ВСТУП

 

Ринкові умови господарювання і реформування економіки країни значною мірою торкнулися організації сучасного виробництва, яке повинно виготовляти конкурентоспроможну продукцію відповідно до існуючого попиту ринку і його змін.

З цією метою виникає потреба в удосконаленні і розробці нових форм і методів організації виробництва з метою підвищення його ефективності.

Ці питання і завдання повинні вирішувати фахівці-економісти і  менеджери, від рівня компетентності яких, теоретичної грамотності і практичної підготовки буде залежати результат діяльності підприємства. Ухвалити правильне рішення, зрозуміти та оцінити нові можливості, які виникають внаслідок  досягнень науково-технічного розвитку, спеціалістам допоможе знання виробництва.

Основне призначення навчального посібника – надати студентам практичну допомогу у вирішенні питань організації сучасного промислового виробництва, у  розв’язанні конкретних виробничих завдань, що виникають у діяльності підприємства і окремих його підрозділів. Щоб мати можливість бути конкурентоспроможними на ринку праці, потенціал підготовки студентів має бути настільки високим, щоб випускники начального закладу не тільки були ознайомлені з сучасною наукою і чітко орієнтувалися в ній, але й отримали вміння застосовувати набуті знання у вирішенні практичних проблем.

У посібнику, який підготовлено відповідно до типової навчальної програми курсу «Менеджмент», відображено поняття структури підприємства і основних її видів, суть поняття та види виробничих процесів, організаційні типи і методи організації виробництва, основні етапи технічної підготовки виробництва з освоєння нових видів продукції, суть сітьових методів у плануванні і управлінні, суть і об’єкти нормування праці, особливості організації робочих місць, методи управління якістю продукції, завдання і значення основних підрозділів виробництва і системи їх технічного обслуговування.

Питання організації виробництва в даному навчальному посібнику орієнтовані переважно на машинобудівне підприємство, яке є основною ланкою виробничої сфери народного господарства.

Дисципліна «Організація виробництва» перебуває у взаємозв’язку з іншими навчальними дисциплінами навчального плану: «Технологія галузі», «Економіка підприємства», «Менеджмент», «Маркетинг», «Економічний аналіз», «Бухгалтерський облік», а також майбутні організатори виробництва повинні знати основи господарського і трудового права.