Тема 8

«Міфи про алкоголь»

План

1. Десять міфів про алкоголь.

2. Міфи та реальність.

3. Міфи про напої.

4. Застереження про алкоголь.

Література

1. Углов Ф. Г. В плену иллюзий. — Глава 4. Что посеешь, то пожнёшь

(www.uglov.tvereza.info/knihi/vpi/4.html).

2. Фек'яер Х. О.. Алкоголь та інші наркотики. Магічні чи хімічні речовини? (http://www.tvereza.info/downloads/literature/fekjaer.html).

3. «Основные термины и понятия, применяемые в антинаркотической воспитательно-профилактической работе с подростками и молодёжью» (http://www.intacso.ru)

4. Углов Ф. Г. Самоубийцы (http://www.uglov.tvereza.info/knihi/s/2.html).

5. Тези збірника регіональних публікацій ВООЗ, Європейська серія №80, 1998 http://www.zn.ua/3000/3680/11328

Про користь спиртних напоїв існує багато міфів. Наскільки це відповідає дійсності?

Міф 1. За допомогою алкоголю можна швидко зігрітися.

Алкогольні напої часто називають міцними. Чому? Люди впевнені в тому, що спирт має зігріваючий ефект. І для замерзлої людини ковток чогось міцного – найкращі ліки. У подібному твердженні міститься лише маленька частка істини. Справа в тому, що при охолодженні допомагають приблизно 50 грамів горілки або коньяку. Вони розширюють судини і нормалізують кровопостачання внутрішніх органів. Наступні ж дози алкоголю підсилюють кровообіг в шкірі. Вона червоніє, з'являється приємне відчуття тепла. Але воно дуже оманливе - адже в цьому випадку посилюється тепловіддача, і організм починає охолоджуватись ще швидше. Причому в людини зберігається суб'єктивне відчуття повного щастя. Так що зігріваючий ефект спиртних напоїв дуже перебільшений.

Міф 2. Алкоголь посилює апетит.

Спиртне справді збуджує апетит. Але появу легкого почуття голоду провокують тільки міцні напої, та й то лише в малій кількості. Мова йде про 20-25 грамів горілки. Вона впливає на центр насичення і активує його. Весь цей процес займає 15-20 хвилин, не менше. Тому пити "для апетиту" прямо перед їжею в корені неправильно. Адже за лічені секунди голод не з'явиться: на це потрібен більш тривалий час.До того ж алкоголь перед їжею - теж не вихід із положення. Спиртне буде агресивно вести себе по відношенню до слизової оболонки голодного шлунка. Він буде страждати і від соляної кислоти, вироблення якої теж буде посилюватися. В результаті можливий розвиток гастриту. Чи не занадто висока ціна за те, щоб з апетитом поїсти?

Міф 3. Алкоголь знімає стрес.

Часто втомлені люди намагаються підняти собі настрій за допомог ою алкоголю. Але в більшості випадків це робиться неправильно. Адже випивати треба зовсім небагато - 20-30 мл горілки чи коньяку або 40 мл вина чи мартіні. Такі невеликі дози знімають внутрішнє напруження і допомагають розслабитися. Що, взагалі-то, відповідає поняттю "зняти стрес". Нажаль, частіше за все для цієї мети використовуються набагато більші дози спиртного. І тут сценарій може розвиватися за двома шляхами. Перший - посилюється втома, знижується настрій, з'являється своєрідна депресія, яка тільки підсилює почуття внутрішнього стомлення. Другий - це алкогольна ейфорія, що теж неминуче закінчується депресією. Ні в тому, ні в іншому випадку про звільнення від стресу говорити не доводиться. Так що, якщо вже позбуватися від цієї напасті за допомогою алкоголю, то робити це треба з розумом.

Міф 4. Алкоголь підвищує працездатність.

Багато хто впевнені, що під впливом алкоголю працюється легше, ніж зазвичай. Мова йде не про середній і тим більше не про важкий ступені сп'яніння, коли притупляються всі реакції та почуття. Мається на увазі легкий ступінь, при якому активізуються розумові процеси.
Але таке відчуття абсолютно суб'єктивне, і це було нещодавно доведено австралійськими вченими. За допомогою дослідів вони прийшли до цікавих висновків. Виявляється, у ледь сп'янілих людей швидкість розумових і рухових реакцій дійсно може зростати. Але реакції ці часто бувають помилковими. До того ж
, навіть невеликі дози алкоголю викликають зниження концентрації уваги і погіршення якості розумової діяльності.Таким чином, трудитися "під градусом" собі дорожче. Може бути, і робота буде виконана швидше, але в ній неодмінно з'являться різного роду помилки.

Міф 5. Алкоголь знижує артеріальний тиск.

Багато гіпертоніків думають, що знизити тиск можна за допомогою алкоголю. Він, мовляв, розширює судини. У цьому твердженні є частка істини - невеликі дози спиртних напоїв дійсно послаблюють тонус судинної стінки. Але поряд з цим вони посилюють частоту серцебиття. А артеріальний тиск безпосередньо залежить від об'єму крові, що "виштовхується" у кров'яне русло. Чим цей обсяг більший, тим тиск вищий. Тому алкоголь ні в якому разі не можна вважати ліками від гіпертонії.Ситуація ускладнюється ще й тим, що багато спиртних напоїв містять біологічно активні речовини. Ці сполуки самі по собі можуть впливати на артеріальний тиск, причому в більшості випадків несприятливо.

Міф 6. Якісний алкоголь не шкодить.

Будь-який алкоголь має на організм токсичну дію. Це зумовлено тим, що один із продуктів розпаду етилового спирту - оцетовий альдегід. Він якраз і творить в організмі різні еподобства. Але неякісне спиртне впливає на організм ще гірше. Адже дешеві міцні напої не проходять належного очищення, вони містять сивушні масла, які у багато разів посилюють токсичну дію алкоголю. Те ж саме можна сказати і про напої домашнього виробництва. І начебто вода хороша використовувалася, і екологічно чисті фрукти або ягоди, а все одно напій виходить набагато більш шкідливим, ніж аналогічний магазинний. А все тому, що в домашніх умовах спирт очистити дуже важко. Звичайно ж, перевагу треба віддавати відомим і дорогим маркам, але не треба думати, що вони не позначаться на здоров'ї.

Міф 7. Алкоголь - ліки від застуди.

Багато лікуються від застуди горілкою - з яблуками, з медом, з чим-небудь ще. Вважається, що такі ліки і температуру знижують, і нежить зупиняють, і біль у горлі зменшують. Звідки взялося таке повір'я - ніхто не знає. Однак багато хто чомусь впевнений, що це стародавній російський рецепт і що всі наші предки лікувалися подібним чином. Малоімовірно, що слов'яни боролися з застудою за допомогою горілки. Важливо інше - сучасна медицина такого способу не визнає. По-перше, імунітет "Вогняна вода" жодним чином не покращує. По-друге, спирт далеко не кращим чином позначається на запалення горла. Воно починає боліти після "лікування" ще більше. Так що вірити в цілющу силу горілки не треба. А ось невелику кількість підігрітого червоного вина випити можна. Воно, принаймні, має здатність стимулювати імунну систему організму.

Міф 8. Пиво - це не алкоголь.

Зараз багато хто думає, що раз пиво є слабоалкогольним напоєм, то воно не завдає здоров'ю ніякої шкоди. Це катастрофічна омана. У пиві справді не дуже багато спирту. Але це зовсім не означає, що цей напій є безпечним. Він теж є алкогольним, а отже, викликає звикання.Недарма останнім часом все частіше і частіше медики говорять про так званий пивний алкоголізм. Крім того, хмільний напій дуже погано впливає на печінку і серце. Ці органи зазнають переродження і починають погано функціонувати. Враховуючи все це, у жодному разі не можна ставитися до пива як до лимонаду. Не можна поглинати його щодня літрами. Таке бездумне споживання дуже швидко позначиться на здоров'ї.

Міф 9. Алкоголь не калорійний.

Багато жінок підраховують всі спожиті калорії. А випитих калорй не враховують. Між тим, алкоголь має дуже високу енергетичну цінність, причому чим міцніше напій, тим ця цінність більше. Найбільш високий цей показник у горілки. Саме тому від них дуже важко позбутися. Трохи по-іншому з вином. Енергетична цінність цього напою частково зумовлена вуглеводами, які легко розщеплюються і легко згорають. Тому вино не так згубно позначається на зовнішності. І тим не менше, будь-який алкоголь дуже калорійний. Це правило не знає винятків, тому перш, ніж випити, треба подумати не тільки про своє здоров'я, але й про фігуру.

Міф 10. Треба не запивати, а закушувати.

Більшість із нас впевнені, що міцні напої треба неодмінно закушувати. А запивати їх ні в якому разі не можна. Але й це твердження не зовсім правильне. Тут треба уточнити, які саме закуски маються на увазі - гарячі або холодні. Останні погано нейтралізують спирт, він досить швидко всмоктується в кров. Теж саме відбувається, коли людина запиває алкоголь. Так що в цьому сенсі соки, компоти, морси можна поставити на один щабель з фруктами й овочевими салатами. Зовсім по-іншому з гарячими йжирними стравами, наприклад супами або рагу. Ті пригнічують всмоктування етанолу, зменшують вираженість сп'яніння і тому, вважаються найкращими закусками. З ними не зрівняється жодний "запивон".

Міфи та реальність

Реклама насаджує позитив щодо вживання спиртних напоїв і вкрай рідко  демонструє зворотній бік цієї небезпечної „медалі". Тому важливо розвінчувати міфи - хибні уявлення про алкоголь і алкоголізм, що культивуються в суспільстві під впливом засобів масової інформації. Спробуємо розглянути найрозповсюдженіші з них .

Міф перший: Трохи пива досвідченому водієві не зашкодить.

Реальність: Навіть незначна концентрація алкоголю в крові призводить до змін у поведінці водія:  порушується орієнтація в складній ситуації, знижується здатність до концентрації уваги, з`являється  самовпевненість чи, навпаки, надмірна нерішучість, знижується координація рухів, сповільнюється адаптація після осліплення фарами зустрічного автомобіля, гальмується реакція і знижується здатність розрізняти кольори, порушується техніка поворотів.

Дослідження  довели, що келих пива, випитий водієм перед виїздом  збільшує кількість аварій у 7 разів, 50 мл горілки - у 30 разів, а  200 мл горілки - у 130 разів! Ці дані свідчать про те, що ніякої "допустимої" концентрації спирту в крові, яка нібито істотно не впливає на керування транспортним засобом, не існує. Винуватцем автомобільних катастроф є не зловживання алкоголем, а елементарне його вживання (у 50% випадків).

Міф другий: " Мій дідусь пив горілку, як воду, і прожив 100 років".

Реальність: За даними ВООЗ,  тривалість життя питущої людини на 15-17 років коротша за середню тривалість життя в цілому. Якщо ж порівняти цей показник із середньою тривалістю життя серед непитущих, то, природно, різниця буде ще більшою. Можна допустити, що в будь-якого правила є винятки. Приміром, відомі окремі випадки, коли людина, упавши з великої висоти, залишається живою і майже неушкодженою. Однак це не означає, що можна стрибати з п`ятого поверху без ризику для життя.

Міф третій: Помірні дози спиртного не шкодять здоров'ю.

Реальність: Не існує такого органа в людському організмі, який би не руйнувався під впливом навіть невеликих доз  алкоголю . Але найбільше  страждає мозок: зміни, які відбуваються в ньому внаслідок дії алкоголю, - незворотні. І що вища концентрація спирту в крові, то більше  клітин мозку гине. До того ж, існує істотна різниця у впливі однієї й тієї ж дози на організм питущої людини і тієї, котра майже не вживає алкоголю.

Так само, як невелика кількість  цукру теж практично не шкідлива, але ж це не стосується хворих на цукровий діабет.

Міф четвертий: Горілка - найліпший засіб від застуди, грипу.

Реальність: Учені Академії наук Франції спеціально перевіряли цю „народну ідею" і довели, що алкоголь аж ніяк не впливає ні на віруси грипу, ні на інші віруси, отож його не можна використовувати як лікувальний засіб. Навпаки, алкоголь ослаблює організм   і лише ускладнює перебіг  інфекційних хвороб. Відомий психіатр професор Сікорський  ще наприкінці XIX століття  помітив, що під час епідемії тифу в Києві питущі робітники занедужували в 4 рази частіше, аніж непитущі. Відомо також, що показник захворюваності на туберкульоз серед осіб, хворих на алкоголізм, значно вищий, аніж серед людей, які не зловживають алкоголем.

Міф п'ятий: Алкоголь підвищує апетит, поліпшує травлення, знеболює і зігріває  на холоді.

Реальність: Алкоголь лише створює ілюзію тепла, тому що судини шкіри при цьому розширюються і кров надходить до поверхні шкіри. Це призводить до почервоніння і підвищення температури шкіри. Але температура всього тіла фактично знижується за рахунок втрати поверхневого тепла.

А шлунок - це той орган, який приймає удар алкоголю в першу чергу. Залози, розташовані в стінці шлунка, які виробляють шлунковий сік та ензими, необхідні для травлення їжі, під впливом алкоголю подразнюються, внаслідок чого спочатку виділяють багато слизу, а з часом атрофуються.

Міф шостий: Алкоголь знижує ризик виникнення серцево-судинних захворювань.

Реальність: Серцево-судинна система відповідає на  вживання спиртних напоїв  підвищенням артеріального  тиску, ураженням міокарда. Люди, які часто вживають алкоголь, більше за інших ризикують померти від інсульту.

У 1993 році в Торонто (Канада) відбувся міжнародний симпозіум на тему "Помірне споживання алкоголю і здоров'я", учасники якого дійшли висновку, що помірне споживання алкоголю дійсно може знизити ризик  виникнення коронарної хвороби серця у людей середнього віку. Водночас, із визнанням такої дії помірних доз алкоголю, вчені однозначно стверджують, що "для профілактики коронарної хвороби серця існують інші, набагато ефективніші засоби. А будь-які спроби давати рекомендації, що заохочують споживання алкоголю з метою профілактики згаданої недуги, більше зашкодять населенню, аніж допоможуть".

Міф сьомий: П'ють усі - така в нас культурна традиція.

Реальність: Споживання хмільних напоїв дійсно має давню історію , однак ніколи воно не досягало таких масштабів, як упродовж останніх двох-трьох століть, тому що досі спиртні напої виготовлялися кустарно і мали низьку концентрацію алкоголю. Наші предки здебільшого вживали „слабкі" напої на зразок браги, пива, медовухи тощо, та й далеко не кожен з них був настільки заможним, щоб дозволити собі напитися вдосталь.

Фабричне виробництво чистого спирту і водночас споживання міцних напоїв „стартувало" лише на початку XIX століття. На „фініші" ми спостерігаємо стрімке поширення пияцтва в усьому світі, у тому числі й у нашій країні, і шалені прибутки алкогольного бізнесу.

Варто переконати хворого на  алкоголізм, що він даремно сподівається на ідеальну поведінку суспільства в цьому напрямі. Ліпше звернути увагу не на тих, „які п`ють", а на бодай одного з нинішнього чи колишнього свого оточення, хто вперто дотримується тверезого способу життя (а в тому, що такі люди живуть поруч, зізнається більшість хворих, якщо добре подумати і бути відвертим передусім перед самим собою). Нереально очікувати, що оточуючі залишать звичку пиячити заради тебе, єдиного. Варто самому змінити спосіб життя на тверезий. Одужання без зміни власних звичок (а часто й оточення) неможливе!

Міф восьмий: Алкоголь - стимулювальний засіб, його вживання „підвищує дух".

Реальність: Алкоголь - це депресант. Він пригнічує діяльність головного і спинного мозку. Людям лише здається, що алкоголь їх звеселяє. Насправді вони просто намагаються втекти від проблем. За даними ВООЗ, самогубства серед питущих трапляються у 80 разів частіше, аніж серед прихильників тверезого способу життя. Це легко можна пояснити тими глибокими змінами, що відбуваються в мозку під впливом тривалого вживання спиртних напоїв. Міф дев`ятий: Коли захочу, тоді й зупинюся. Не зупиняюся, бо так хочу.

Реальність: Психологічна установка, що з власною проблемою алкоголізму людина може впоратися самотужки, дуже поширена. Алкоголь давно вже керує організмом - втрачається контроль над кількістю випитого, з`являються ранкові похмілля, а далі і тривалі запої, однак людина вперто переконана, що самостійно може зупинитися і не пити. Це самообман, тому що на даній стадії розвитку захворювання короткі перепочинки в алкогольному марафоні - це не досягнення сили волі хворого, який „не хоче пити", а лише тайм-аут отруєного організму, який вже „не може пити".

Міфи про напої

Чи можна використовувати спиртні напої для стимуляції апетиту ?

Вважається, що можна використовувати спиртні напої для стимуляції апетиту. Спочатку чарка горілки, будучи надсильним подразником для слизистої оболонки шлунку, дійсно підсилює апетит. Але вже на початковому етапі перекручується діяльність органів травлення. А з часом ваблення до їжі повністю зникає.Всім відомо, що алкоголіки п’ють не закушуючи і можуть не їсти досить довгий час.

Алкоголь - хороше снодійне

У багатьох людей хмільні напої, особливе пиво, викликають млявість, апатію і сонливість, а тому думають, що можна використовувати спиртне як снодійне. Проте сон під парами спиртного неглибокий і не дає повного відпочинку. А з часом людині, звиклій засинати в сп’янінні, вимагатиметься все білбша доза для досягнення колишнього ефекту. Врешті-решт наступає жорстоке, наполегливе безсоння.

Стокгольмський лікар Юхан Вікнер в своїй докторській дисертації доводить, що алкоголь уповільнює виробництво «сонного» гормону мелатаніна. Наприклад, після чотирьох стаканів вина вміст крейди-таніну в крові знижується більш ніж на 30%. Що ж до людей, що довгий час вживають алкоголь, то вночі в їх організмі майже взагалі не виробляється цей гормон.

А англійські експерти, що проводили дослідження того, як алкоголь впливає на сон, прийшли до наступних висновків: алкоголь допомагає розслабитися, велика ж його кількість здатна «звалити намертво», але коли алкоголь засвоюється, мозкова активність зростає, і людина прокидається дуже рано, знову заснути їй навряд чи вдасться.

Чи збільшує фізичну і розумову працездатність невелика доза спиртного?

Доведено, що доза горілки в 60 грамів знижує м’язову силу приблизно на 17%. Що стосується розумових здібностей, то був проведений експеримент, в ході якого декілька чоловік, випивши сухого вина, виконували рахункові операції, завчати тексти напам’ять, втягали нитку у вушко голки. Виявилось, що навіть невелику кількість випитого вина давало явне уповільнення темпу роботи, збільшувало число помилок і неточностей.

Горілка лікує захворювання шлунку.

Переконання, що існує в народі, що горілку можна застосовувати для лікування захворювань шлунку (рекомендують зазвичай по 50 грамів перед їжею), не тільки помилково, але і небезпечно. У перші тижні невеликі дози горілки дійсно надають деяку знеболюючу дію, оскільки алкоголь впливає безпосередньо на нервові закінчення, яких дуже багато в слизистій оболонці шлунку.

Але вся біда в тому, що з кожним днем для підтримки знеболюючого ефекту необхідні все більші дози. Але і це ще не найстрашніше. Оскільки алкоголь викликає різкий прилив крові до органів травлення, то застосування його при захворюваннях шлунку може привести до важких ускладнень - шлункової кровотечі, прориву виразки шлунку, загострення холециститу.

Чи Запивати горілку газованою водою ?

Багато, людей щоб не сильно п’яніти, частенько розбавляють і запивають міцні напої газованою водою, різними тоніками. Проте це тільки прискорює сп’яніння і приводить до важкого похмілля. А тому якщо вже запивати горілку, то тільки негазованою мінеральною водою.

Віскі небезпечніший напій, ніж горілка.

Це невірно. Всі міцні спиртні напої, в яких 40° і більше - горілка, коньяк, віскі, - в рівній мірі сприяють раку шлунку. Але невірно було б називати їх канцерогенами (канцерогени містяться в тютюновому димі, в продуктах живлення, які неправильно зберігаються, при нераціональному живленні в самому шлунку утворюються канцерогенні речовини). Їх «лиходійська роль» полягає в іншому. Вони сприяють проникності канцерогенних речовин в клітки: під впливом алкоголю «ламається» мембрана кліток слизистої шлунку, яка захищає їх від дії ззовні. Клітка відкривається для дії шкідливих чинників - тих канцерогенів, які є вже безпосередньою причиною раку.

 

Застереження про алкоголь

Я протверезію, якщо вип’ю кави.

Кава не видалить алкоголю з Твого організму.  Видалить його тільки печінка. Кофеїн, який міститься в кав,і це стимулятор,  він всього-на-всього прибере ефект сонливості, викликаний впливом алкоголю . Кофеїн не сприяє протверезінню.

Я багато з’їв, тому можу багато випити (Якщо добре поїм то протверезію).

Алкоголь швидко всмоктується і швидко потрапляє до кровотоку і тільки невелика його кількість залишається на стінках шлунку. Велика кількість їжі може тільки розбавити алкоголь, але не може його ні видалити, ні нейтралізувати.

У мене більша вага тіла ніж у інших, тому можу більше за них випити

Насправді дуже ймовірно,  що невелика за вагою особа (особливо жінка) швидше відчує на собі ефект випитого алкоголю. Однак, величина і вага тіла не впливають на швидкість обміну алкоголю і не гарантують тверезості.

На вулиці спека, тому випитий алкоголь швидко вийде з потом.

Тільки 6-10% алкоголю виводиться через шкіру, з повітрям що видихається чи з сечею. 90-94% алкоголю мусить розкластися в печінці, спочатку на оцтовий альдегід, потім на вуглекислий газ і воду.

Я пила тільки легкі напої (шампанське, слабке пиво).

Навіть якщо ми не відчуваємо в напої присмаку алкоголю, це не означає, що вміст його менший, чи що він менш шкідливий. Просто, дуже легко приховати чи змінити смак алкоголю за допомогою цукру, ароматизаторів і т.п.. Однак, алкоголь як хімічна субстанція залишається незміненим. Крім того, напої, збагачені вуглекислим газом можуть бути приємнішими на смак. Вуглекислий газ сприяє більш швидкому потраплянню алкоголю в кров, таким чином, ми швидше відчуваємо на собі наслідки його впливу. Але сам алкоголь підлягає стандартному процесу розкладу – близько 10 гр. за годину.

Якщо вийду на свіже повітря, то протверезію.

Ні свіже повітря, ні холодний душ не прискорюють процесу метаболізму алкоголю.

Мені близько до дому.

Їзда під впливом алкоголю ніколи не буває безпечною.

Поїду повільно і обережно.

Алкоголь порушує почуття відстані і швидкості, сповільнює реакцію водія.

З’їм щось м’ятне на смак – інспектор ДАІ не відчує, що я вживав алкоголь.

Запах м’ятних цукерок, чи жувальної гумки напевно викличе підозру у працівника ДАІ. Вам одразу запропонують пройти огляд на стан сп’яніння на місці, чи одвезуть до лікарні з метою такого огляду.