ТЕМА 3. ОРГАНІЗАЦІЯ ВИРОБНИЧОГО ПРОЦЕСУ
3.1. Виробничий
процес і його структура
Процес організації виробництва передбачає цілий комплекс робіт, що спрямовується на отримання запланованого результату. Організація виробництва конкретизується через організацію виробничого процесу.
Виробничий процес – це сукупність організованих в певній послідовності взаємозв’язаних процесів праці і природних процесів, у результаті яких вихідні матеріали і сировина перетворюються на готову продукцію.
Основними елементами виробничого процесу є предмети та засоби праці, природні процеси і власне сама праця (рис.3.1).
Рис. 3.1. Схема
елементів виробничого процесу
За допомогою засобів праці (технологічне оснащення) працівники діють на предмети праці (сировину, матеріали) і поступово перетворюють їх у готову продукцію.
Природні процеси здійснюються під впливом сил природи, частка цих процесів у виробничому процесі досить мала, так як вони потребують переважно лише витрат часу (сушіння виробів, висихання виробів після фарбування, охолодження після термічної обробки).
Головною складовою виробничого процесу є технологічний процес, у результаті якого змінюється форма, розміри та властивості предметів праці. Технологічний процес розбивається на ряд операцій, тобто закінчених частин виробничого процесу, яка виконується на одному робочому місці над одним і тим самим предметом праці без переналагодження устаткування.
Процес виробництва на підприємствах здійснюють різноманітні виробничі процеси, які поділяються за такими ознаками: за призначенням, ступенем механізації і характером продукції (рис.3.2).
За призначенням виробничі процеси поділяють на основні, допоміжні, обслуговуючі.
Рис. 3.2.Класифікація
виробничих процесів
Основні процеси – це процеси безпосереднього виготовлення основної продукції підприємства, що визначає профіль його діяльності. На підприємствах обробних галузей промисловості основний процес поділяється на стадії: заготівельну, оброблювальну, складальну. На підприємствах машинобудівної промисловості до заготівельної стадії належить виготовлення виливків, поковок; до оброблювальної – механічна і термічна обробки; до складальної – складання вузлів, машин з окремих деталей, регулювання механізмів.
Допоміжні виробничі процеси забезпечують основні процеси необхідним технологічним оснащенням (виготовляють інструменти і нестандартне пристосування), проводять ремонт технологічного устаткування і виготовляють запасні частини для ремонту, тобто створюють умови для успішного здійснення основних процесів.
Обслуговуючі виробничі процеси забезпечують нормальні умови для ефективного здійснення основних і допоміжних виробничих процесів (виконують транспортні і складські операції, здійснюють контроль якості продукції).
За ступенем механізаціїрозрізняють ручні, механізовані (частково або повністю), автоматизовані (частково або повністю) та автоматичні виробничі процеси.
Ручні процеси здійснюються безпосередньо робітником; механізовані – виконуються робітником за допомогою машин, механізмів; автоматизовані процеси виконуються машинами під наглядом робітників, а автоматичні процеси здійснюються за попередньо розробленими програмами без участі робітників.
У залежності від характеру продукції процес може бути простий і складний.
Процес виготовлення окремої деталі за допомогою кількох послідовних операцій називається простим процесом (рис.3.3).
Рис. 3.3.Простий
виробничий процес
Сукупність узгоджених простих виробничих процесів називається складним процесом (рис.3.4).
Рис. 3.4. Складний
виробничий процес
Ефективність будь-якого виробничого процесу визначається раціональним використанням як робочої сили, так і засобів праці.