ТЕМА 4. ОРГАНІЗАЦІЙНІ ТИПИ І МЕТОДИ ОРГАНІЗАЦІЇ ВИРОБНИЦТВА

4.2. Методи організації виробництва

 

Взаємозв’язок і стійкість всіх елементів виробництва забезпечує правильно підібраний метод організації виробництва, тобто спосіб поєднання організації виробничого процесу у часі і просторі.

Розрізняють два методи організації виробництва:

непотоковий і потоковий.

Непотоковий метод застосовується переважно в одиничному і серійному виробництві.

Характерні ознаки непотокового методу:

- на робочих місцях обробляються різні за конструкцією та технологією виготовлення предмети (так як кількість кожного з них мала і недостатня для нормального завантаження устаткування);

- робочі місця розміщуються одиничними технологічними групами (наприклад, групи фрезерних, токарних, шліфувальних верстатів на машинобудівних підприємствах);

- предмети праці переміщуються у процесі виробництва складними маршрутами, інколи виникають дуже великі міжопераційні перерви (так як вироби поступають на проміжні склади і чекають звільнення робочого місця для проходження наступної операції).

В умовах одиничного виробництва непотоковий метод має форму одинично-технологічного, за якого окремі предмети праці проходять обробку одиничними або дуже малими партіями, які не повторюються.

У серійному виробництві непотоковий метод має форму партіонно-технологічного,за якого предмети праці проходять обробку партіями, які повторюються.

На ефективність партіонного виробництва впливає величина партії виробів. Збільшення партії призводить до зменшення часу переналагодження устаткування, тому скорочується час на підготовчо-завершальні роботи, спрощується облік виробництва, його планування, але поряд з цим збільшуються обсяги незавершеного виробництва, що є недоліком.

У разі зменшення величини партії предметів виникає необхідність встановлення оптимального розміру партії з метою зниження загальних витрат на її виготовлення.

Непотокове виробництво повною мірою не відповідає принципам раціональної організації виробничого процесу, тому одним з актуальних питань сучасної організації виробництва є перехід до більш ефективних методів виробництва.

Найбільш прогресивним методом організації виробництва, що найбільш доцільно в умовах масового виробництва, коли виготовляється продукція  значними обсягами і протягом тривалого часу, є потоковий метод.

Потоковим називається таке виробництво, за якого узгоджені у часі основні і допоміжні операції виконуються на спеціальних робочих місцях, які розміщені у послідовності операцій технологічного процесу. За такого методу всі операції виконуються безперервно і ритмічно.

Характерні ознаки потокового виробництва:

- робочі місця розміщуються в послідовності операцій технологічного процесу;

- за кожним робочим місцем або за кількома робочими місцями закріплюється виконання однієї або чітко обмеженої кількості операцій;

- робочі місця оснащуються спеціальним устаткуванням і з’єднуються між собою між операційним транспортом, який переміщує предмети праці з операції на операцію з певною швидкістю;

- технологічний процес поділяється на рівні або кратні за тривалістю операції і встановлюється найбільш доцільна послідовність їх виконання.

У потоковому виробництві досягається високий рівень продуктивності праці за рахунок:

- зниження трудомісткості операцій технологічного процесу внаслідок застосування високопродуктивного устаткування;

- зменшення витрат часу в процесі виробництва внаслідок автоматизації і механізації транспортних операцій, відсутності переналагодження;

- більш якісного виконання робітниками своїх функцій, так як за багаторазового повторювання операцій вони набувають стійких навичок.