ТЕМА 7. ОРГАНІЗАЦІЯ
ПРАЦІ ТА ЇЇ НОРМУВАННЯ
Задачі для розв’язку
1. За діючим на підприємстві технологічним процесом на обробку деталі затрачалось 20 хвилин, а після удосконалення технологічного процесу норма часу на одну деталь становила 15 хвилин. Визначити, на скільки відсотків знизилась трудомісткість роботи і зросла продуктивність праці, якщо тривалість зміни становить 8 годин.
2. Протягом місяця робітник за 180 годин роботи виготовляє 400 деталей. У зв’язку з удосконаленням технологічного процесу трудомісткість зменшилась на 0,1 год. Як зміниться виробіток робітника?
3. Відомо, що у звітному році виготовлено 450 тис. штук деталей при кількості робітників 500 чоловік. У плановому році передбачається збільшити випуск продукції на 10 % при зменшенні кількості робітників на 100 чол. Визначити виробіток одного робітника і його зміни у плановому році.
4. Визначити норму штучного часу на операцію, якщо основний технологічний час становить 5,5 хв, а допоміжний час 0,5 хв. Час на обслуговування робочого місця становить 2% від оперативного, а час перерв – 1,5 % від оперативного.
5. Визначити норму штучно-калькуляційного часу, якщо норма штучного часу становить 3,5 хвилин, а підготовчо-завершальний час на партію виробів з 10 штук становить 18 хвилин.
6. Чисельність промислово-виробничого персоналу на підприємстві в базовому періоді становила 3500 чол., а обсяг виробництва продукції 7 500 000 грн. У звітному році обсяг виробництва зріс на 5 %, а чисельність працюючих зменшилась на 100 чоловік. Обчислити приріст продуктивності праці у звітному році.
7. Визначити норму часу на партію деталей, якщо: основний час становить 6 хв, допоміжний – 1,5 хв, час обслуговування – 0,4 хв, час на відпочинок – 0,25 хв, час підготовчо-завершальної роботи на партію деталей у 50 шт. – 30 хв.
8. Визначити норму часу на партію деталей, якщо: основний час становить 5 хв, допоміжний час – 2,6 хв, час на обслуговування робочого місця – 0,15 хв, час на відпочинок робітника – 0,22 хв, підготовчо-завершальний час на одиницю продукції – 0,5 хв, кількість деталей у партії – 80 штук.
9. Як зміниться норма часу (відсотків, хвилин), якщо норма виробітку збільшилась з 72 до 85 деталей за зміну тривалістю 480 хвилин?
Типовий приклад 1
За діючим на підприємстві технологічним процесом на обробку деталі затрачалось 20 хвилин, а після проведення удосконалення технологічного процесу норма часу на одну деталь зменшилась на 5 хвилин.
Визначити, на скільки відсотків зросла продуктивність праці, якщо тривалість зміни становить 8 годин.
Розв’язок
Змінна норма виробітку обчислюється за
формулою:
Н вир.зм = Тзм/Тшт., шт./зм,
де Тзм – тривалість робочої зміни, хв.;
Тшт–норма часу на одиницю
обсягу роботи, хв.
- до нововведень:
;
- після перегляду норм часу:
Ріст продуктивності праці становитиме:
.
Після удосконалення технологічного процесу продуктивність праці збільшилась на 8 штук або 33%.
Типовий приклад 2
Визначити норму штучного часу, якщо: основний час становить 5 хв, допоміжний – 2 хв, час на обслуговування робочого місця – 4 % від оперативного, час на відпочинок – 3 % від оперативного.
Розв’язок
Норма штучного часувизначається за формулою:
,
де То– основний технологічний час, хв.;
Тд– допоміжний час, хв.;
tорг, tтех, tпер– нормативи організаційного часу, часу технічного обслуговування і перерв у відсотках до оперативного часу, %.
Норма штучного часу за заданих умов становитиме 7.49 хв.