ТЕМА 4. ОРГАНІЗАЦІЙНІ ТИПИ І МЕТОДИ ОРГАНІЗАЦІЇ ВИРОБНИЦТВА

4.4. Основні параметри потокових ліній

 

Після аналізу обсягу продукції, стану технологічного процесу і можливості його удосконалення вибирається певний вид потокової лінії і розраховуються основні її параметри: такт, ритм потоку, кількість робочих місць, швидкість руху конвеєра.

Під час проектування потокових ліній вихідним розрахунковим нормативом є такт, тобто інтервал часу між запуском і випуском двох суміжних виробів на лінії.

Такт роботи лінії визначається за формулою:

хв.,

де  – дійсний фонд часу роботи лінії за певний розрахунковий період, хв.;

 – програма запуску продукції за той самий період, шт.

Програма запуску продукції визначається за формулою:

шт.,

де – програма випуску продукції, шт.

*    – технологічні втрати, % .

На потокових лініях складання готових виробів технологічні втрати практично відсутні, тому програма запуску виробів дорівнює програмі випуску.

Дійсний фонд робочого часу лінії залежить від календарного фонду робочого часу, числа робочих днів у році, тривалості робочої зміни, кількості змін, регламентованих перерв часу на відпочинок і профілактичні заходи.

Якщо предмети праці передаються з операції на операцію не поштучно, а транспортними партіями, то визначається ритм потокової лінії:

, хв.,

де – кількість виробів у транспортній партії, шт.

За поштучної передачі виробів ритм співпадає з тактом.

Розрахункова кількість робочих місць визначається за формулою:

шт.,

де – норма штучного часу на даній операції, хв.

Округленням розрахункової кількості робочих місць до  цілого більшого числа визначається прийнята кількість робочих місць (Куст.пр) і обчислюється коефіцієнт їх завантаження:

.

До основних параметрів потокових ліній належить швидкість руху конвеєра, яка встановлюється відповідно до такту чи ритму потокової лінії і розраховується за формулою:

, м/хв.,

де – крок конвеєра (відстань між центрами двох суміжних робочих місць на конвеєрі, м).

 У випадку передачі виробів передавальними партіями швидкість руху конвеєра визначається за  формулою:

, м/хв.,

де          R – ритм конвеєра, хв.

Швидкість руху конвеєра повинна забезпечувати не лише задану продуктивність, але і безпеку праці.

Потокові лінії можуть бутиодносторонні і двосторонні. За одностороннього  планування робочі місця розміщуються з однієї сторони конвеєра, що значно полегшує управління лінією,  а за двостороннього планування робочі місця розміщуються по обидва боки лінії «шаховим» порядком, запобігаючи цим розміщенню одна напроти одної суміжних операцій.

  Найвищою формою організації потокового виробництва є автоматичні потокові лінії – тобто сукупність розміщених у певній послідовності машин, які автоматично виконують всі технологічні операції з виготовлення продукції. Машини об’єднуються механізмами керування, автоматичними транспортними засобами, а функції робітника зводяться до спостереження за роботою машин.

Потокове виробництво є базою для  його  комплексної автоматизації, тобто створення автоматизованих потокових ліній і комплексів із використанням роботів.