Тема 6

«Алкоголізм і материнство»

План

1. Вплив алкоголю на жінк.

2. Вплив п'янства батьків  на потомство.

3. Жіночий алкоголізм.

4. Ефекти впливу на репродуктивну систему.

Література

1.    Белюмов В. М. Вред алкоголя, никотина и наркотиков /Белюмов В. М., Костенко О. Р., Флоренская К. М. – Киев. : [б. и.], 1989. – 128 с..

2.    Беседы о трезвости / сост. В. А. Рязанцев. – Киев : Выш. шк., 1987. – 144 с.

3.    Генкова Л. Л. Почему это опаско? / Л. Л. Генкова, М. Л. Славков. – М. : Просвещение, 1989. – 96 с. 1981 г.

 

Необхідно розповісти про те, як впливає алкоголь на жінок, тому що жінками, які є продовжувачами роду людського, закладається здоров'я майбутніх поколінь. Стан здоров'я дитини, підлітка якоюсь мірою визначає майбутні можливості дорослої людини.

Алкоголь, негативно позначаючись на здоров'я жінки, порушує й нормальне функціонування її статевих органів. Ось декілька цифр. Відомий російський дослідник С.З. Пащенков спостерігав протягом 5 років 3300 пацієнток, що лікувалися від хронічного алкоголізму. У 85,3 відсотків з них були хронічні захворювання, причому 40,6 відсотків жінок страждали захворюваннями статевих органів

У цілому, у жінок, що зловживають спиртним, в 2,5 рази частіше, ніж у непитущих, відзначаються різні гінекологічні захворювання. Зловживання алкоголем, руйнуючи організм жінки, виснажує її нервову й ендокринну системи і зрештою призводить до безпліддя. Крім того, жінки, що зловживають алкоголем, нерідко ведуть безладне статеве життя, що неминуче супроводжується запальними захворюваннями статевих органів і закінчується безпліддям.

Жінка, яка п'є, — це страшно. Вона менш стримана, розв'язніша ніж чоловік, агресивніша, цинічніша, більш розпущенна. Ще кілька десятиліть тому жіночий алкоголізм був рідким явищем, яке розвивалося під впливом якихось особливих, надзвичайних ситуацій. А вже в середині минулого століття вітчизняні психіатри нраховували серед своїх пацієнтів, які страждають на алкоголізм, до 17% жінок. Найнеприємніше те, що більшість дівчат починають пити у віці 14—17 років. І, насамперед, у себе вдома.

Під впливом постійного вживання алкоголю зникає жіночність, привабливість, форми тіла втрачають характерну для жінок плавність, округлість, голос стає грубілим, шкіра — зморшкуватою та потрісканою. Це результат ураження алкоголем залоз внутрішньої секреції. А оскільки жінки більш чутливі до алкоголю, ніж чоловіки, то і зміни у них наступають швидше (жінки спиваються за 3—4 роки), більш виражені й протікають з ускладненнями.

Зловживання спиртними напоями призводить до розладу діяльності серцево-судинної системи, нирок, печінки, шлунка, психіки. П'янство скорочує життя на 15—20 років. Під впливом алкоголю глибокі зміни виникають у статевій системі жінки. Різко послаблюється статевий потяг, порушується менструальний цикл, нерідко виникає безпліддя.

Суспільство веде активну боротьбу з алкоголем. Заміжні жінки добре розуміють, що таке тверезість у сім'ї. А от дівчата в силу своєї молодості, несвідомості помилково вважають, що випивка в компаніях — обов'язковий і безперечний показник їхньої дорослості, «самостійності». І п'ют, щоби не здатися «маминою донькою», щоб у компанії бути «за свою».

Жіночий організм беззахисний перед алкоголем. Алкоголь розгальмовує центри кори головного мозку, звеселяє, розв'язує язик, знімає заборони, напруженість, невпевненість у собі, притупляє совість, сором і навіть відчуття власної безпеки. Дівчина, яка п'яніє, викликає неприязнь, відразу, неповагу до себе. Саме алкогольне сп'яніння найчастіше буває причиною небажаного, навіть для самої дівчини, вступу у статеві відносини.

Дівчата, пам'ятайте, одна рюмка вина призводить до того, що ваш син або донька можуть народитися невиліковно хворими.

Якщо п'янство батька призводить до народження розумово відсталих або не зовсім повноцінних дітей, то п'янство матері, і тим паче під час вагітності, веде до народження дітей-інвалідів, не здатних до нормального розумового і фізичного розвитку, до праці, які часто помирають в перші місяці життя. У кожної десятої жінки, яка зловживає алкоголем, — патологічні пологи. Ще частіші пологові травми, у кожної четвертої дитина народжується мертвою.

Вживання алкоголю може стати причиною викидня, народження мертвої дитини, ранньої смерті дітей, розладу їхнього фізичного і розумового розвитку, епілепсії. Психофізичний розвиток дітей уповільнюється при найменшому вживанні алкоголю матір'ю.

За даними досліджень, в результаті обстеження 1,5 тис. матерів та їхніх дітей, з'ясувалось: відхилення від норми — у 2% дітей, матері яких зовсім не вживали спиртного. Цей відсоток підвищився до 9 серед дітей, матері яких пили «помірно» і до 74% — у матерів, які п'ють систематично. До того ж у цих дітей виявилося багато різних захворювань.

За даними медичних обстежень, померли в перші місяці життя в сім'ях, де п'ють, 45,9%дітей, у сім'ях, де не п'ють, 8,2% новороджиних, виявились недорозвиненими відповідно 96,8% і 36,6% малюків; здорові фізично і духовно 17,5% і 82% дітей. Ці дані переконують: у сім'ях, де п'ють, здорових дітей у 5 разів менше, дитяча смертність у 5 разів вища і хворих дітей у 3,5 рази більше, ніж у «тверезих» сім'ях. І тут йдеться не про сім'ї алкоголіків, а про сім'ї, де випивають «вельми помірно», «ритуально», в особливих випадках.

Ніхто не хоче зла своїй дитині, але постійно усвідомлювати, що цього могло б і не бути, — істинне горе для батьків. І це горе на все життя.

Особливо чуттєвий до алкоголю зародок у перші тижні свого існування, коли він ще не має власного кровообігу і харчується безпосередньо з кров'яного русла матері. А це ж якраз той період, коли жінка до затримки чергової менструації ще не знає про вагітність і, не остерігаючись, може вживати спиртні напої, наносячи невиправну шкоду майбутній дитині. Найбільше алкоголь уражає мозок і печінку плоду.

Моторошно читати твори, в яких діти пишуть: «Я ненавиджу свою маму. Ненавиджу за те, що вона завжди п'яна...» Дитина соромиться свого батька, який п'є, але п'янство матері діти сприймають болючіше. П'янство матері — глибока травма для дітей.

Соціологи підрахували, що подій, за які «не можна не випити», у людини може набратися 40—50 за рік. Чи не забагато? А така «вимушена» регулярність у вживанні спиртного сприяє розвитку алкоголізму.

Алкоголізм — це ланцюгова реакція, яка передається від однієї людини до другої, від батьків до дітей. Ми знаходимося в зачарованому, замкненому колі. Хто розірве це коло?

Стан сп'яніння в момент зачаття може вкрай негативно позначитися на здоров'я майбутньої дитини, тому що алкоголь небезпечний не тільки для дозріваючих статевих клітин, але може зіграти свою фатальну роль і в момент запліднення цілком повноцінних (нормальних) статевих клітин. Причому сила шкідливого впливу алкоголю в момент зачаття непередбачувана: можуть бути як легкі порушення, так і важкі органічні ураження різних органів і тканин майбутньої дитини.

Період від моменту зачаття до 3 місяців вагітності лікарі називають критичним у розвитку плоду, тому що в цей час відбувається інтенсивна закладка органів і формування тканин. Вживання алкоголю може призвести до шкідливого впливу на плід, причому ушкодження буде тим сильніше, чим на більш ранньому етапі критичного періоду впливав алкоголь. У медичній літературі з'явився спеціальний термін, що позначає комплекс пороків у дітей, викликаних шкідливим впливом алкоголю в період внутрішньоутробного розвитку - алкогольний синдром плода (АСП) або синдром алкогольної фетопатії. Для АСП характерні вроджені аномалії розвитку серця, зовнішніх статевих органів, порушення функції центральної нервової системи, низька маса тіла при народженні, відставання дитини в рості і розвитку. Дітям із синдромом алкогольної фетопатії характерні такі зовнішні римси особи: маленька голова, особливо обличчя, вузькі очі, специфічна складка повік, тонка верхня губа. Вживання спиртних напоїв небезпечно впродовж усієї вагітності, тому що алкоголь легко проникає від матері до дитини через плаценту по кровоносних судинах, що харчує плід. Вплив алкоголю на плід у наступні місяці вагітності призводить до недоношеності, зниження маси тіла, народжених дітей мертвими. Годуюча мати повинна пам'ятати, що алкоголь робить украй шкідливий вплив на організм грудного немовляти й у першу чергу на його нервову систему. Навіть незначні дози алкоголю, що потрапляють із молоком матері в організм немовляти, можуть викликати серйозні порушення в діяльності центральної нервової системи, а в окремих випадках навіть мати необоротні наслідки.Дитина під впливом алкоголю стає неспокійною, погано спить, у неї можуть спостерігатися судоми, а в подальшому і відставання в психічному розвитку. Якщо ж мати грудної дитини страждає хронічним алкоголізмом, і в організм немовляти регулярно потрапляє алкоголь, то, крім вищезгаданих ускладнень, у дитини може виникнути "синдром алкогольної залежності грудного віку".Подібні випадки описані ученими минулого і сучасними дослідниками.

Низьке і помірне споживання алкоголю жінками достовірно призводить до підвищення частоти раку і пов'язане з 13% всіх випадків раку молочної залози, печінки, прямої кишки, і верхнього травного тракту і дихальних шляхів.

Виникнення алкоголізму — справа не одномоментна. П’яниця стає алкоголіком відповідно до свого віку та психосоціальних факторів за різний час. У випадку 15-річної людини це може статися впродовж півроку чи більше. В дорослої людини залежність зазвичай розвивається роками (приблизно, від одного до п’яти років). Алкоголізм є справою дуже індивідуальною, але чим швидше жінка почне пити, тим вища ймовірність виникнення залежності. Узагальнено можна сказати, що алкогольна залежність у жінок розвивається за коротший час вживання алкоголю і за менших доз алкоголю. Згідно зі статистикою, частіше п’ють жінки, у яких чоловік або партнер має алкогольну залежність.

Жіночий алкоголізм

Жінки багатьох років боролися за рівноправ’я. Зараз жінки стали нарівні з чоловіками - керують компаніями, міжнародними організаціями і державами, водять автомобілі, літаки і космічні кораблі.

Прекрасна стать отримала чоловічі ролі. Вони перейняли і негативні моменти «чоловічої» поведінки, зокрема поведінки алкогольного характеру. П’ють вони тепер нарівні з чоловіками. Алкоголізм все більш виражено набуває жіночих рис.

Десять років тому співвідношення жінок і чоловіків, що звернулися по наркологічну допомогу, складало 1:12 - 1:10. Зараз цей показник збільшився до 1:4. А в Європі і США цей показник вже досягає 1:3 - 1:2.

Проблема п’ющих жінок обросла величезною кількістю помилок.

— Термін «жіночий алкоголізм»? Це найперша помилка, такого захворювання не існує в Міжнародній класифікації хвороб. Так, перебіг цієї патології у представниць слабкої статі має свої особливості, проте немає підстав говорити про те, що це самостійне захворювання.

— П’юща жінка - невдаха, що опустилася? Проблеми з алкоголем можуть бути не тільки у «бомжів», але і у успішних жінок. Регулярне зловживання алкоголем поступово руйнує особу, і через декілька років крута «бізнесвумен» відрізняється від того ж вокзального «бомжа» виключно дорогим макіяжем і одягом. Більше нічим.

— У розвитку алкоголізму у жінок визначальну роль грає генетика? До 76 відсотків родичів п’ющих жінок також п’ють. У дочки п’ющої жінки ризик розвитку алкоголізму в 4 рази вищий, ніж у сина.

— Жінки спиваються «благородними» напоями? Немає ніякої різниці з якого саме напою починає свій алкогольний шлях людини. Це можуть бути і коктейлі, і сухі вина, і вермути, і марочні коньяки. Будь-який алкоголік, незалежно від статі і віку, приходить до горілки, як найбільш ефективного напою по співвідношенню «доза - ефект».

— Жінки спиваються швидше? Це твердження правильне. Дійсно, жінці достатньо в середньому трьох років для розвитку залежності, у чоловіка ж хвороба може розвиватися десятиліттями. Пов’язано це з особливостями будови жіночого організму. Менший вміст води в організмі і менша маса тіла призводять до того, що за інших рівних умов в крові виникає вища концентрація алкоголю. Крім того, позначаються і циклічні коливання гормонального фону - під час передменструального синдрому, коли багато жінок відчувають напруженість, дратівливість, тривогу, алкоголь краще всмоктується з шлунку, що веде до більшої інтоксикації саме в кінці менструального циклу.

— Алкоголізм у жінок розвивається пізніше? В середньому він розвивається в 26 років, тоді як у чоловіків - в 23 роки. Але захворювання у жінок прогресує швидше, і вони вимушені звертатися за лікуванням вже через 7 років, чоловіки ж «тримаються» в 2,5 рази довше - 16 років.

— Запій - доля чоловіків? Це доля жінок, як не дивно. Для чоловіків характерніше регулярне вживання спиртного, а серед п’ющих жінок в 82 відсотках випадків зустрічається «періодична форма зловживання», яку іменують запоєм. Тривати вони можуть по 1-2 місяці, чергуючись з такими ж тривалими «світлими» проміжками.

— Жінки намагаються за допомогою алкоголю боротися із стресами? Це чоловічий спосіб зняття напруги. Жінки стреси зазвичай «заїдають». Як показують дослідження, серед працюючих сімейних пані відсоток тих, що зловживають спиртним найнижчий, а ось серед бездітних домогосподарок він до непристойності високий. Це не означає, що всі домогосподарки п’ють, але те, що нічогобайдикування помножене на самоту в чотирьох стінах підштовхує до алкоголю - факт.

— Жінки п’ють поодинці? Чоловік частіше випиває на людях, в переважній більшості випадків йому обов’язково потрібні компанія і привід. Через соціальні і психологічні табу жінка приховує своє пияцтво, п’є нишком, щоб ніхто не бачив.

— У жінок алкоголізм протікає важче, ніж у чоловіків? Навпаки, похмілля жінка переносить легше, всі симптоми менш інтенсивні. Але в цьому полягає і своєрідна пастка. Через більш доброякісний перебіг хвороби жінки пізніше за чоловіків звертаються до лікарів-наркологів. Часто це відбувається тоді, коли алкоголізм вже наближається до третьої стадії, і допомогти пацієнтці дуже важко.

— Жіночий алкоголізм невиліковний? Будь-який алкоголізм невиліковний за визначенням. Цей діагноз довічно. Можна кинути пити, і ремісія триватиме рівно стільки, скільки в організм не поступатиме алкоголь. Перший же ковток спиртного приведе до зриву в прірву хвороби. Спостереження показують, що лікування залежних від алкоголю жінок навіть успішніше, ніж лікування чоловіків. Природна витривалість організму дозволяє пацієнткам виходити в багаторічні ремісії. Але ця ж витривалість може зіграти з жінкою злий жарт - благополуччя, що здається, мінімальна позитивна динаміка вже вважаються одужанням, і рідкісна представниця прекрасної статі доводить курс лікування до логічного завершення.

alcohol_01_ua_brain

Ефекти впливу на репродуктивну систему:

Алкоголь робить, безсумнівно, шкідливий вплив на яєчка і яєчники. При цьому однаково шкідливо як часте сп'яніння, так і систематичний прийом значних кількостей алкоголю. Під впливом зловживання алкоголем спостерігається жирове переродження насінних канальцев і розростання сполучної тканини в паренхімі яєчок в облич, що страждають алкоголізмом. Особливою виразністю токсического дії на залозисту ткань яїка володіє пиво, що набагато легше інших алкогольних напоїв проникає через гематотестикулярньїй бар'єр, викликаючи жирове переродження залозистого епітелію насінних канальцев.

Поряд з безпосереднім токсическим дією алкоголю на яєчка, відоме значення має порушення функції, що розвивається в страждаючих алкогольною залежністю, печінки і здібності її руйнувати зстроген. Відомо, що при цирозі печінки значно підвищується кількість зстрогена як у чоловіків, так і в жінок, що приводить до гальмування гонадотропной функції гіпофіза і наступною атрофією полових залоз.

Варто вказати, що при зловживанні алкоголем чи раніш пізніше, у залежності від індивідуальних особливостей і витривалості організму, порушується також і полова потенція, що зв'язано зі зниженням умовних і безумовних рефлексів, вследствии гальмової дії на підкіркові центри. У жінок спостерігаються розлади регулярності менструального циклу. Через токсического дію на надпочечники, алкоголь ингибирует вироблення в них андрогенів, що обумовлюють половий потяг, розплата за зловживання - зниження лібідо, а в далеко зайшли випадках можливий розвиток вторинної фригидности. При прийомі спиртних напоїв під час вагітності виявляються терратогенньїе властивості, можливе формування в майбутньої дитини генетично детерминированной спадкоємної схильності до алкоголізму.

alcohol_01_ua_brain