ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ. ТЕМА 9

 

Питання для самоконтролю

1. Що ви розумієте під регулюванням трудової діяльності персоналу?

2. Які завдання регулювання трудової діяльності персоналу?

3. Що таке штатний розпис та з якою метою він складається?

4. Яку інформацію містять Правила внутрішнього трудового розпорядку та яку функцію вони виконують на підприємстві?

5. Які наслідки відсутності на підприємстві Правила внутрішнього трудового розпорядку?

6. Яку інформацію містить Колективний договір та хто його укладає?

7. Чи зобов’язані підприємства укладати Колективний договір?

8. На основі яких документів та для яких категорій працівників розробляються Посадові інструкції?

9. Які посадові особи на підприємстві повинні розробляти посадові інструкції?

10. Які інші розпорядчі та облікові документи з кадрів ви знаєте та з якою метою вони складаються?

 

Питання на самостійне опрацювання

1. Особливості регулювання трудової діяльності персоналу на різних етапах життєвого циклу підприємства.

2. Принципи, методи та функції регулювання трудової діяльності персоналу.

3. Напрями удосконалення нормативно-правової бази регулювання трудової діяльності персоналу.

4. Зарубіжний досвід трудової діяльності персоналу.

 

Практичні завдання

Навчальне завдання 1

На підставі прикладу штатного розпису підприємства, який представлено у Додатку 1 до даного розділу, сформувати штатний розпис умовного підприємства з чисельністю працівників 15–20 осіб. Сформуйте проекту наказу на вашому умовному підприємстві про запровадження даного штатного розпису за прикладок Додатку 2.

Назви професій і посад, їх коди вказувати чітко у відповідності до Державного класифікатора професій ДК 003: 2010. Поряд із інформацією про посадові оклади, передбачити доплати і надбавки працівникам цього підприємства.

 

Навчальне завдання 2

До сформованого за підсумками виконання попереднього завдання штатного розпису умовного підприємства внесіть не менше як дві зміни, які передбачають введення та/або виведення будь-яких посад. Сформуйте проект відповідного наказу на вашому умовному підприємстві за прикладом Додатку 3.

Зробіть висновки, які зміни в чисельності та фонді оплати праці відбулися в результатів внесення змін до штатного розпису умовного підприємства.

 

Навчальне завдання 3

Детально вивчіть положення та форми звітної документації, які затверджено Наказом Державного комітету статистики України від 05 грудня 2008 р. №489. «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці», Наказом Державного комітету статистики України від 25 грудня 2009р. № 495/656 «Про затвердження типової форми первинного обліку № П-2 «Особова картка працівника» та Наказом Державного комітету статистики України від 27.10.95р. № 277 «Про затвердження типових форм первинного обліку особового складу».

Сформуйте за прикладом Додатку 4 до даного розділуна вашому умовному підприємстві такі форми документації (принаймні по одному виду документа, зазначаючи умовні прізвища та ініціали працівників):

№ П-1 «Наказ (розпорядження) про прийняття нароботу»;

№ П-3 «Наказ (розпорядження) про надання відпустки»;

№ П-4 «Наказ (розпорядження) про припинення трудового договору (контракту)»;

– № П-5 «Табель обліку використання робочого часу»;

– № П-2 «Особова картка працівника».

Зробіть висновки, яку ключову інформацію потрібно знати, щоб заповнити ці документи з обліку кадрів на підприємстві.

 

Ділова гра: «Чи потрібно складати Колективний договір?».

Умови гри: студенти поділяються на дві умовно однакові групи (як за власним бажанням, так і на вимогу викладача). Одна група підтримує доцільність складання на кожному підприємстві Колективного договору, а інша навпаки – відстоюватиме думку про недоцільність.

Порядок проведення: Студенткам надається не менше 10 хв на внутрішнє обговорення в групах переваг чи недоліків відповідного твердження. За підсумками обговорення кожна група має написати на окремому листку паперу перелік аргументів на підтвердження власної думки. Після цього по одному з представників кожної з груп надається можливість зачитати ці аргументи.

Після цього викладач розпочинає разом зі студентами обговорення цих аргументів, а також вивчає можливість наведення нових аргументів.

Результати гри: за підсумками обговорення викладач проводить анонімне опитування студентів кожної з груп на предмет підтримання аргументів щодо доцільності чи недоцільності складання Колективного договору? Перемогу отримує та група, яка за підсумками анонімного опитування отримує більшу кількість підтримок власної думки з боку усіх студентів.