ТЕМА 9. ОРГАНІЗАЦІЯ
ВИРОБНИЦТВА В ОСНОВНИХПІДРОЗДІЛАХ ПІДПРИЄМСТВА
9.4. Характеристика
механічних цехів промислового підприємства
Одним із найбільш поширених видів робіт на багатьох промислових виробництвах, особливо машинобудівних, є механічна обробка деталей (обробка різанням), яка проводиться на металорізальних верстатах за допомогою металорізальних інструментів. Суть процесу полягає в тому, що із заготовки (виливки, поковки) знімається шар металу з метою одержання деталі певної геометричної форми, точності розмірів і шорсткості поверхні.
У механічних цехах зосереджена величезна кількість різноманітного металорізального устаткування, що зумовлене великою кількістю видів механічної обробки. Також тут зайнята значна кількість основних виробничих робітників.
Перевагами механічної обробки є:
- широка номенклатура деталей;
- різноманітність форм, розмірів, ваги деталей;
- різноманітність методів обробки матеріалів, що дає можливість досягти високої точності поверхні;
- різноманітність металорізального устаткування, оснащення, металорізального інструменту і оборотних засобів.
До основних способів обробки різанням відноситься точіння, свердління, фрезерування, зенкерування, шліфування та ін. (дод. 2).
Особливістю механічної обробки є можливість виготовлення деталей різної форми, розмірів, ваги, застосування різноманітних методів обробки і різних матеріалів: металевих і неметалевих.
До недоліків механічної обробки можна віднести тривалі виробничі цикли обробки деталі, що зв’язано з часом очікування наступної операції механічної обробки, складністю регулювання виробництва.
За великих обсягів виробництва механічні цехи можуть поділятися за характером їх спеціалізації: вузької номенклатури подібних деталей, комплектів деталей, за допомогою яких компонують вузли.