ТЕМА 7. ОРГАНІЗАЦІЯ ПРАЦІ ТА ЇЇ НОРМУВАННЯ

7.6. Обєкти нормування праці і нормативні матеріали

 

Сукупність нормативів і норм, що регламентують витрачання праці, складають нормативну базу забезпечення підприємства необхідними ресурсами.

Нормативи витрачання праціце регламентовані величини, які встановлюють питому вагу трудових витрат на одиницю площі, обсягу виготовлюваної продукції, виконуваних робіт або послуг.

За допомогою нормативів встановлюються і регламентуються важливі показники планової, організаційної та управлінської діяльності всіх підприємств і організацій, визначається хід виробничого процесу, його тривалість.

У залежності від сфери застосування розрізняють міжгалузеві, галузеві, районні, заводські нормативи з праці.

Міжгалузеві нормативи призначені для встановлення норм праці робітників найпоширеніших професій, які працюють у різних галузях (верстатні роботи, процеси складання) і рекомендуються для всіх підприємств і об’єднань (прикладом таких нормативів є загальномашинобудівні нормативи на верстатні роботи).

Галузеві нормативи призначені для нормування робіт і процесів, характерних для конкретної виробничої галузі (наприклад, вугільна промисловість, харчова промисловість, хімічна промисловість і ін).

Районні нормативи застосовують на підприємствах, розміщених на території одного  економічного району.

Місцеві нормативи розробляються на ті види робіт, які є специфічними для даного підприємства (наприклад, спосіб переробки відходів виробництва).

Об’єктами нормування праці є робочий час, виробничий процес, операція і ін.

Виходячи з цього під час нормування праці робітників застосовують такі види норм праці: норма часу, норма виробітку, норма обслуговування, норма чисельності.

Технічно обґрунтована норма часуце регламентовані  витрати часу на виконання одиниці роботи працівником або групою працівників відповідної кваліфікації за певних організаційно-технічних умов, за ефективного використання елементів виробничого процесу і застосування удосконалених методів організації виробництва.

Під час встановлення технічно обґрунтованих норм часу повинні бути враховані наступні вимоги:

- раціонально розроблений з врахуванням технічних можливостей наявного устаткування технологічний процес;

- встановлені технічні режими роботи устаткування;

- залучені до праці робітники з належним трудовим стажем і навичками, які здатні забезпечити найефективніше використання технічних можливостей устаткування.Розроблені норми повинні відповідати умовам, для яких вони розробляються, та переглядатись відповідно до змін нормоутворюючих виробничих факторів.