Заняття 10 (Тема 8.) Фінанси транснаціональних корпорацій (ТНК)

Питання для обговорення

1. Пряме зарубіжне інвестування: поняття та світові потоки.

2. Мотивація прямого зарубіжного інвестування. Декомпозиція ризиків ТНК.

3. Зарубіжні філіали ТНК: джерела, форми та параметри їхнього фінансування.

4. Мобілізація коштів системи ТНК. Фінансові зв’язки системи ТНК.

5. Оподаткування міжнародної діяльності. Взаємовідносини філіалів ТНК з головною фірмою.

6. Система контролю й регулювання міжнародних грошових операцій. Управління грошовою готівкою в ТНК.

7. Стратегії та механізми підвищення ефективності управління готівковими коштами в ТНК.

 

Термінологічний словник

Асоційована компанія – це акціонерне підприємство у приймаючій країні, у якому «від 10 до 50% акцій належить іноземному інвестору». При цьому материнська компанія отримує лише частковий контроль за діяльністю асоційованої фірми у межах частки капіталу, що їй належить.

Вертикально інтегровані ТНК — управляють підрозділами в певній країні, які виробляють товари, що поставляються в їх підрозділи в інших країнах.

Горизонтально інтегровані ТНК — управляють підрозділами, розташованими в різних країнах, що виробляють однакові або подібні товари.

Роздільні ТНК — управляють підрозділами, розташованими в різних країнах, які вертикально або горизонтально не об'єднані.

Дочірнє підприємство – це акціонерне підприємство у приймаючій країні, більше половини акцій якого «перебуває у власності іншого підприємства, яке має право призначати або усувати більшість членів адміністративних, управлінських або наглядових органів». Таким чином, дочірнє підприємство повністю контролюється материнською компанією ТНК.

Країна базування це країна, у якій знаходиться штаб-квартира материнської компанії ТНК. Наприклад, штаб-квартира корпорації Nestlé розміщується у швейцарському місті Вевей, отже, країною базування є Швейцарія. Країною базування корпорації Toyota є Японія, а корпорації Philips Нідерланди.

Приймаючі країни це іноземні країни, в яких ТНК розміщує власні дочірні підприємства або філіали на основі здійснення прямих іноземних інвестицій.

Пряме зарубіжне інвестування (ПЗІ) — це комплексна діяльність, що охоплює такі напрями: переказ капіталу, контролююче інвестування, джерело коштів операцій за кордоном, баланс руху платежів. Збиранням та аналізом даних про світові потоки займається Центр ООН з транснаціональних корпорацій.

Пряме інвестування — це один з кількох методів, який використовують комерційні підприємства для отримання прибутку на іноземних ринках. Мотивації ПЗІ охоплюють мотивації на рівні фірми та макроекономічні фактори мотивації.

Реципіє́нт — фізична чи юридична особа, яка отримує кошти або матеріальні цінності.

Транснаціональна компанія (корпорація) або ж скорочено ТНК компанія (корпорація), що володіє виробничими підрозділами в декількох країнах.

Трансфертна ціна — ціна продажу товарно-матеріальних запасів між взаємозв’язаними підрозділами ТНК.

Філіал – неакціонерне підприємство, що «повністю або частково перебуває у власності інвестора, при цьому може набувати таких форм: а) постійне представництво іноземного інвестора у певній країні; 2) неакціонерне спільне підприємство, сформоване іноземним інвестором і третіми сторонами; 3) земельні ділянки та/або нерухоме майно, що прямо належить іноземному резиденту»

Фінансові кошти ТНК — це оборотний капітал або поточні оборотні активи, за винятком поточних зобов’язань.

Конверсійний ризик — ризик, пов’язаний з валютними перерахунками (зі зміною обмінного курсу змінюється виражена в доларах вартість активу чи зобов’язання, що знаходиться під дією такого ризику).

Кліринг (англ. clearing) — розрахунки шляхом взаємного заліку вимог, тобто засіб безготівкових розрахунків, що базується на заліку взаємних вимог і зобов’язань юридичних та фізичних осіб за товари (послуги) та цінні папери.

Непрямі податки — податки, що нараховуються на вартість товару (а саме: ввізне та вивізне мито, акцизи тощо).

Нетинг — варіант стратегії управління грошовою готівкою, взаємна компенсація зобов’язань та активів між зацікавленими сторонами.

Об’єкт оподаткування — товар, майно чи дохід, що обкладаються податком.

Одиниця оподаткування — це одиниця вимірювання об’єкта оподаткування.

Платник податку — це фізичні та юридичні особи, які сплачують податки.

Податкова база — це вартість об’єкта оподаткування.

Податкова квота — це доля податку в доході платника податку.

Податкова ставка — це величина податку на одиницю об’єкта оподаткування.

Подвійне оподаткування — оподаткування, що виникає в умовах, коли одна держава претендує на право стягувати податок на підставі факту проживання (або громадянства) платника податку, а інші — на підставі місця отримання доходу.

Прямі податки — податки, що нараховуються безпосередньо на дохід (на майно) платників податку

Стратегія затримки — означає, що фірма затримує одержання платежів на рахунки дебіторів, коли очікується посилення іноземної валюти, і затримує розрахунки з постачальниками та кредиторами, коли очікується послаблення іноземної валюти.

Стратегія прискорення — означає інкасацію іноземної валюти на рахунки дебіторів до строків, коли очікується послаблення іноземної валюти, і розрахунки з постачальниками та кредиторами до строків, коли очікується її посилення.

Стратегія розподілу ризику — це угода між компаніями, де покупець і продавець узгоджують взяття на себе певної частини втрат, пов’язаних із коливаннями валютних курсів, незалежно від того, які втрати компанія матиме насправді.

Практичні завдання

Тести

1.              Транснаціональна корпорація (ТНК) згідно з традиційним визначенням - це фірма:

а) яка має власні філії в 2-х і більше країнах;

б) яка має виробничі потужності як мінімум в 6 країнах;

в) чий обсяг продажу за кордоном становить 25% і більше;

г) вищий управлінський рівень якої “думає інтернаціонально”.

2.              Головна конкурентна перевага ТНК країн, що розвиваються, полягає у:

а) здатності до ефективного виробництва відносно невеликого обсягу продукції з дуже високим ступенем адаптації до специфічних особливостей збуту на національних ринках країн;

б) здатності до ефективного виробництва великого обсягу продукції з дуже високим ступенем адаптації до специфічних особливостей збуту на національних ринках;

в) здатності до ефективного виробництва відносно великого обсягу продукції з дуже високим ступенем адаптації до специфічних особливостей збуту на міжнародних ринках;

г) здатності до швидкого виробництва відносно невеликого обсягу продукції з дуже високим ступенем адаптації до специфічних особливостей збуту на національних ринках країн.

3. Комісія ООН з Торгівлі і Розвитку (ЮНКТАД ) визначає ТНК як:

а) підприємство, яке об’єднує юридичні особи будь-яких організаційно-правових форм та видів діяльності в 2-х і більше країнах і здійснює проведення власної політики та загальної стратегії через один або більше центрів прийняття рішень;

б) компанії приватної, державної або змішаної форм власності, які знаходяться в різних країнах. При цьому одна або більше із цих компаній може здійснювати значний вплив на діяльність інших, особливо в сфері обміну знаннями та ресурсами;

в) фірму, вищий управлінський рівень якої «думає інтернаціонально»;

г) фірму, яка має власні філії в двох і більше країнах.

4. Які виділяють основні критерії належності фірми до ТНК:

а)структурний, результативний, суб’єктивний;

б) структурний, критерій результативності, поведінковий;

в) структурний, кількісний, біхевіоральний;

г) результативний, біхевіоральний, міжнародний.

5. До позитивних факторів впливу ТНК на економіку країн, що розвиваються, належать:

а) вирішення проблем зайнятості, технологічний розвиток, зростання добробуту населення, ухилення від сплати податків;

б) внесок у технологічний розвиток, структурна перебудова економіки країн, що розвиваються, і її диверсифікація, вирішення проблем зайнятості населення і підвищення рівня життя;

в) структурна перебудова економіки країн, що розвиваються, монополістичний характер діяльності, зменшення безробіття, підвищення рівня життя;

г) структурна перебудова економіки країн, що розвиваються, трансферт за кордон значної кількості робочих місць, ухилення від сплати податків.

6. За допомогою критерію результативності ТНК визначається:

а) на основі абсолютної кількості або питомої ваги активів, кількості працівників, обсягів продажу або доходів за кордоном;

б) кількістю країн, в яких функціонує фірма;

в) національним складом правління компанії;

г) якщо керівництво компанії розглядає весь світ як сферу своїх потенційних ділових інтересів;

 

7. Використовуючи структурний критерій ТНК може бути визначена:

а) як фірма, що має виробничі потужності як мінімум в 6 країнах;

б) як фірма, що має власні філії в двох і більше країнах;

в) за кількістю країн, в яких функціонує фірма і національним складом правління компанії;

г) як підприємство, яке об’єднує юридичні особи будь-яких організаційно-правових форм та видів діяльності в двох і більше країнах.

8. Серед позитивних чинників впливу ТНК на економіку країн, що розвиваються, вважаються:

а) монополістичний характер діяльності ТНК, що ставить деякі країни в становище серйозної економічної залежності;

б) трансферт за кордон значної кількості робочих місць з країни базування ТНК;

в) внесок у технологічний розвиток країн, структурна перебудова економіки країн, що розвиваються, її диверсифікація, розв’язання проблем зайнятості і підвищення рівня життя;

г) ухилення від сплати податків, недотримання екологічних норм.

9. Горизонтальна інтеграція передбачає:

а) об’єднання фірм, які функціонують у різних виробничих циклах;

б) компанію, яка займається основним виробництвом, контролює фірму, яка веде допоміжне виробництво;

в) злиття фірм , що виробляють подібні або однорідні продукти з метою їх реалізації через загальну систему розподілу і отримання при цьому додаткового прибутку;

г) часткове право власності.

10. Основними характеристиками прямих інвестицій є:

а) контроль за ними, високий рівень зобов’язань щодо вкладеного капіталу, персоналу і технології, доступ до зовнішніх ринків, часткове право власності;

б) продажі від виробництва за кордоном перевищують експорт вітчизняної продукції, відсутність контролю за закордонними операціями, фінансові вигоди;

в) контроль за ними, фінансові вигоди, наприклад, у вигляді кредитів;

г) високий рівень зобов’язань щодо вкладеного капіталу, персоналу і технології, доступ до зовнішніх ринків, фінансові вигоди, наприклад, у вигляді кредитів.

Контрольні питання

1. Еволюція і форми міжнародного бізнесу.

2. Суть ТНК, критерії належності фірми до ТНК.

3. Основні тенденції у сфері міжнародного бізнесу.

4. Особливості впливу ТНК на країни, що розвиваються.

5. Соціально-етичні аспекти функціонування ТНК.

6. Роль ТНК у міжнародній економіці та критика їх діяльності.

7. Правове регулювання діяльності ТНК  в Україні та за кордоном.

8. Які закони України регламентують діяльність іноземних ТНК в Україні?

9. Як згідно з чинним законодавством може здійснюватися інвестування капіталу ТНК у вітчизняну економіку?

10.Які положення антимонопольного законодавства України обмежують діяльність ТНК в Україні?

11.Яка діяльність компанії за кордоном називається «прямим зарубіжним інвестуванням»?

12.Що таке мотивація прямого інвестування? Назвіть її види.

13.Як ТНК використовують у своїй діяльності недосконалість ринку?

14.Розкрийте поняття — декомпозиція ризику ТНК.

15.Назвіть міри регулювання регіонального ризику ТНК.

16.Назвіть форми фінансування ТНК.

17.Які ви знаєте джерела внутрішнього фінансування ТНК?

18.Охарактеризуйте фінансові зв’язки системи ТНК.

19.Що таке транснаціональні корпорації (ТНК), причини їх утворення?

20.Які ви знаєте критерії оцінки діяльності ТНК?

21.У чому суть прямих іноземних інвестицій?

22.Назвіть методи оптимізації оподаткування ТНК

23.Яким чином впливають ТНК на процес глобалізації?

24.У якій валюті переважно, на Вашу думку, будуть здійснюватися прямі зарубіжні інвестиції найближчим часом? Чому?

25.Які засоби може застосовувати ТНК, щоб запобігти подвійному податкуванню?

26.Чому трансфертні ціни, які використовують ТНК у своїй діяльності, негативно впливають на економіку приймаючих країн?

27.Перерахуйте елементи системи оподаткування. Розкрийте їхній зміст.

28.Що таке подвійне оподаткування?

29. Охарактеризуйте систему контролю та регулювання грошових операцій ТНК.

30.Що об’єднує в собі цикл руху грошової готівки ТНК?

31.Що таке трансфертна ціна? Перерахуйте основні детермінанти політики встановлення трансфертних цін.

32.Що таке «нетинг»?

33.Назвіть методи підвищення ефективності контролю та регулювання грошових операцій ТНК.

34.Розкрийте поняття валютних ризиків ТНК. Їхні види.

35.Які ви знаєте стратегії хеджування валютних ризиків ТНК?

 

Тематика рефератів

1. Політика прямих іноземних інвестицій в Україні.

2. Глобальні перспективи ТНК.

3. Діяльність транснаціональних корпорацій на ринках України.

4. Транснаціональні корпорації: сутність, структура та фінанси.

5. ТНК та їх роль в сучасному розвитку міжнародних економічних відносин.

6. Прямі іноземні інвестиції і ТНК.