5. Порти вводу-виводу
Основне призначення портів вводу-виводу — підключення периферії: клавіатури, миші, принтера, сканера, зовнішніх пристроїв зберігання інформації і т. д.
Історично перші персональні комп'ютери з пристроїв введення обмежувалися лише клавіатурою, підключеною до спеціального порту. Для останньої периферії була пара послідовних COM-портів (один з них незабаром став використовуватися для підключення комп'ютерної миші) і один паралельний LPT-порт (задіяний, як правило, для під'єднування принтера).
З переходом від стандарту AT до ATX набір портів був істотно переглянутий. Клавіатура і миша переключились на спеціалізовані порти PS/2, а послідовний і паралельний порти були доповнені швидкіснішим універсальним інтерфейсом USB. До нього може бути підключена будь-яка периферія — від миші і клавіатури до принтера, сканера або зовнішнього накопичувача.
У комп'ютерах порти USB почались з прийняттям специфікації 1.1 цього інтерфейсу. Зручний роз'єм невеликого розміру, можливість «гарячого»підключення і відключення пристроїв, досить висока швидкість обміну даними (у версії 1.x до 12 Мбіт/сек) сприяли швидкій появі і широкому поширенню USB-периферії. Друга версія специфікації (USB 2.0), із збільшеною до 480 Мбіт/сек максимальною швидкістю, ще більше зміцнила положення цього інтерфейсу. Більш того, на сучасних комп'ютерах порти USB поступово витісняють застарілі порти. Багато сучасних материнських плат взагалі позбавлено COM-, LPT-портів і оснащуються всього одним роз'ємом PS/2 (передбачається, що до нього буде підключена клавіатура). Є моделі, в яких відсутній PS/2-порт, розраховуючи, що користувач підключить клавіатуру з інтерфейсом USB.
Певного поширення набув ще один інтерфейс — IEEE 1394 (відомий також як FireWire або i-Link). Він часто використовується для передачі знятого матеріалу з побутових MiniDV-відеокамер, рідше — для підключення зовнішніх накопичувачів. Не дивлячись на меншу максимальну теоретичну швидкість передачі даних (до 400 Мбіт/сек в специфікації IEEE 1394a), на практиці пропускна спроможність цього інтерфейсу вища, ніж в USB 2.0 з його заявленими 480 Мбіт/сек. Плюс, пристрої з IEEE 1394 можуть з'єднуватися в ланцюжок, є можливість, об'єднавши комп'ютери через порти IEEE 1394, організувати невелику мережу. Нова специфікація — IEEE 1394b — підняла максимальну швидкість до 800 (FireWire 800) або 1600 Мбіт/сек (FireWire 1600). Втім, настільки широкого поширення, як USB, порти IEEE 1394 через низку обставин так і не отримали. Найчастіше їх можна зустріти на ноутбуках, також вони є на материнських платах верхньої цінової категорії.
Останнім часом з'явилася тенденція виводити на задню панель комп'ютера один або два порти eSATA. По суті, це зовнішній роз'єм SATA, призначений для підключення накопичувачів з цим інтерфейсом. Щоб він нормально функціонував, SATA-контролер повинен працювати в режимі ACHI. Лише в цьому випадку ви зможете підключати і відключати зовнішні диски «на льоту». Плюсом можна визнати і той факт, що, на відміну від з'єднання через USB, підключення через eSATA не обмежує швидкості передачі даних навіть для найшвидкісніших моделей жорстких дисків.
Природно, BIOS Setup дозволяє задати параметри портів, а якщо частина з них не потрібні, невживані порти можна відключити, звільнивши таким чином ресурси для інших пристроїв.