Тема 9. Міжнародні розрахунки та платіжний баланс

 

Питання для самостійного вивчення

1.   Стан рівноваги платіжного балансу.

2.   Оцінка позицій платіжного балансу.

3.   Економічні фактори, що впливають на стан платіжного балансу.

4.   Процес правки платіжного балансу.

Теоретичні відомості

Платіжний баланс — це підсумковий документ, у якому відображаються всі операції резидентів країни з резидентами інших країн протягом визначеного часу, звичайно календарного року, у формі співвідношення надходжень та платежів.

За економічним змістом розрізняють баланс на певну дату й за певний період.  Платіжний баланс на певну дату існує у вигляді співвідношення платежів та надходжень, які кожен день постійно змінюються. Платіжний баланс за певний період (місяць, квартал, рік) складається на основі статистичних показників про здійснення за цей період зовнішньоекономічних дій й дає змогу аналізувати зміни в міжнародних економічних зв’язках країни, масштабах і характері її участі у світовому господарстві.

Якщо загальна сума платежів з міжнародних операцій країни відповідає бюджету, то такий стан називається рівновагою платіжного балансу. Коли ж держава не може підтримувати рівень витрат відповідно до бюджету, то спостерігається нерівновага платіжного балансу.

Будь-яка операція, що призводить до платежу, проведеного громадянами даної країни (чи урядом), є витратною статтею балансу (–), а та, що веде до отримання громадянами країни (чи урядом) коштів, є прибутковою статтею балансу (+).У платіжному балансі використовується принцип подвійного запису; кожна операція має дві сторони — дебет та кредит. Відповідно до цієї облікової системи загальна сума на дебеті завжди повинна дорівнювати загальній сумі на кредиті. Ця рівність дебету та кредиту не має спеціального значення, але ґрунтується на обліковій логіці, що дебетові суми (виплати) мають дорівнювати кредитним сумам (надходженням). Облікова системам платіжного балансу використовується економістами як механізм проведення оцінок та інструмент аналізу.

Структура платіжного балансу: торговельний баланс, баланс послуг та некомерційних платежів, поточний платіжний баланс, баланс руху капіталів, баланс офіційних розрахунків.

Торговельний баланс — співвідношення вартості експорту та імпорту за певний проміжок часу. Торговий баланс може мати активне та пасивне сальдо. Промислово розвинуті країни викорис­товують активне сальдо для створення другої економіки за кордоном. Пасивний торговельний баланс вважається небажаним і звичайно оцінюється для країни, що розвивається, як ознака слаб­кості її світових позицій, але для промислово розвинутих країн цей показник може мати зовсім інше економічне значення.

Баланс послуг та некомерційних платежів охоплює платежі та надходження за транспортні перевезення, страхування, електронний, телекосмічний та інші види зв’язку, міжнародний туризм, обмін науково-технічним і виробничим досвідом, експортні послуги, утримання дипломатичних, торговельних та інших представництв за кордоном, передачу інформації, культурні та наукові обміни, різні комісійні збори, рекламу, організацію виставок, ярмарків, торгівлю ліцензіями, лізингові операції тощо.

За прийнятими у світовій статистиці правилами сюди входять, як не дивно, виплати прибутків від інвестицій за кордоном та процентів за міжнародними кредитами (хоча за економічним змістом вони звичайно ближчі до руху капіталу).

За методикою МВФ показують односторонні перекази: державні операції — субсидії іншим країнам по лінії економічної допомоги, державні пенсії, внески у міжнародні організації; приватні перекази — перекази іноземних робітників, фахівців, родичів на батьківщину; «невидимі» операції — надходження від інвестицій та односторонні перекази.

Поточний платіжний баланс охоплює всі операції, які завер­шилися протягом даного періоду, а саме: експорт та імпорт товарів, послуг (куди входять туризм, перевезення та страхування), а також прибуток від іноземних інвестицій, односторонні трансферти на приватні й офіційні рахунки – грошові перекази, пенсії, дари та урядові субсидії.

Баланс руху капіталів охоплює операції з довгостроковими та короткостроковими інвестиціями, що впливають на міжнародну позицію країни з інвестицій. У наступні періоди вони впливатимуть на платіжний баланс унаслідок надходжень потоків прибутків чи повернення інвестицій, зроблених у попередні роки.

Вивезення капіталу охоплює прямі інвестиції за кордон, проведені національними фірмами; придбання національними інвесторами зарубіжних акцій та облігацій; надання кредитів національними кредиторами позичальникам з інших країн; придбання національними резидентами банківських депозитів у зарубіжних банках.

Приплив капіталу охоплює прямі інвестиції в економіку країни, що здійснюються зарубіжними фірмами; придбання зарубіжними інвесторами акцій та облігацій іншої країни; надання кредитів зарубіжними кредиторами позичальникам іншої країни; придбання нерезидентами депозитів банків країни.

Базисний баланс — сума рахунків поточного балансу та довгострокових рахунків балансу руху капіталів.

Баланс офіційних розрахунків — це чиста сума всіх урядових операцій, кінцеві розрахунки за цими операціями, для яких використовуються офіційні резерви. В офіційні розрахунки можуть входити резерви урядових витрат (у тому разі, коли міжнародні витрати приватного сектора переважать надходження), акумульовані резерви уряду (у тому разі, коли надходження приватного сектора переважають його витрати).

Помилки та пропуски — спеціальна стаття, до якої долучаються дані статистичних похибок і неврахованих операцій. Показ­ники різко зростають у кризових ситуаціях.

Операції з ліквідними валютними активами — кінцева стаття платіжного балансу відображає операції з ліквідними валютними активами, у яких беруть участь державні валютні органи і внаслідок чого відбуваються зміни як величини, так і складу центральних офіційних золотовалютних резервів.

Сучасна класифікація статей платіжного балансу за методикою МВФ:

А. Поточні операції: товари; послуги; доходи від інвестицій; інші послуги та доходи; приватні односторонні перекази; офіційні односторонні перекази.

В. Прямі інвестиції та інший довгостроковий капітал: прямі інвестиції; портфельні інвестиції; інший довгостроковий капітал;

Підсумок А + В відповідає концепції базисного балансу в США.

С. Короткостроковий капітал.

D. Помилки та пропуски.

Підсумок А + В + С + D відповідає концепції ліквідності в США.

Е. Компенсуючі статті: переоцінка золотовалютних резервів, розподіл і використання СДР (СПЗ).

F. Надзвичайне фінансування

G. Зобов’язання, що становлять валютні резерви іноземних офіційних органів.

Підсумок А + В + С + D + Е + F + G відповідає концепції офіційних розрахунків у США.

Н. Підсумкова зміна резервів: СДР (СПЗ); резервна позиція в МВФ; інші вимоги; кредити МВФ.

Прийнята МВФ система класифікацій статей платіжного балансу використовується країнами — членами Фонду як основа національних методів класифікації. Однак платіжні баланси промислово розвинутих країн і країн, що розвиваються, суттєво відрізняються як за методикою складання, так і за зміс­том. Схеми платіжних балансів, прийнятих сьогодні МВФ і ОЕСР, ураховують спільні риси, притаманні всім розвинутим країнам, і водночас дають змогу кожній країна вносити свої корективи.

Фактори, що впливають на платіжний баланс: Нерівномірність економічного й політичного розвитку країн, міжнародна конкуренція. Циклічні коливання економіки. Зростання закордонних державних витрат, пов’язаних з мілітаризацією економіки й військовими витратами. Посилення міжнародної фінансової взаємозалежності. Зміни в міжнародній торгівлі. Вплив валютно-фінансових факторів. Негативний вплив інфляції. Торговельно-політична дискримінація певних країн. Надзвичайні обставини — неврожай, стихійні лиха, катастрофи.

Загальні умови, що повинні виконуватись для досягнення рівноваги платіжного балансу:

¨    Нульове сальдо, тобто рівність дебету та кредиту в базисному балансі чи балансі офіційних розрахунків.

¨    Повна зайнятість по країні.

¨    Відсутність серйозних обмежень на міжнародні операції.

Оцінка позицій платіжного балансу

Оцінка позицій платіжного балансу країни потребує обов’яз­кового вивчення структури, характеристик і економічних факторів, що впливають на міжнародні потоки операцій.

Платіжний баланс будь-якої країни підлягає процесу безперервної правки, необхідність якої пояснюється впливом різних економічних факторів на платіжний баланс.

Завдання для самоперевірки

Питання для самоперевірки

1. Що таке платіжний баланс? Який його економічний зміст та основні категорії?

2. Дайте характеристику основним способам використання інформації платіжного балансу.

3. Розкрийте поняття структури платіжного балансу.

4. Про що свідчить позитивне (негативне) сальдо торгового балансу?

5. Що розуміють під рівновагою платіжного балансу?

6. Дайте характеристику платіжного балансу України за минулий рік.

7. Розкрийте основні методи оцінки платіжного балансу.

3. Які основні методи покращення стану платіжного балансу Вам відомі?

4. Як, на Ваш погляд, можна покращити стан платіжного балансу України?

Тестові завдання

1. Платіжний документ, за яким банк дає розпорядження іншому банку за рахунок спеціально заброньованих коштів оплатити товарно-транспортні документи за відвантажений товар або виплатити пред'явнику акредитива визначену суму грошей:

А) чек;

Б) вексель;

В) інкасо;

Г) акредитив;

Д) усі відповіді правильні.

2. Валютні кліринги – це:

А) спеціальний документ, який містить письмове розпорядження банку видати (перерахувати) вказану в ньому суму грошей з поточного рахунку особи, яка підписала документ;

Б) система регулювання платежів за грошовими вимогами, які виникають між державами, організаціями, громадянами різних країн;

В) система розрахунків між країнами на основі заліку взаємних вимог у відповідності з міжнародними платіжним угодами, які передбачали клірингові рахунки, валюту, порядок вирівнювання платежів;

Г) доручення банку (клієнтом якого є імпортер) одному або декільком банкам здійснити платежі фізичній або юридичній особі в межах визначеної суми на умовах, указаних в акредитиві.

3. Статистичний звіт, у якому в систематизованому вигляді наведені сумарні дані про зовнішньоекономічні операції резидентів даної країни з резидентами інших країн (нерезидентами) за певний період:

А) баланс руху капіталу;

Б) платіжний баланс;

В) торговий баланс;

Г) баланс оборотних засобів;

Д) усі відповіді правильні.

4. Які економічні сили впливають на платіжний баланс країни:

А) інфляція, рівень виплат заробітної плати, виконання держбюджету;

Б) обсяг міжнародних резервів, державний та гарантований державою борг;

В) темп інфляції, реальний рівень зростання ВВП, відсоткові ставки та валютний курс «спот»;

Г) валовий зовнішній борг, міжнародні запозичення.

Д) усі відповіді правильні.

Тематика рефератів

1. Основні форми міжнародних розрахунків та їх порівняльна характеристика.

2. Акредитивні розрахунки, їх різновиди та особливості.

3. Валютні кліринги.

4. Валютно-фінансові та платіжні умови міжнародних контрактів.

5. Платіжний баланс: принципи складання, структура.

6. Значення аналізу платіжного балансу для прогнозування валютного курсу.

7. Стан, структура та динаміка платіжного балансу України.