ЛАБОРАТОРНА РОБОТА 8

ІНДУКЦІЯ КОРЕНЕУТВОРЕННЯ ПРИ МІКРОКЛОНАЛЬНОМУ

РОЗМНОЖЕННІ СУНИЦІ

 

МЕТА: оволодіти методом індукції коренеутворення при мікроклональному розмноженні суниці. 

МАТЕРІАЛИ І УСТАТКУВАННЯ:  пробірки з конгломератом бруньок суниці на поживному середовищі, пробірки зі стерильним поживним середовищем (склад поживного середовища див. дод. табл. 16), стерильний пінцет, стерильний скальпель, стерильна чашка Петрі, стакан зі стерильною водою, 96 %-й етиловий спирт, спиртівка, сірники.

 

Теоретична частина

 

При культивуванні апікальних меристем суниці на поживному середовищі, яке містить фітогормони класу цитокінінів (6-БАП, кінетин та ін.), у результаті активації пазушних меристем з однієї меристеми утворюється багато стеблових бруньок, точки росту витягуються, розгор­таються нові листки. Однак укорінення утворених бруньок на поживному середовищі з переважанням цитокінінів не проходить. Для вкорінення бруньок, які утворилися при мікроклональному розмноженні суниці, необхідно їх пересадити на нове поживне середовище з підвищеним вмістом ауксинів.

 

ХІД РОБОТИ

 

1. Для виконання лабораторної роботи використати культуру апікальних меристем (через 3-4 тижні після початку культивування).

2. У стерильних умовах (у ламінарі) вийняти корок з пробірки, де культивується апікальна меристема суниці, обпалити на спиртівці горловину пробірки і стерильним пінцетом добути конгломерат бруньок.

3. Вивільнити основу конгломерату від залишків агаризованого поживного середовища, промити в стерильній воді і перенести в стерильну чашку Петрі.

4. Роз'єднати з допомогою стерильного скальпеля конгломерат на окремі бруньки.

5. Кожну бруньку з допомогою стерильного пінцета перенести в окрему пробірку з поживним середовищем для вкорінення суниці (дод., табл. 16).

6. Обпалити шийку пробірки і корок, закрити пробірку корком.

7. Обгорнути целофаном (парафілмом) корки пробірок і помістити в світлову кімнату з освітленістю 10 тис. люкс, температурою 26°С і вологістю 60 %.

8. Через тиждень розглянути і замалювати пробірки, відзначити початок коренеутворення. Порівняти за цією ознакою різні сорти суниці; зробити відповідні висновки.

9. Через місяць (після пересадки бруньок на середовище для вкорінення) провести наступне спостереження. У розрізі сортів виявити рослини, які можна використати для пересадки в нестерильні умови.

10. Пробіркові рослини суниці, які відзначаються добрим розвитком і добре розвиненою кореневою системою, пересадити в ящики або горшки, наповнені сумішшю торфу і піску (співвідношення 3:1).

11. Для кращого вкорінення і приживання пробіркових рослин суниці в ґрунті, накрити їх ковпаком з поліетиленової плівки.

 

Робота захищена          балів.                 

 Підпис викладача                         

Контрольні запитання: