3.6 Купівля автомобіля на території України. Правила торгівлі транспортними засобами

 

Юридична (фізична) особа може придбати автомобіль у фізичної або юридичної особи в автосалоні, комісійному магазині чи на автомобільному ринку. Якщо продавець фізична особа, то продаж має бути оформлений договором купівлі-продажу, що засвідчений нотаріально або в органах ДПА. Якщо продавець юридична особа, то порядок купівлі-продажу визначається “Правилами торгівлі транспортними засобами і номерними агрегатами”. Цими Правилами обумовлено, що продавець повинен надати покупцеві:

1) довідку-рахунок, необхідну для державної реєстрації автомобіля;

2) документи, що засвідчують право власності покупця на автомобіль.

Новий власник автомобіля протягом 10 днів зобов'язаний зареєструвати його в органах Державтоінспекції.

“Правила торгівлі транспортними засобами і номерними агрегатами” були затверджені наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 18 грудня 1995 р. № 168 і зареєстровані у Міністерстві юстиції України 29 грудня 1995 р. за № 489/1025. Правила складаються з чотирьох розділів (“Загальні положення”, “Торгівля новими транспортними засобами і номерними агрегатами”, “Комісійна торгівля транспортними засобами і номерними агрегатами”, “Торгівля транспортними засобами і номерними агрегатами, що були в користуванні”), які поділені на пункти. Нижче наводяться окремі з них по кожному з розділів.

 

3.6.1 Загальні положення “Правил торгівлі транспортними засобами і номерними агрегатами”

 

Пункт 1.1. Ці Правила регламентують торгівлю автомобілями, автобусами, мотоциклами усіх типів, марок і моделей, причепами, напівпричепами та мотоколясками, іншими транспортними засобами вітчизняного та іноземного виробництва і номерними агрегатами до них (двигунами, шасі, кузовами, рамами):

– що не були в експлуатації (нових, які ще не були зареєстровані в органах Державтоінспекції, пройшли в установленому порядку сертифікацію і мають документи встановленого зразка);

– комісійну торгівлю цими засобами і номерними агрегатами;

– торгівлю транспортними засобами і номерними агрегатами, що були в користуванні.

Відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 10.05.1993 р.     № 46-93 “Про стандартизацію і сертифікацію” та наказу Держстандарту від 06.02.1995 р. № 44 нові транспортні засоби підлягають сертифікації з 01.01.1996 р., номерні агрегати – з 01.07.1996 р.

Пункт 1.2. Правила поширюються на всі господарюючі суб'єкти на території України незалежно від форм власності, які пройшли реєстрацію в установленому порядку і мають відповідний дозвіл (ліцензію) на здійснення торгівельної діяльності.

Пункт 1.3. Господарюючий суб'єкт повинен мати торговельну базу з відповідними умовами для:

– зберігання;

– передпродажної підготовки та обслуговування;

– продажу транспортних засобів, яка відповідає торговельно-технологічним та протипожежним нормам.

Біля входу на видному місці розміщується вивіска із зазначенням назви господарюючого суб’єкта або уповноваженого ним органу та режиму роботи, який встановлюється за погодженням з місцевими органами виконавчої влади і повинен додержуватися підприємствами усіх форм власності.

Пункт 1.4. Транспортні засоби, що ввозяться на територію України для продажу, підлягають митному оформленню в порядку встановленому чинним законодавством.

Пункт 1.5. Продаж автотранспортних засобів і номерних агрегатів дозволяється особам, які досягли 18 років, мототранспортних засобів і номерних агрегатів – 16 років, за наявності паспорта або документа, що його заміняє...

Юридичні особи можуть придбати транспортні засоби та номерні агрегати за наявності доручення уповноваженої особи підприємства (організації, установи) та паспорта або документа, що його замінює.

Пункт 1.6. Господарюючий суб’єкт для продажу транспортних засобів повинен мати довідки-рахунки, які є підставою для їх реєстрації в органах ДАІ та номерні знаки “Транзит”, що відповідають держстандарту, для перегону транспортних засобів до місця призначення. У супроводжуючих документах робиться відмітка “Перегін” і вказуються реєстраційні номери.

Бланки довідок-рахунків та номерні знаки “Транзит” є документами суворої звітності.

Забезпечення господарюючого суб’єкта бланками довідок-рахунків проводиться в установленому законодавством порядку Управлінням ДАІ МВС України (столиці), а номерними знаками “Транзит” – управлінням ДАІ ГУМВС України в АРК, м. Києві, Київській області, УМВС України в областях та м. Севастополі.

Пункт 1.7. Господарюючий суб’єкт на транспортні засоби, що продані покупцю і доставляються ним своїм ходом до місця реєстрації, видає знаки “Транзит”, про що робиться відмітка у довідці-рахунку.

У разі перегону транспортних засобів для продажу від одного господарюючого суб’єкта до іншого або від одного підрозділу (філії) господарюючого суб’єкта до іншого у супроводжуючих документах робиться запис: “Перегін, транзитний номер”.

Пункт 1.8. Господарюючий суб’єкт зобов’язаний вести журнал обліку транспортних засобів, номерних агрегатів, які надходять і реалізованих, виданих довідок-рахунків та номерних знаків “Транзит”. Журнал зберігається як документ суворої звітності протягом 10 років.

Журнал повинен бути прошнурованим, сторінки пронумерованими. Кінці шнура на останній сторінці журналу фіксуються та скріплюються печаткою Управління ДАІ МВС України. Довідки-рахунки записуються в журналі у порядку зростання номерів.

Пункт 1.14. Господарюючий суб’єкт може надавати покупцю додаткові платні послуги щодо технічного обслуговування, зберігання, заправки транспортних засобів паливом, мастилами, транспортуванні до місця призначення тощо, а також здійснювати продаж супутніх товарів (інструментів, чохлів та ін.).

Пункт 1.15. Розрахунки за придбані транспортні засоби, номерні агрегати та супутні товари проводяться чеками банків у безготівковому порядку через установи банків або за готівку із застосуванням електронних контрольно-касових апаратів та в іншому порядку відповідно до чинного законодавства.

Гроші за продані комісійні транспортні засоби та номерні агрегати виплачується комітенту готівкою або у безготівковому порядку на третій день після їх продажу, вихідних і святкових днів.

Гроші за продані транспортні засоби, прийняті на комісію від юридичних осіб, перераховуються на їх рахунки у банках.

Пункт 1.17. На видному та доступному для покупців місці господарюючий суб'єкт розміщує “Правила торгівлі транспортними засобами...”, перелік і тарифи додаткових послуг, що надаються покупцю, Книгу відгуків і пропозицій встановленого зразка.

Пункт 1.18. Працівники господарюючого суб'єкта зобов'язані не порушувати прав споживачів, визначених Законом України “Про захист прав споживачів” знати і виконувати “Правила торгівлі транспортними засобами...”, порядок заняття торговельною діяльністю і правила торговельного обслуговування населення, затверджений постановою КМ України від 08.02.1995 р. № 108 та інші нормативні документи, що регламентують торговельну діяльність.

 

3.6.2 Торгівля новими транспортними засобами і номерними агрегатами

 

Пункт 2.1. Документи, що стверджують правомірність придбання господарюючим суб'єктом для продажу у виготовлювача транспортних засобів і номерних агрегатів є:

– на придбані на території України – приймально-здавальний акт із зазначенням конкретного господарюючого суб'єкта або наряд на одержання транспортних засобів з їх реквізитами....

– на придбані за кордоном – вантажні митні декларації або їх копії, завірені печаткою митниці.

Пункт 2.2. Вимоги щодо показників якості транспортних засобів, маркування, приймання, зберігання регламентуються стандартами, технічними умовами та іншою нормативно-технічною документацією...

Забороняється продаж нових транспортних засобів і номерних агрегатів з дефектами, що загрожують безпеці дорожнього руху або за технічним станом не відповідають нормативам і стандартам діючим в Україні, а також, які не пройшли передпродажної підготовки.

Пункт 2.3. Передпродажна підготовка транспортних засобів  проводиться кваліфікованими фахівцями господарюючого суб'єкта згідно з вимогами нормативно-технічної документації.

Господарюючий суб'єкт у сервісній книжці обов'язково робить позначку про проведення передпродажної підготовки транспортних засобів .

Пункт 2.4. На продані транспортні засоби господарюючий суб'єкт повинен видавати покупцю сервісну книжку, інструкцію про порядок експлуатації, товарний (касовий) чек або інший письмовий документ, що засвідчує факт купівлі, довідку-рахунок, яка є підставою для реєстрації транспортного засобу в органах ДАІ. У разі відсутності сервісної книжки покупцю видається довідка про проведення передпродажної підготовки.

На проданий номерний агрегат видається технічна документація (опис), товарний (касовий) чек або інший письмовий документ, що засвідчує факт купівлі, а також довідка-рахунок.

Пункт 2.5. Гарантія виготовлювача на нові транспортні засоби і номерні агрегати діє протягом терміну, встановленого нормативно-технічною документацією (час або кілометри пробігу). Гарантійний термін обчислюється з дня продажу покупцю транспортного засобу або номерного агрегату.

Пункт 2.6. Покупець при виявленні недоліків у транспортному засобі або в номерному агрегаті протягом гарантійного терміну експлуатації має право за своїм вибором вимагати від господарюючого суб'єкта (продавця або виготовлювача):

а) безплатного усунення недоліків товару або відшкодовування витрат на їх виправлення покупцем чи третьою особою;

б) заміни на аналогічний товар належної якості (за винятком авто);

в) відповідного зменшення його купівельної ціни;

г) заміни на такий же товар іншої моделі з відповідним перерахуванням купівельної ціни;

д) розірвання договору та відшкодування збитків, яких він зазнав.

Зазначені вимоги щодо транспортних засобів і номерних агрегатів, які виготовлені за межами України або придбані через посередників, задовольняються за рахунок господарюючого суб’єкта, який їх продав (дилера, дистриб’ютора).

Пункт 2.7. Безплатне усунення недоліків, виявлених у транспортних засобах і номерних агрегатах в період гарантійного терміну, проводиться протягом 14 днів або за згодою сторін в інший термін.

Пункт 2.8. При виконанні гарантійних ремонтів гарантійний термін збільшується на час перебування транспортних засобів і номерних агрегатів у ремонті. Зазначений час обчислюється від дня, коли покупець звернувся з вимогою про усунення недоліків.

Пункт 2.11. Доставка транспортного засобу чи номерного агрегату господарюючому суб’єкта для усунення недоліків та його повернення покупцю здійснюється силами і засобами господарюючого суб’єкта (продавця або виготовлювача).

Пункт 2.12. Вимоги покупця передбачені п. 2.6 цих Правил не підлягають задоволенню, якщо недоліки виникли внаслідок порушення покупцем правил користування транспортним засобом чи номерним агрегатом або правил його зберігання.

У разі необхідності визначення причин втрати якості транспортного засобу чи номерного агрегату, господарюючий суб’єкт зобов'язаний у триденний термін із дня одержання письмової заяви від покупця направити цей товар на експертизу. Експертиза проводиться за рахунок покупця.

 

3.6.3 Комісійна торгівля транспортними засобами і номерними агрегатами

 

Пункт 3.1. Комісійна торгівля транспортними засобами і номерними агрегатами здійснюється на підставі договору комісії між господарюючим суб’єктом, який приймає товар на комісію, (далі – комісіонер) і громадянином, підприємством (організацією, установою), які здають товар на комісію (далі – комітент).

Пункт 3.3. За комітентом зберігається право власності на товар, прийнятий на комісію, до моменту його продажу покупцю.

Пункт 3.5. На комісію приймаються транспортні засоби  вітчизняного та іноземного виробництва і номерні агрегати як технічно справні, так і ті, що не на ходу.

Пункт 3.6. На комісію приймаються транспортні засоби і номерні агрегати, що зняті з обліку в органах ДАІ, для продажу на території України:

– від громадян України – за наявності паспорта чи іншого документа, що його замінює та свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта) транспортного засобу  з відміткою в ньому ДАІ про зняття з обліку у зв'язку з продажем або довідки на агрегат, вузол виданої органами ДАІ...;

– від підприємств (організацій, установ) – за наявності накладної із зазначенням моделі, марки транспортного засобу, номера шасі, двигуна, його ціни, а також свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта) з відміткою у ньому ДАІ про зняття з обліку в зв’язку з продажем, доручення уповноваженої особи підприємства (організації, установи) та паспорта або документа, що його замінює.

Пункт 3.8. Забороняється приймати на комісію переобладнанні транспортні засоби, якщо це не відображено в свідоцтві про реєстрацію (технічному паспорті) в розділі “Особливі відмітки”, а також незареєстровані в органах ДАІ... на підставі довідок-рахунків, вантажних митних декларацій та інших документів.

Пункт 3.11. Комітент на підставі заяви (мита – для юридичних осіб) має право в будь-який час забрати здані на комісію транспортні засоби і номерні агрегати за наявності квитанції та відповідного посвідчення особи сплативши комісіонеру обумовлену в договорі комісії плату за їх зберігання.

Пункт 3.13. Ціни на комісійні транспортні засоби і номерні агрегати встановлює комітент, ...а комісіонер для визначення оціночної вартості транспортних засобів проводить їх оцінку на основі технічного стану та ринкового попиту.

Розмір комісійної винагороди визначається за погодженням сторін у процентах від оціночної вартості транспортних засобів і номерних агрегатів.

Пункт 3.16. Якщо прийняті на комісію транспортні засоби і номерні агрегати не продані в строки, передбачені договором комісії, то вони за наявності згоди комітента підлягають уцінці.

 

3.6.4 Торгівля транспортними засобами і номерними агрегатами, що були в користуванні

 

Пункт 4.1. Торгівля транспортними засобами і номерними агрегатами, що були в користуванні, здійснюється шляхом скупки їх у громадян, підприємств (організаціями, установами).

Між скупкою та продажем господарюючий суб’єкт може зробити технічне обслуговування та ремонт транспортного засобу.

Пункт 4.2. Скупка транспортних засобів і номерних агрегатів здійснюється на підставі договору між господарюючим суб’єктом та громадянином, підприємством (організацією, установою) – власником транспортного засобу чи номерного агрегату.

Пункт 4.3. Скупці підлягають транспортні засоби  і номерні агрегати, що зняті з обліку в органах ДАІ (далі див. п.3.6)... Господарюючому суб’єкту забороняється купувати транспортні засоби та окремі номерні агрегати, ідентифікаційні номери яких знищені або підроблені, а також переобладнанні транспортні засоби, якщо це не відображено в свідоцтві про реєстрацію (технічному паспорті) в розділі “Особливі відмітки”.

Пункт 4.5. Скупка транспортних засобів, які мають наслідки аварій, дозволяється тільки за наявності довідки ДАІ.

Пункт 4.8. Господарюючий суб’єкт, який придбав транспортний засіб, що був у користуванні, може здійснювати його перефарбування та (або) заміну номерних агрегатів, про що робиться запис у розділі технічного паспорта “Особливі відмітки”, підписується керівником господарюючого суб’єкта та завіряється печаткою.

Пункт 4.11. Після продажу транспортний засіб реєструються в органах ДАІ на підставі довідки-рахунку і технічного паспорта (що належав попередньому власнику), які надаються покупцю господарюючим суб’єктом.

У розділі технічного паспорта “Особливі відмітки” робиться запис: “Автомобіль (інший технічний засіб) проданий за довідкою-рахунком, серія, номер, дата”, який підписується керівником та завіряється печаткою.

 

Питання для самоперевірки до теми 3

 

1. Торгівля автомобілями. Поняття “дистриб’ютор”, “дилер”.

2. Організація роботи дилера.

3. Схема технологічного процесу обслуговування в автоцентрі.

3. Оформлення автосалону і вимоги до персоналу.

4. Документи на транспортні засоби, придбані за кордоном.

5. Класифікація автомобілів за товарними групами.

6. Ввезення і митне оформлення автомобілів.

7. Митні платежі при розмитненні автомобілів.

8. Правила торгівлі транспортними засобами в Україні.