ТЕМА 4. ВИДИ ФРЕЗ. ФРЕЗИ ТОРЦЕВІ, ФАСОННІ

 

Фрезою називається лезовий інструмент для обробки з обертовм рухом різання інструменту (Dr) без можливої ​​зміни радіуса траєкторії цього руху і хоча б з одним рухом подачі (Ds), напрямок якого не збігається з віссю обертання. Фреза це багатолезовий обертовий інструмент, зуби якого послідовно вступають у контакт з оброблюваною поверхнею в процесі різання. Особливістю процесу фрезерування є те, що він протікає переривчасто на відміну від точіння, свердління та інших процесів, при яких ріжуча кромка знаходиться в контакті із заготовкою до закінчення процесу різання. Ширина фрезерування завжди вимірюється уздовж осі обертання фрези. Неможливість зміни радіуса траєкторії головного руху різання лез інструменту, згідно ГОСТ 25751-83, є відмітною ознакою фрез. Для циліндричних фрез рівномірність фрезерування досягається за рахунок кута нахилу w, що забезпечує сталість перетину зрізаної  стружки в кожен момент.

Класифікація фрез (рис. 4.1):

За розташуванням зубів щодо осі фрези : циліндричні; кутові; торцеві (у тому числі і торцеві фрезерні головки); фасонні; дискові (прорізні і відрізні); кінцеві; шпонкові; спеціальні.

За напрямком  зубів: прямозубі; з гвинтовим зубом.

За конструкцією фрези: цільні; складені нероз'ємні; збірні; складальні (складаються з декількох стандартних або спеціальних фрез, об'єднаних в єдину конструкцію).

За інструментальним матеріалом: з швидкорізальної сталі; з пластинами твердого сплаву (ТЗ);  з керамічними пластинами;  з пластинами з надтвердого матеріалу.

За способом кріплення на верстаті: кінцеві з конічним або циліндричним хвостовиком; насадні з конічним або циліндричним отвором під оправлення.

За формою зуба: гострозаточені; затиловані.

 

Рис 4.1 Види фрез

 

4.1. Торцеві  фрези

 

Торцеві фрези застосовують для обробки широких площин (рис.4.2). Переваги перед циліндричними фрезами:

- при обробці бере участь більше число зубів в наслідок великого кута контакту. Як наслідок збільшується хвилинна подача;

- нижча шорсткість обробки;

- їх можна проектувати великих діаметрів;

- торцеві фрези легше виготовити збірної конструкції.

- торцеві фрези більш зручні для оснащення БНП, що дає менший розхід  інструментального матеріалу.

Діаметр торцевих фрез вибирається залежно від ширини фрезерування:                  D >1,2В.

Число зубів, як і у циліндричних фрез, залежить від діаметра, умов експлуатації, об’єму стружки:

для  сталі число зубів: Z = 0,04D,   якщо D < 200 мм; і

                                         Z = 0,04D + 2,   якщо D > 200 мм;

для чавуну:  Z = 0,1D.  

            

Рис. 4.2   Торцева фреза

                                            

Рис. 4.3 Геометричні параметри торцевих фрез

 

Діаметр під оправку вибирається  конструктивно або за ГОСТом.

    Геометричні параметри торцевих фрез:

α = 12÷150;  γ = 3÷200; f = 1÷3 мм; φ = 45÷900;  φ1 = 2÷100

α1 = α + (2÷3)0задній кут на пла­стинці;

α11 = α + (2÷5)0задній кут на тілі різця.

 

4.2. Затиловані фасонні фрези

 

Фасонні фрези широко використовуються в промисловості при зовнішній обробці різноманітних фасонних профілів. Фасонні фрези використовують також для фрезерування прямих, похилих і гвинтових канавок різної форми на циліндричних деталях і різних ріжучих інструментах.  Фрези з гострокінечними зубами для цього не застосовують.

Переваги затилованних фрез: простота заточки; менш складні у виготовленні, ніж гострозаточенного фрези;  зберігають сталість профілю ріжучої кромки при повторних заточуваннях по передній поверхні; забезпечують більшу кількість переточувань.

Недоліки: велике радіальне биття; невисока стійкість; мають меншу кількість зубів у порівнянні з гострозаточеними, а отже, вони менш продуктивні.

Затилування зубів фрез може бути виконано по:

1. Архимедовій спіралі (або логарифмічній).

2. Колу.

3. Прямій лінії.

Однак тільки архимедова спіраль дозволяє отримати додатні задні кути в будь-якій точці леза і незмінність профілю фрези після переточок. Крім того архимедова спіраль спрощує виготовлення затилувального кулачка.

На практиці застосовують три способи затилування: радіальне, кутове і осьове. Найбільше застосування має радіальне затилування.

Величина затилування визначається за формулою:

Отримана величина затилування заокруглюється до значення кратного                     0.5 мм.  У разі необхідності забезпечення високої точності профілю деталі застосовують фрези зі шліфованим профілем. У таких випадках використовують подвійне затилування  , мм:

При подвійному затилованія шліфується 2/3 від товщини тіла зубів. Цe обумовлено необхідністю забезпечення виходу шліфувального круга. Для створення більш оптимальних задніх кутів на бічних і похилих ріжучих крокмах, застосовують осьове або кутове затилування.

Рис. 4.3 Радіальне затилування зуба фрези

 

Рис. 4.4  Кутове затилування зуба фрези

 

Величину кутового затиловання  Ку, мм, можна визначити за формулою:

.

Тоді з прямокутного трикутника:

де,  - кут повороту супорта затилувального верстата,  в градусах.  = 4÷6.

Профіль зубів фрези по передній поверхні буде збігатися з оброблюваним профілем, якщо передній кут дорівнює нулю. В іншому випадку профіль зубів фрези відрізняється від вихідного і потрібно проводити його корекційний розрахунок.