12.4.  Облік виробничих запасів у системі рахунків

 

Для узагальнення інформації про наявність і рух виробничих запасів призначено активний рахунок 20 «Виробничі запаси». За дебетом відображається надходження виробничих запасів на підприємство, їх до оцінка, а за кредитом – витрачання на виробництво продукції, переробку, відпуск на сторону тощо.

Основними джерелами надходження виробничих запасів є:

·                купівля (придбання за плату);

·                виготовлення  власними силами підприємства;

·                внесок до статутного капіталу;

·                безоплатне одержання;

·                обмін .

Первісною вартістю запасів, що придбані за плату, є собівартість запасів, яка складається з таких фактичних витрат:

-    суми, що сплачені згідно з договором постачальнику (продавцю), за вирахуванням непрямих податків;

-    суми, що сплачуються за інформаційні, посередницькі та інші подібні послуги у зв’язку з пошуком і придбанням запасів;

-     суми ввізного мита;

-     суми непрямих податків у зв’язку з придбанням запасів, які не відшкодовуються підприємству,

- транспортно-заготівельні витрати (затрати на заготівлю, вантажно-розвантажувальні роботи, транспортування запасів до місця їх використання тощо);

-   інші витрати, які безпосередньо пов’язані з придбанням запасів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях (прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці, інші прямі витрати підприємства на доопрацювання і підвищення якісно технічних характеристик запасів).

Якщо первісну вартість запасів на момент їх оприбуткування визначити неможливо, вони оцінюються за справедливою вартістю з подальшим коригуванням до первісної.

Одержано виробничі запаси від постачальника  Дт 20   Кт 63

На суму ПДВ   Дт 64   Кт 63

У випадку виготовлення запасів власними силами підприємства їх первісною вартістю є виробнича собівартість, яка формується з витрат, визначених Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 16 «Витрати».

До складу собівартості виготовлених власними силами запасів включаються наступні витрати:

-   прямі матеріальні витрати (вартість сировини та основних матеріалів, що утворюють основу вироблюваних запасів, допоміжних та інших матеріалів);

-   прямі витрати на оплату праці (заробітна плата та інші виплати робітникам, зайнятим у виробництві запасів);

-   інші прямі витрати (відрахування на соціальні заходи; плата за оренду земельних і майнових паїв; втрати від браку; амортизація);

-   загальновиробничі витрати (змінні та постійно розподілені загально виробничі витрати.).

Первісною вартістю запасів, які одержані від учасників (засновників) підприємства як внесок до статутного капіталу, є їх справедлива вартість погоджена з засновниками з урахуванням додатково понесених витрат.

Первісною вартістю запасів, одержаних підприємством безоплатно, є їх справедлива вартість з урахуванням додатково понесених витрат. Первісна вартість запасів, одержаних підприємством в результаті обміну на подібні активи, дорівнює балансовій вартості переданих запасів. Якщо балансова вартість переданих запасів перевищує їх справедливу вартість, то первісною вартістю отриманих запасів є їх справедлива вартість. Різниця між цими оцінками включається до складу витрат звітного періоду.

Первісною вартістю запасів придбаних в обмін на неподібні активи визнається справедлива вартість отриманих запасів.

Списання виробничих запасів з балансу підприємства може відбуватись у випадку:

-      відпуску у виробництво;

-      продажу (реалізації);

-      списання у зв’язку з псуванням, розкраданням тощо;

Для обліку доходів, пов’язаних з реалізацією виробничих запасів, призначено пасивний субрахунок 712 «Дохід від реалізації інших оборотних активів» рахунку 71 «Інший операційний дохід».

Облік собівартості реалізованих необоротних активів здійснюється на субрахунку 943 «Собівартість реалізованих виробничих запасів» рахунку 94 «Інші витрати операційної діяльності».

Відпущено виробничі запаси зі складу у виробництво

Дт 23   Кт 20