Тема 10.4. Можливості BIOS з діагностики апаратних проблем

 

План

1. POST-коди.

2. Звукові сигнали і повідомлення про помилки. Звукові сигнали AMI BIOS.

 

1. POST-коди

При завантаженні комп'ютера з динаміка системного блоку зазвичай роздається звуковий сигнал, що говорить про проходження процедури початкового самотестування (POST), а на екрані відображуються або заставка виробника, або текстові пояснення, що супроводжують процес ініціалізації апаратних компонентів. Якщо все гаразд, мало хто звертає увагу на звичний сигнал «пі» і швидкоплинні написи на екрані. А ось в разі проблеми, коли комп'ютер по незрозумілих причинах не завантажується, комбінація звукових сигналів з повідомленнями, що відображуються, здатні надати істотну допомогу в діагностиці несправності.

Основне завдання BIOS на даному етапі — перевірка справності і ініціалізація основних апаратних компонентів комп'ютера. Спочатку конфігуруються внутрішні регістри чіпсета і процесора, перевіряється цілісність кодів BIOS. Потім відбувається визначення типу і розміру оперативної пам'яті. Далі конфігуруються порти вводу-виводу, IDE/SATA-контролер і підключені до нього накопичувачі, контролер дисководу, і, нарешті, здійснюється пошук та ініціалізація інтегрованих в материнську плату додаткових контролерів і встановлених карт розширення. Всього виходить близько ста проміжних кроків, після чого управління передається завантажувачу BOOTStrap, що відповідає за старт операційної системи.

Після перезавантаження комп'ютера засобами операційної системи або при виході з енергозберігаючого режиму зазвичай виконуються не всі кроки по тестуванню і конфігурації апаратних компонентів, а лише необхідний мінімум — так швидше. При пошуку несправності необхідно виключити комп’ютер та включити його повторно. Лише так гарантується, що всі етапи ініціалізації будуть виконані в повному об'ємі.

Кожен з кроків POST-тестів має свій унікальний номер, що називається POST-кодом. Перед початком виконання чергової процедури її POST-код записується в спеціальний порт, іменований Manufacturing Test Port. При успішній ініціалізації пристрою в Manufacturing Test Port записується POST-код наступної процедури і так далі, до повного проходження всіх тестів. Якщо конфігурувати пристрій не вдалося, подальше виконання POST-тестів припиняється, а в Manufacturing Test Port залишається POST-код процедури, що викликала збій. Прочитавши його можна однозначно ідентифікувати проблемний пристрій.

Досить довгий час читання POST-кодів можна було здійснити лише за допомогою спеціальної карти розширення (рис. 81). Вона вставляється у вільний слот шини PCI і в міру завантаження відображує на своєму індикаторі код виконуваної у поточний момент процедури.

Карта расширения, отображающая POST-коды в процессе загрузки

Рис. 81. Карта розширення, що відображує POST-коди в процесі завантаження.

 

Проте не всі користувачі мають POST-карту. Швидше, це інструмент професійного ремонтника комп'ютерів. Усвідомлюючи даний факт, виробники материнських плат стали обладнувати моделі, розраховані на ентузіастів, вбудованими індикаторами POST-кодів (рис. 82).

 

Индикатор POST-кодов на материнской плате

Рис. 82. Індикатор POST-кодів на материнській платі.

Зустрічається і дешевше рішення — під час початкової ініціалізації компонентів POST-коди можуть відображуватися на екрані разом з іншою службовою інформацією (рис. 83). Правда в цього рішення є істотний недолік: якщо проблема пов'язана з відеокартою, ви, швидше за все, нічого не побачите.

 

Рис. 83. У правому нижньому кутку стартового екрану

відображується поточний POST-код