловість, що розвивається швидкими темпами, виробляє з нехарчової сировини (деревини, бавовникового та соняшникового лушпиння, соломи, кукурудзяних качанів) ряд цінних продуктів: етиловий спирт, білкові дріжджі, глюкозу, твердий оксид карбону(ІV), фурфурол, метиловий спирт, лігнін та багато інших. У живих організмах відбувається гідроліз полісахаридів, білків та інших органічних сполук.

Питання для самоконтролю:

1.     Які види солей зазнають гідролізу і чому?

2.     Напишіть рівняння гідролізу таких солей:нітрат цинку, сульфат калію, нітрат цинку.