4.4. Рахунки синтетичного і аналітичного обліку

 

Групування засобів, їх джерел і господарських процесів здійснюється на рахунках з більшим або меншим ступенем деталізації. Рахунки бухгалтерського обліку, які відкривають на підставі статей балансу для обліку господарських засобів та їх джерел, містять узагальнені (синтетичні) показники у гро­шовій оцінці. Зокрема, на рахунку "Основні засоби" відобра­жають наявність і рух всіх основних засобів підприємства (будівлі, споруди, машини, устаткування тощо); на рахунку "Матеріали" — наявність і рух всіх предметів праці даної групи; на рахунку "Постачальники" — загальну суму заборго­ваності всім постачальникам за одержані матеріальні цінності, а також зміни цієї заборгованості і т. д. Такі рахунки прийнято називати синтетичними.

Отже, синтетичними називають рахунки, призначені для обліку економічно однорідних груп засобів, їх джерел, господарсь­ких процесів і результатів діяльності у грошовому вимірнику.

Облік, що здійснюється за допомогою синтетичних рахунків, називається синтетичним обліком. Цей облік необхідний для одержання узагальненої інформації про діяльність господарст­ва, аналізу цієї діяльності і планування. Проте для оперативно­го керівництва господарством і контролю за збереженням і раціональним використанням ресурсів замало тільки узагальне­ної інформації, потрібна детальніша інформація про наявність і зміни кожного виду засобів, джерел, здійснення певних госпо­дарських процесів. Так, потрібна інформація як про загальну вартість виробничих запасів та їх використання, так і про запа­си конкретних видів матеріальних цінностей за їх найменуван­нями, сортами, розмірами тощо; в обліку розрахунків по оплаті праці, крім узагальненої інформації, потрібні відомості про розрахунки з кожним окремим працівником і т. д. Таку інфор­мацію одержують за допомогою аналітичних  рахунків.

Аналітичними називають рахунки, призначені для обліку наяв­ності і змін конкретних видів засобів, їх джерел і господарських процесів.

Облік, що здійснюється за допомогою аналітичних рахунків, називається аналітичним обліком.

Кількість аналітичних рахунків по відповідному синтетично­му рахунку визначається кожним підприємством залежно від наявності об'єктів, що підлягають обліку. В аналітичному обліку, поряд з грошовим, використовують натуральні й тру­дові вимірники.

Синтетичні й аналітичні рахунки тісно взаємопов'язані між собою, оскільки на них на підставі одних і тих же документів відображаються одні і ті ж господарські операції, але з різним ступенем деталізації: на синтетичному рахунку – загальною сумою, а на аналітичних рахунках до нього — частковими су­мами. Коли дебетується або кредитується синтетичний раху­нок, то одночасно дебетуються і кредитуються відповідні аналітичні рахунки до нього. Звідси, обороти і залишки аналітичних рахунків в підсумку повинні дорівнювати оборо­там і залишку синтетичного рахунка, який їх   об'єднує. Відсутність такої рівності свідчить про наявність помилок у бухгалтерських записах, які треба знайти і негайно виправити.

Правильність облікових записів на аналітичних рахунках періодично перевіряється за допомогою інвентаризації, що за­безпечує достовірність показників про їх залишки.