ТЕМА 9. ОРГАНІЗАЦІЯ
ВИРОБНИЦТВА В ОСНОВНИХПІДРОЗДІЛАХ ПІДПРИЄМСТВА
9.5. Виробнича
структура і виробнича потужність механічних цехів
Виробнича структура механічних цехів включає в собі
сукупність основних виробничих дільниць,
допоміжних, обслуговуючих дільниць, службових та побутових приміщень.
Склад виробничих відділень або дільниць цехів визначається характером виробів, що виготовляються, видом технологічного процесу, обсягами виробництва.
Виробничі дільниці є основним підрозділом, в яких здійснюється процес механічної обробки і складання виробів, і призначені вони для розміщення устаткування і робочих місць. Організація робочих місць залежить від типу і методу організації виробництва.
До допоміжних та обслуговуючих дільниць належать відділення виготовлення і заточування інструменту, майстерні для ремонту пристосувань і інструменту, інструментально-роздавальні комори, приміщення для здійснення контрольних операцій, складські приміщення для матеріалів, заготовок, деталей.
У службових і побутових приміщеннях розміщуються кабінети адміністративно-технічного персоналу, гардероби, сантехнічні вузли, душові, буфети, медпункти і ін.
Особливості організації робочого місця визначаються типом устаткування, ступенем спеціалізації робочого місця.
Виробнича потужність механічних цехів обґрунтовується пропускною спроможністю кожної групи устаткування, встановленого в цеху і необхідного для виготовлення даної продукції.
Пропускна спроможність групи взаємозамінного устаткування визначається за формулою:
, шт.,
де n–кількість устаткування, шт.;
to – технічно обґрунтована норма часу, хв.