Лекція 22. Асортимент шовкових тканин

Зміст лекції

1.Загальна характеристика шовкових тканин.

2. Асортимент шовкових тканин.

1.До асортименту  шовкових належать тканини, які вироб­ляють із натуральних, штучних і синтетичних ниток та волокон. 97 % сучасного асортименту шовкових тканин станов­лять тканини, виготовлені зі штучних і синтетичних волокон, лише 3% - із волокон натурального шовку. Виробництво шовкових тканин в Україні сконцентровано на Київському, Дарницькому, Черкаському шовкових комбінатах. Різноманітності асортимен­ту тканин досягають за рахунок виготовлення тканин із хімічних волокон, які по зовнішньому виду та властивостях наближені до тканин із натуральної сировини; за рахунок використання різних за будовою ниток (комплексних, текстурованих, комбінованих, армованих, профільованих, еластомірних, металізованих тощо), сучасних способів обробки ( гофре, витравлення, тиснення тощо).

Шовкові тканини виробляють усіма видами ткацьких переплетень.

За забарвленням шовкові тканини бувають: сурові, напівбілі, гладко фарбовані, мелан­жеві, пістряво ткані, вибілені, друковані. Значна частина тканин проходить спеціальні види обробки: малозбігальну, малозминальну, антистатичну, протипілінгову, водовідштов­хувальну тощо.                                                                                                                   За призначенням шовкові тканини поділяють на: платтяні, костюмні, сорочкові, плащові, пальтові, під­кладкові, меблево-декоративні.                                                                                 Відповідно до волокнистого вмісту усі шовкові тканини поділяють на 8 груп:

§  з натурального шовку;

§  з натурального шовку  у суміші з іншими волокнами;

§  із штуч­них ниток;

§   із штучних ниток у суміші з іншими волокнами;

§   із синтетичних ниток;

§  із синтетичних ниток у суміші  з іншими волокнами;

§  із штучних волокон та із штучних волокон у суміші  з іншими волокнами;

§  із синтетичних волокон та із  синтетичних волокон у суміші з іншими волокнами.

2.Тканини з натурального шовку:  виробляють з ниток шовку-сирцю.  Це найлегші (14...98 г/м2), тонкі,  шовковисті, приємні на дотик тканини, з високими гігієнічними властивостями. Тканини з шовкових ниток складні в швейному виробництві, вони легко розтягуються, перекошуються, обсипа­ються, ковзають. Найвідоміші з них креп-шифон, креп-жоржет, крепдешин. Завдяки вико­ристанню ниток крепової крутки ці тканини мають дрібнозернистий кре­повий ефект.

Креп-шифон — це крепова тонка, прозора, легка (20...30 г/м2) тканина полотняного переплетення з двониткового крепу по основі та пітканню.  Із характерною дрібнозернистою матовою поверхнею з чітко вираженим креповим ефектом.

Креп-жоржет – по будові аналогічна креп-шифону, проте більш щільна, важ­ча (35…65 г/м2), менш прозора,  виготовле­на полотняним переплетенням.

Крепдешин – напівкрепова тканина полотняного переплетен­ня (нитки шовку-сирцю в основі, крепової крутки – у пітканні) , щільна, непро­зора, із мяким блиском,  поверхневою щільністю 55...75 г/м2.

 Шовкові полотна — це платтяні тканини з гладкою поверх­нею (без крепового ефекту), які виробляються полотняним пере­плетенням із шовкових ниток.

Тканини з натурального шовку  у суміші з іншими волокнами: виробляють із ниток натурального шовку у поєднанні із  штучними (віскозни­ми, ацетатними та триацетатними) або синтетичними (капроно­вими, лавсановими) нитками, а також  бавовняною та віскозною  пряжею. Ці тканини порівняно з чисто шовковими ткани­нами важчі (поверхнева густина 40...320 г/м2). Асортимент тканин цієї групи малочисельний.

Оксамит -  виробляють  ворсовим переплетен­ням, на поверхні тканини утворюється короткий, щільний вертикальний ворс. В якості основи й піткання ви­користовують шовкові нитки, для створення ворсову  — віскозу.  ці тканини гладко фарбовані,  їх поверхнева густина — 150...180 г/м.

Оксамит витравний — це ворсова тканина із ниток шовку-сирцю в основі та ворсу із віскози;   ворс розміщується лише на окремих  ділянках тканини, на інших ділянках віскозний ворс витравлюється  розчином  сірчаної кислоти. Поверхнева щільність 150…180 г/м2 .                                                                                                            Тканини зі штуч­них ниток: виробляють з віскозних, ацетатних, триацетатних ниток, можуть  бути однорідними або неоднорідними (з різних видів штучних ниток). Ці тканини за обсягом виробництва посідають чільне місце  се­ред шовкових тканин, бо в Україні є  власна сировинна база для їх виробництва.  Тканини  характеризуються гарним зовнішнім виглядом, добре драпіруються, мають високі показники гігієнічних властивостей (віскозні тканини), порівняно з тканинами із натуральних ниток  вони важчі (поверхнева густина  70...250 г/м2), товстіші , жорсткіші, біль­ше зминаються й збігаються. Під час ВТО беруть  до уваги волокнистий склад  тканин, обережно прасують  тканини з ацетатних волокон.                                     

 Штапельні – виготовляють  з віскозної або змішаної пряжі (віскозно-лавсанової, віскозно-триацетатної, віскозно-бавовняної, віскозно-ацетатно-капронової).  Штапельні тканини  м’які, гігіє­нічні, добре драпіруються, проте вони нестійкі до прання, збіга­ються та зминаються. Для усунення цих недоліків їх піддають малозсідальній і малозминальній обробці. Завдяки поєднанню в ткани­ні різних волокон (штучних, синтетичних) вдається імітувати бавовняні (штапельне полотно) або вовняні тканини.                                                                                                                    Тканини  із штучних ниток  у суміші  з іншими волокнами: тканини цієї групи виробляють із штучних, найчастіше з ацетатних, триацетатних ниток в основі  та синтетичних у чистому виді або в поєднанні з іншими нитками по пітканню. З метою покращення основних  властивостей  тканин застосовують еластомірні  нитки (еластик).                                                                                                      Тканини із синтетичних ниток: виробляють з капронових, лавсанових ниток,  лавсано-бавовняної пряжі (67 % лавсану), металічних та металізованих ниток. Ці тканини найміцніші, пружні, характеризуються високою  зносостійкістю, малим  ступенем зминання,  їх  недоліком є низька гігроскопічність, здатність швидко електризуватись, забруднюватись. Синтетичні  тканини складні  в обробці:  об­сипаються, чинять опір різанню, під час утворен­ня строчки шви зтягуються,  при тривалому  тиску на тканину під час ВТО можуть виникати ласи. Залежно від призначення ці тканини можуть мати різну поверхневу щільність  від 120 до 300 г/м2.  Полегшені  платтяні  тканини поверхне­вою густиною 40...90 г/м2 виробляють  з капронових ниток. Деякі види синтетичних тканин за своїм зовнішнім виглядом і властивостями імітують тканини з натуральних волокон. Це тканини типу жоржет,  шифон з  капроно­вих ниток,  маркізет з  лавсанових ниток, вовняноподібні тканини з  капронових  ниток, а також різні види ворсо­вих тканин типу оксамиту.                                                                                                    

Тканини із синтетичних ниток у суміші з іншими волокнами: виробляють із синтетичних ниток в основі та штучної  або змішаної пряжі в пітканні. Найчисельніші із асортименту шовкових тканин. Ці тканини виробляють переваж­но складними, жакардовими  й комбінованими  переплетення­ми. Поєднуючи різні властивості штучних і синтетичних ниток, ці тканини мають необхідну гігієнічність, зносостійкість, міцність.

Шовкоподібні тканини — це легкі тканини, вироблені з капронових, лавсанових  ниток,  які імітують аналогічні крепові тканини з шовкових ниток. Деякі тканини (здебільшого тканини жакардових переплетень) прикрашають металізованими нитками.

Бавовняноподібні тканини - виробляють із синтетичних  ниток в основі та з різних видів натуральної пряжі в пітканні. Ці тканини м'які, еластич­ні, пружні, гігієнічні, стійкі до витирання, не збігаються.

Вовняноподібні тканини  - виробляють з капронових, лавсанових  ниток, різними  переплетеннями. Завдяки наявності вовняного грифу вони імітують вовняні тканини і мають їх назви (шотландка, креп тощо. Сорочкові тканини – виробляють із кардної змішаної лав­сано-віскозної пряжі (з вмістом 50, 67 і 80 % лавсанового волокна) і лавсано-бавовняної пряжі (з вмістом 33, 50, 67 % бавовняного волокна). Вони мають гарний зовнішній вигляд, міцні, гігієнічні, мало зминаються і не збігаються. Сорочкові тканини виробляють полот­няними, похідними,  жакардовими  переплетеннями. За обробкою можуть бути вибіленими, гладко фарбованими, пістряво тканими.  Для кращого збереження форми виробів тканини повинні бути формостійкими, малозсідальними та незминальними. Поверх­нева густина цих тканин становить 80... 150 г/м2.                                                                                                     Тканини із штучних волокон та із штучних волокон у суміші  з іншими волокнами; тканини із  синтетичних волокон та із  синтетичних волокон у суміші з іншими волокнами  виробляють із однорідної або змішаної штапельної пряжі як однониткової так і крученої, а також із штапельної пряжі, скрученої із комплексними нитками. Більшу частину тканин із штапельних штучних волокон виробляє бавовняна промисловість, хоча ці тканини і вказані у прейскуранті шовкових тканин.

Питання для самоконтролю

1.Із  яких видів волокон виробляють тканини з асортиментної групи шовкових тканин?

2.Яка група тканин залежно від волокнистого вмісту із асортименту шовкових володіє високою міцністю та досить низькими гігієнічними показниками?