Лекція 23. Трикотажні полотна

Зміст лекції

1.Загальні відомості про матеріал.

2.Асортимент трикотажів, які використовують у швейній промисловості.

1.У швейному виробництві все частіше застосовують різні види трикотажних полотен. Одяг із трикотажу завдяки своїм утилітар­ним якостям — легкості, м'якості, еластичності, гігроскопічності, формостійкості набув широкої популярності і зайняв значний сек­тор ринку.

Трикотаж — це міцне в'язане полотно,  яке отримують на петле- утворювальних машинах.

Виробляють трикотаж на поперечнов'язальних (кулірних) і основов'язальних машинах. Машини, на яких отриму­ють плоскі полотна або окремі деталі трикотажних виробів, на­лежать до плоских; на круглих трикотажних машинах полотна і вироби в'яжуть у вигляді трубки. Одинарні машини мають одноголкову систему, внаслідок чого утворюється однобічний трико­таж, на подвійних машинах в'яжуть двобічний трикотаж. Маши­ни з однією голковою системою називають однофонтурними, а з двома — двофонтурними. Однофонтурні машини застосовують при виробництві тонкого, легкого (одинарного) трикотажу, на дво­фонтурних машинах виробляють грубий і важкий (подвійний) три­котаж.

Трикотажні полотна, на відміну від тканих матеріалів, не ма­ють двох систем ниток - основи та піткання, а складаються з пе­тель. Петля — це зігнута в процесі в'язання нитка. Від форми й розміру петлі залежать властивості та фактура трикотажних по­лотен. Порядок утворення петель та їх взаємного з'єднання назива­ють трикотажним переплетенням. Від переплетення залежать зовнішній вигляд і фізико-механічні властивості трикотажних полотен. Петельна будова трикотажу надає йому специфічних властивостей: підвище­ної розтяжності, еластичності, м'якості, повітропроникності, товщини, теплоза­хисних властивостей тощо. Петлі,  розташовані в одному ряді впоперек  в'язання трикотажного полотна,  утворюють горизонтальний петельний ряд, а петлі, вив’язані вздовж полотна,  – вертикальний петельний стовпчик.

Класичними трикотажними переплетеннями є:

Гладь — переплетення, в полотні якого на лицевому  боці ви­дно вертикальні стовпчики, утворені паличками петель, на виворітному — поперечні смуги, утворені дугами петель. Переплетення — однобічне, лицевий бік здебільшого гладкий і блискучий, ви­ворітний — дрібнозернистий, матовий. Такі полотна розпускають­ся вздовж петельних рядів і в напрямку петельних стовпчиків, закручуються, що ускладнює розкрій і пошиття виробів.

Ластик — переплетення, у полотні якого на лицевий і виворітний боки вихо­дять вертикальні петельні стовпчики, що чергуються  один з одним у шаховому порядку. Переплетення  характеризується однако­вим лицевим і виворітним боком. Позна­чають це переплетення двома цифрами зі знаком плюс (+) посередині. Перша свід­чить про кількість петельних стовпчиків з лицевого боку, а друга — з протилежно­го (виворітного). Ластик буває — 1 + 1 (один стовпчик петельних дуг чергується з од­ним стовпчиком петельних паличок), 2+2 та ін. Ластикове переплетення характеризується більшою розтяжністю по ширині, пружністю, більшою у порівнянні з гладдю товщиною та масою. Це міцне полотно, яке менше розпускається, не закручується по зрізах.

Трикотажні полотна більш еластичні, пружні, м'які, не зминаються та легші, ніж тканини.  Петельна будова  й висока шпаристість трикотажних полотен забезпечує їм вищу повітро- і паро проникність та тепло­захисність.  Використання в трикотажних полотнах нових видів синтетичних ниток (модифікованих, фасон­них, крепових, текстурованих) розширює асортимент полотен з хорошою  драпірувальністю, міцністю, формостійкістю, необхідними гігієнічними властивостями.

За волокнистим складом трикотажні полотна бувають однорід­ними й неоднорідними (виготовлені зі змішаної пряжі, комбінації різних видів ниток і пряжі).

За способом виробництва: поперечно в’язаними (кулірними) й осново в’язаними.

За забарвленням  трикотажні по­лотна виробляють: вивареними, вибіленими, гладко фарбованими, пістряво в’язаними, меланжевими;

За способами обробки: ворсованими, з обробкою під замшу, під лакову шкіру, стабілізованими, малозминальними, мало забруднювальними. Новою тенденцією оформлення трикотажного полотна є підвищення виразності його поверхні  шляхом вплетення в полотно бісеру, паличок, ґудзиків, стрічок, тасьми, замшевих і шкіряних смуг.

За призна­ченням трикотаж поділяють на:  полотна для білизняних виробів, верхньо­го одягу, підкладкові, прокладкові, утеплювальні, а також полотна для панчішно-шкарпеткових, хустково-шарфових виробів, голов­них уборів.

Важливу роль в моделюванні та конструюванні трикотажних виробів відіграють властивості трикотажу. Основні властивості трикотажу:

Розтяжність - здатність трикотажного полотна змінювати свої  розміри під дією різних навантажень, а після зняття навантажень частково або повністю відновлювати свої початкові розміри.  Розтягування трикотажу може відбуватись по довжині, по ширині  і по діагоналі. Залежно від ступеня розтяжності по ширині трикотажні полотна поділяють на групи:

·        Полотна  першої групи -  для них характерна мала розтяжність від   0 до 40%;

·        Полотна другої групи -  для них характерна середня розтяжність від 40 до 100%;

·        Полотна третьої групи - для них характерна висока розтяжність від 100%.

   Для кожної із груп трикотажних полотен залежно  від ступеня розтяжності встановлено індивідуальне значення Пг.                                   Товщина  - якщо товщина трикотажного полотна більша  3 мм, то  додають прибавку на товщину матеріалу,  інакше виріб буде завужено.

 Закручуваність  - одна із негативних властивостей,  яка проявляється у загортанні зрізів деталей.  Ступінь закручуваності залежить від виду переплетення, щільності в’язання, виду волокон. Найвища  закручуваність властива  трикотажним полотнам другої  та третьої груп розтяжності, вироблених переплетеннями гладь, атлас.

 Розпускання трикотажу -  відбувається при розриванні петлі. Найбільше розпускання властиве переплетенню гладь. Моделі одягу із трикотажу, що розпускається, розробляють із найменшою кількістю членувань.

2.Білизняні трикотажні полотна: виробляють з усіх видів сирови­ни. Вони повинні бути гігроскопічними, м'якими, еластични­ми й міцними, мати необхідну повітро - та паро проникність, теплозахисність, також гладку і стійку до тертя поверхню, малу здатність до зсідання і зминання, високу стійкість до прання. Найширше застосовують­ся бавовняні білизняні полотна, виготовлені такими переплетен­нями, як гладь, ластик. Для пошиття теплої чоло­вічої, жіночої, дитячої білизни використовують переважно вор­сові начісні бавовняні, бавовняно-віскозні, вовняно-бавовняні та інші види полотен. Білизну для немовлят та дітей ясельного віку виготовляють переважно з бавовни, бавовняно - сиблонових і віскозних полотен.

Полотна для верхнього одягу: різноманітні за волокнистим скла­дом, видом ниток і пряжі, переплетенням, особливостями будо­ви, забарвленням, обробкою. Для  виробництва застосо­вують  бавовняну, вовняну та змішану пряжу (бавовняно - сиблонову, вовняно - нітронову, вовняно - лавсанову, вовняно - віскозну). Поверхнева густина трикотажних полотен для верхнього одягу змінюється від 42 г/м2 (верхні сорочки, блузи, жакети, жилети) до 600 г/м2 (костюми, пальта, лижні костюми). Для виготовлення верхнього трикотажного одягу переважно застосовують кулірні одинарні та подвійні полотна. Основні властивості, яким повинні відповідати трикотажні полотна для верхнього одягу, такі: пружність,  формостійкість, легкість,  стійкість до зношування, теплозахисність,  незначне зсідання, міцне забарвлення, сучасне лицеве оформлення.

Підкладкові полотна  виготовляють із  поліамідних ниток.

Під час моделювання, конструювання  виробів беруть до уваги основні властивості трикотажних полотен — значна розтяжність, розпускання, закручування зрізів деталей.  З'єднують деталі одягу з трикотажних полотен міцними еластичними швами, які повинні запобігати розпусканню крайніх петель. З'єднувальні петельні стібки виконують еластичними нитками на спеціальних машинах, зшивально-обметувальним швом з'єднують і обметують основні деталі виробу.

Рис. 16. Трикотажне переплетення гладь: а) лицевий бік; б) виворітний бік

Рис. 17. Трикотажне переплетення ластик

Питання для самоконтролю

1.Охаратеризуйте будову трикотажного полотна.

2.Яким видам обробки піддають трикотажні полотна?

3.Якими  властивостями  повинні володіти  трикотажні полотна для верхнього одягу? Для натільної білизни?