2. Звукові сигнали і повідомлення про помилки

Не дивлячись на те, що POST-коди є найпотужнішим інструментом по виявленню апаратних проблем при старті комп'ютера, BIOS надає і інші засоби діагностики. Якщо у вашому розпорядженні немає POST-карти, а материнська плата не відображає POST-коди, можна орієнтуватися на звукові сигнали і повідомлення про помилки.

Звукові сигнали особливо цінні на початковому етапі, коли відеокарта ще не проініціалізована і, як наслідок, не в змозі відображувати будь-що на екрані. Комбінація довгих і коротких сигналів вкаже на проблемний компонент.

На пізніших етапах POST-діагностики простіше зорієнтуватися по повідомленню про помилку BIOS, що виводиться, в разі апаратної проблеми. У деяких версіях BIOS це повідомлення супроводжується особливим звуковим сигналом, в деяких — замінює його. Але у будь-якому випадку інформації зазвичай досить, щоб виявити компонент, що дає збій.

Треба відмітити, що звукові сигнали і повідомлення про помилки фактично є наочнішим варіантом відображення певних POST-кодів, а зовсім не додатковим засобом діагностики. Якщо у вашому розпорядженні є POST-карта, або материнська плата здатна відображати POST-коди, орієнтуватися треба саме на коди — вони дають набагато точнішу і детальнішу картину. Порівняєте хоч би кількість POST-кодів (близько ста) і кількість різних повідомлень про помилки або звукових сигналів (декілька десятків).

 

Звукові сигнали AMI BIOS

ptAMI BIOS всіх версій інформують користувача про успішне закінчення процедури самотестування одним довгим звуковим сигналом, після чого управління передається завантажувачу операційної системи.

Щоб ви могли почути цей звуковий сигнал, системний блок комп'ютера або ноутбук мають бути обладнаний системним динаміком. На жаль, ця умова виконується далеко не завжди. Інколи виробник економить на копійчаному аксесуарі, і завантаження відбувається в повній тиші.

Якщо ж в процесі проходження процедури POST щось пішло не так, виявлені ті або інші неполадки, BIOS комп'ютера повідомить про це за допомогою комбінації з декількох звукових сигналів, вказуючи на компонент, що дає збій. В більшості випадків, коли проблеми не торкаються відеокарти, ви побачите і повідомлення про помилку на екрані комп'ютера. Але якщо ініціалізувати відеокарту не вдалося (наприклад, вона сама є джерелом проблеми), звукові сигнали залишаються єдиним способом локалізувати проблему.

Окремо варто відзначити змінний по тональності безперервний звуковий сигнал, що нагадує сирену. Він може бути викликаний двома причинами: несправністю блоку живлення, або перегрівом комп'ютера. Якщо ви маєте доступ до вмістимого системного блоку, перевірте всі роз'єми живлення на материнській платі, проконтролюйте нормальне прилягання радіаторів, роботу всіх вентиляторів.