ТЕМА 9. ОРГАНІЗАЦІЯ ВИРОБНИЦТВА В ОСНОВНИХПІДРОЗДІЛАХ ПІДПРИЄМСТВА

9.6. Організація виробництва у ковальських цехах

 

До основних підрозділів машинобудівного підприємства відносяться ковальські та ковальсько-штампувальні цехи, в яких виготовляються ковані і штамповані поковки, що піддаються наступній механічній обробці, а якщо точність поковки досить висока, то вони направляються у складальні цехи, де з них компонуються вузли, механізми, машини і ін.

Поковки використовуються для виготовлення відповідальних деталей багатьох машин: автомобілів, сільськогосподарських машин, у верстатобудуванні і інших галузях промисловості.

У порівнянні з іншими способами отримання заготовок і готових деталей ковальсько-штампувальне виробництво є одним з найдавніших способів обробки тиском. Початком розвитку штампування був трудомісткий і важкий процескування, але з розвитком машинобудівної промисловості виникла необхідність розробляти більш продуктивний спосіб отримання заготовок і готових деталей. Так виникло штампування.

Порівняно з виливками і кованими заготовками штампування менш матеріало-, енерго- і трудомісткий процес. Але ефективність процесу кування і штампування визначається конкретними умовами: розмірами заготовки, її конфігурацією, кількістю та ін.

Штампування поділяється на гаряче обємне і холодне листове.

Гаряче обємне штампування – це процес отримання поковок шляхом заповнення гарячим металом робочої порожнини штампу.

Технологічний процес гарячого обємного штампування складається з невеликої кількості операцій (відповідно до технологічного процесу ковальсько-пресового виробництва підприємства «Ковельсільмаш»):

-  різання (рубка)металу, яке відбувається за допомогою механічних ножиць на заготівельних дільницях;

-  нагрівання металу до температури кування або штампування (залежно від властивостей, хімічного складу металу);

-  штампування на кривошипних гаряче штампувальних пресах різної потужності (залежить від маси і виду заготовки);

-  обрізання заусениць (лишнього металу, який витік у робочу порожнину);

-  термічна обробка (відпалювання або нормалізація) для зменшення внутрішніх напруг, отримання дрібнозернистої структури металу з метою покращення механічних властивостей;

-  очищення від окалини ( на спеціальних установках з використанням сталевого дробу);

-  механічна обробка (якщо є відхилення від розмірів або це передбачено технологією виготовлення).

Між операціями нагрівання, кування або штампування, а також обрізання заусениць існує тісний технологічний зв’язок у часі.

 Процес одержання виробів або заготовок з листового матеріалу називається листовим штампуванням, за допомогою якого виготовляють деталі автомобілів, вагонів, літаків, мотоциклів та ін.