ТЕМА 4. ОРГАНІЗАЦІЙНІ ТИПИ І МЕТОДИ ОРГАНІЗАЦІЇ ВИРОБНИЦТВА

4.3. Класифікація потокових ліній

 

Для впровадження потокового методу розробляються потокові лінії – сукупність відокремлених робочих місць, що виготовляють виріб одного найменування або декілька подібних типорозмірів.

Потокові лінії класифікують за наступними ознаками:

1. У залежності від кількості найменувань виробів, закріплених за лінією (за структурою):

- однопредметні – це лінії, на яких обробляється або складається виріб одного типорозміру протягом тривалого періоду часу (більш характерно для умов масового виробництва);

- багатопредметні – це лінії, на яких виготовляється кілька виробів, що подібні за конструкцією і технологією виробництва, які послідовно чергуються (характерно для умов серійного виробництва).

Багатопредметні потокові лінії діляться на:

- змінно-потокові, які характеризуються тим, що різні вироби виготовляються почергово, тобто спочатку протягом певного періоду часу виготовляються вироби одного виду, потім на цій  лінії проводиться переналагодження устаткування і виготовляються вироби іншого виду, але подібного в технології виготовлення з метою максимального скорочення часу на переналагодження устаткування;

- групові потокові, які характеризуються тим, що закріплені за ними вироби виготовляються без переналагодження устаткування на робочих місцях, які завчасно оснащуються незнімними пристосуваннями, що дають можливість виготовляти різні вироби.

2. За ступенем перервності процесу:

- безперервно-потокові, на яких всі операції технологічного процесу рівні або кратні за тривалістю і проходження виробів від першого до останнього робочого місця в цьому випадку на потоковій лінії не переривається, ліквідовуються простої робочих місць;

- перервні, це такі лінії, які не можуть забезпечити безперервну обробку предметів праці через відсутність синхронності операцій. Виникають міжопераційні перерви, предмети праці чекають своєї черги на обробку, утворюючи запаси.

3. За способом підтримання ритму:

- лінії з регламентованим ритмом, на яких предмети праці передаються з операції на операцію через точно фіксований час, тобто з заданим ритмом (переважно цей ритм підтримується спеціальним засобом – конвеєром). Швидкість руху конвеєра узгоджена з тривалістю виконання операцій на окремих робочих місцях.

Такий ритм встановлюється на безперервно-потокових лініях під час виробництва автомобілів, сільськогосподарських машин;

- лінії з вільним ритмом, на яких швидкість руху виробів від одного робочого місця до іншого суворо не регламентована, можуть бути відхилення від ритму, який у загальному підтримується самими робітниками.

Упровадження потокових ліній потребує певних умов. По-перше, достатній за обсягом і тривалістю випуск продукції, можливість раціонального розміщення робочих місць, застосування прогресивної техніки і технології, механізації і автоматизації процесів.