Самостійна робота №11

Засоби індивідуального захисту населення від сильнодіючих отруйних речовин

 

Мета: Вивчити існуючі засоби індивідуального захисту від сильнодіючих отруйних речовин

 

Зміст

1. Загальні відомості

1.1. Засоби захисту органів дихання

1.2. Протигазові респіратори РПГ-67, РУ-60М  і  РУ-60МУ

1.3. Ізолюючі засоби індивідуального захисту органів дихання

1.4. Пневмокостюми ЛГ-4 і ЛГ-5

1.5.  Індивідуальні засоби захисту шкіри

2. Деякі  особливості використання засобів індивідуального

захисту від СДОР

3. Вимоги до вибору і порядку використання ЗІЗ:

4. Медичні індивідуальні засоби

5. Завдання для звіту

 

1. Загальні відомості

Для захисту сил цивільного захисту і населення від дії факторів ураження сильнодіючих отруйних речовин (СДОР) використовуються засоби індивідуального і колективного захисту.

До засобів індивідуального захисту відносяться засоби захисту органів дихання, шкіри та медичні засоби.

1.1. Засоби захисту органів дихання

Основними засобами захисту органів дихання є фільтруючі протигази, респіратори і ізолюючі протигази. Для захисту органів дихання населення може також використовувати простіші засоби – тканинні маски проти пилу і ватяні марлеві пов’язки.

Фільтруючі протигази, респіратори та найпростіші засоби

Фільтруючі протигази забезпечують захист органів дихання, очі і шкіру обличчя від можливого хімічного зараження.

Протигаз ГП-5 призначається для дорослого населення. Складається з фільтруючої коробки поглинання ГП-5; шолому-маски типу ШМ-62 або ШМ-62У. В комплект протигазу входить також сумка і коробка з протизапітнілими плівками. Ріст шлему-маски підбирається за обміром голови (довжина замкнутої лінії, яка проходить через маківку голови, щоки і підборіддя).

Протигази упаковуються в дерев’яні ящики по 40 шт. з лицевими масками в наступній кількості: нульовий ріст -3 шт.; перший –9 шт.; другий -11 шт.; третій -11 шт. і четвертий -6 шт.

Протигаз ГП-5М призначається для командного складу невоєнізованих формувань ЦО, а також для особового складу, який працює з переговорними апаратами. Складається з фільтруючої коробки поглинання ГП-5; шлему-маски типа ШМ-66МУ (з переговорним устроєм). В комплект протигазу входять також сумка, коробка з не запітнілими плівками і коробка з мембранами. Ріст шлему-маски підбирається за обміром голови (довжина замкнутої лінії, яка проходить через маківку голови, щоки і підборіддя). Протигази упаковуються в дерев’яні ящики по 35 шт. Підбір шлему-маски для протигазів ГП-5 і ГП-5М наведено нижче в табл.1.

Таблиця 1

Підбір шлему-маски для протигазів ГП-5 і ГП-5М

Протигаз

(лицева частина)

Ріст лицевої частини і відповідний вертикальний обхват голови, см

0

1

2

3

4

ГП-5 (ШМ-62)

До 63

63,5-65,5

66-68

68,5-70,5

> 71

ГП-5М (ШМ-66Му)

До 63

63,5-65,5

66-68

> 68,5

-

 

Рис. 1. Заміри голови при підбиранні розміру лицевої частини протигазу: а - висота обличчя; б - вертикальний обхват; в - горизонтальний обхват

 

Протигаз ГП-7 (ГП-7В) призначається для командного складу невоєнізованих формувань цивільної оборони, а також для особового складу, який працює з переговорними апаратами. Протигаз ГП-7В дозволяє здійснювати приймання води в зараженій атмосфері.

Протигаз складається з фільтруючої коробки поглинання з чохлом,  шлему-маски, сумки, коробки з не запітнілими плівками, утеплених манжет, спеціальної кришки для фляги і вкладишу. Ріст шлему-маски підбирається за обміром параметрів голови: вертикального (довжина замкнутої лінії, яка проходить через маківку голови, щоки і підборіддя) і горизонтального (довжина замкнутої лінії, яка проходить через лоб, скроні і потилицю). Результати вимірювань закругляються до 0,5 см. По сумі двох вимірювань визначають типовий розмір (ріст маски і номеру лямок наголовника з сторони кінців) лицевої частини у відповідності з інтервалами ростів наведено нижче в табл.2.

Таблиця 2

Типовийрозмір протигазів

Сума вимірювань, см

Ріст лицевої частини

Номер упору лямок наголовника

Лобовий

Скроневий

Щічних

До 118,5

1

4

8

6

119-121

1

3

7

6

121,5-123,5

2

3

7

6

124-126

2

3

6

5

126,5-128,5

3

3

6

5

129-131

3

3

5

4

>131,5

3

3

4

3

Дитячі протигази ДП-6, ДП-6М, ПДФ-7, ПДФ-Д і ПДФ-Ш призначені для дітей у віку від 1,5 року і старше.

ДП-6 складається з фільтруючої коробки поглинання ГП-4у і лицевої частини МД-1 п’ятого росту. ДП-6М складається з фільтруючої коробки поглинання ДП-6м і лицевої частини МД-1 першого - четвертого ростів. В комплект протигазів ДП-6 і ДП-6М входять також сумки і олівці (КПЗО).

Дитячий протигаз ПДФ-7 складається з фільтруючої коробки поглинання ГП-5 і лицевої частини МД-1А (п’ять ростів).

Дитячі протигази ДП-6М і ПДФ-7 упаковуються в дерев’яні ящики по 50 (40) шт. В кожному ящику лицеві частини тільки одного росту.

Протигаз ПДФ-Д призначається для дітей дошкільного віку від 1,5 до 7 років. Складається  з фільтруючої коробки поглинання ГП-5 і лицевої частини МД-3 (чотирьох ростів), сумки, коробки з не запітнілими плівками, утеплених манжет і олівця (КПЗО). Протигази упаковуються в дерев’яні ящики по 40 шт. з лицевими частинами: першого росту-8 шт., другого-12 шт., третього-9 шт. і четвертого-11 шт.

Протигаз ПДФ-Ш призначається для дітей шкільного віку від 7 до 17 років. Складається  з фільтруючої коробки поглинання ГП-5 і лицевої частини МД-3 (третього і четвертого ростів) і ШМ-62У (нульовий, перший, другий і третій ріст), сумки, коробки з не запітнілими плівками та утеплених манжет. Ріст маски підбирається по висоті і ширині обличчя дитини (відстань між найбільш виступаючими точками дуг вилиці згідно з табл.3).

Дитяча захисна камера КЗД-4 (КЗД-6) призначена для дітей у віці до 1,5 років. Упаковується в дерев’яні ящики по 10 комплектів

Загальновійськові фільтруючі протигази МО-4у, РШ-4, ПМГ і ПМГ-2 складаються  з фільтруючої коробки поглинання (МО-4у, РШ-4, ПМГ і ПМГ-2) і лицевої частини (ШМ-41М, ШМ-41М, ШМС або ММ-1, ПМГ і ШМ-66МУ), сумки, коробок з не запітнілими плівками, мембранами та утеплених манжет. Протигази упаковуються в дерев’яні ящики по 30, 20, 30 і 35 комплектів.

Таблиця 3

Підбір росту маски протигаза

Найменування вимірювань

Ріст  маски

1

2

3

4

5

Висота обличчя, мм

До 77

77-85

85-92

92-99

92-99

Ширина обличчя, мм

До 108

108-116

111-119

115-123

124-135

Ріст лицевої частини визначається за обміром голови як для протигазу ГП-5 (для чотирьох ростового варіанту), так і за сумою між мочками ушей по надбрівним дугам (для трьох ростового варіанту). Підбір лицевої частини здійснюється за табл.4.

Таблиця 4

Підбір лицевої частини протигаза

Величина вертикального обміру голови, см

Ріст лицевої частини

Сума двох вимірів голови, см

Ріст лицевої частини

62,5-65,5

1

До 93

1

66-67,5

2

93,5-97

2

68-69

3

97,5 і більше

3

69,5 і більше

4

 

 

 

Комплект додаткового патрону (КДП) з лицевою частиною протигазу ГП-5 призначається для захисту органів дихання від окислу вуглецю (СО). КДП використовується при підвищеному вмісту окислу вуглецю в повітрі, при цьому об’ємний вміст кисню повинен бути не менше 18% в інтервалах температур від мінус 40˚С до плюс 40 ˚С. Час захисної дії патрону ДП-2 залежить від умов використання, особливо від температури навколишнього повітря (табл.5). Для захисту від окислу вуглецю може  використовуватися і гопкалітовий патрон ДП-1.

Таблиця 5

Час захисної дії додаткового патрона (ДП-2)

Час захисної дії ДП  - 2 при важкому фізичному навантаженні, хв.

Температура навколишнього середовища, ˚С

Від –40 до -20

Від –20 до 0

Від 0 до 15

Від 15 до 40

При наявності водню

70

90

360

240

При відсутності водню

320

320

360

400

Для працюючих на підприємствах хімічної, гірничовидобувної і металургійної промисловості та в інших галузях, які виробляють, використовують, зберігають і транспортують СДОР, для захисту органів дихання використовуються засоби індивідуального захисту фільтруючого типу промислового призначення.

Промислові фільтруючі протигази призначені для захисту органів дихання, обличчя і очей людини від дії шкідливих домішок, які знаходяться в повітрі в виді газів, пару і аерозолів (пилі, диму, туману). Промислові протигази комплектуються фільтруючими коробками великих і малих габаритних розмірів, що спеціалізовані за призначенням. Призначення коробок великих габаритних розмірів промислових фільтруючих протигазів наведено в табл.6.

Таблиця 6

Призначення коробок великих габаритних розмірів

промислових фільтруючих протигазів

 

Марка коробки

Тип коробки і розпізнавальне фарбування

СДОР, від яких захищає коробка

1

2

3

А, А8

Без фільтру проти аерозолів (ПАФ). Коричнева.

Пари  органічних сполук (бензин, керосин, ацетон,  бензол, толуол, ксилол, сірковуглець, спирти, ефіри, анілін, газо- і органічні  сполуки бензолу і його  гомологів, тетраетил свинцю), фосфор і хлорорганічні отрутохімікати.

А

З ПАФ. Коричнева з білою вертикальною смугою

Те саме, а також пил, дим і туман.

В, В8

Без ПАФ. Жовта.

Кислі гази і пари (сірчаний газ, хлор, сірководень,  синильна кислота, окисли азоту, хлористий водень, фосген), фосфор і хлорорганічні отрутохімікати.

В

З ПАФ. Жовта з білою вертикальною смугою.

Те саме, а також пил, дим і туман.

Г

З ПАФ. Чорно-жовта з білою вертикальною смугою.

Те саме, а також пил, дим і туман, суміш пару ртуті і хлору .

Г, Г8

Без ПАФ. Чорно-жовта.

Пари ртуті, ртутьорганічні отрутохімікати, на  основі  етилмеркурхлоріду.

Е, Е8

Без ПАФ. Чорна.

Миш’яковий і фосфористий водень.

Е

З ПАФ. Чорна з білою вертикальною смугою

Те саме, а також пил, дим і туман.

КД, КД8

Без ПАФ. Сіра.

Аміак, сірководень і їх сполуки.

КД

З ПАФ. Сіра з білою вертикальною смугою.

Те саме, а також пил, дим і туман.

М

Без ПАФ. Червона.

Окис  вуглецю  при   наявності  органічного  пару (крім практично не сорбіруючих  речовин, наприклад метану, бутану, етану, етилену, та інших), кислих газів, аміаку, миш’якового  і  фосфористого водню.

М

З ПАФ. Червона з білою вертикальною смугою.

Те саме, а також пил, дим і туман.

СО

Без ПАФ. Біла.

Окис вуглецю.

БКФ

З ПАФ. Зелена з білою вертикальною смугою.

Кислі  гази і пар,  пар органічних речовин, миш’якового і фосфористого водню і від різних аерозолів (пил, дим і туман).

 

Примітки: 1. Коробки марок А, В, Г, Е, КД виготовляються трьох типів, марки М – двох типів, марки СО і БКФ - одного типу; 2. Коробки марки СО виготовляються без  ПАФ,  а БКФ з ПАФ;  всі  інші марки – без ПАФ з підвищеним часом захисної дії; без ПАФ з індексом “8”; з ПАФ; При використанні протигазом коробки марки Г необхідно вести облік часу роботи кожної коробки. Після відпрацювання 100 і 80 годин  відповідно для марок Г без ПАФ і з ПАФ вони рахуються відпрацьованими і замінюються на нові; 4. При використанні фільтруючих коробок марок М і СО визначаються за збільшенням ваги. При збільшені ваги коробок марок М на 35 г і СО на  50 г у порівнянні з початковою  (на корпусах ця маса вказана)  коробки рахуються відпрацьованими і заміняються на нові; 5. Горловини на дні і кришках коробок марок М і СО після використання протигазу необхідно закрити ковпачками з гумовими прокладками.

В комплект промислового протигазу великих габаритних розмірів входять: фільтруюча поглинальна коробка, лицева частина, з’єднувальна трубка, комплект не запітнілих плівок, сумка та інструкція з користування.

В промисловості для захисту органів дихання від деяких СДОР використовуються і малі протигазові коробки двох типів: з проти аерозольним фільтром (МКПФ) і без нього (МКП), які класифікуються за марками А, В, Г, КД і С. Призначення протигазових малих коробок наведено в табл.7.

Таблиця 7

Призначення коробок малих габаритних розмірів

промислових фільтруючих протигазів

Марка коробки

Тип коробки і пізнавальні знаки

СДОР, від яких захищає коробка

1

2

3

А

МКП –  корпус  і дно коричневі

Пари органічних сполук (бензин, ацетон, бензол, толуол, ксилол,  спирти), пари фосфор і хлорорга-нічних отрутохімікатів.

МКПФ– корпус коричневий,  дно  жовте

Те саме, а також пил, дим і туман

В

МКП –  корпус  і дно жовті

Кислі гази і пари  (сірчаний  газ, хлор, сірководень,  синильна  кислота, хлористий  водень, фосген), пари фосфору і хлорорганічних отрутохімікатів.

МКПФ  –  корпус жовтий,  дно біле

Те саме, а також пил, дим і туман

Г

МКП– корпус чорний і жовта кільцева смуга, дно чорне

Пари  ртуті, ртутьорганічні отрутохімікати на основі етилмеркурхлоріду.

МКПФ– корпус чорний і жовта кільцева  смуга, дно чорне

Те саме, а також пил, дим і туман

КД

МКП –  корпус  і дно сірі

Аміак, сірководень та їх суміші.

МКПФ – корпус сірий,  дно біле

Те саме, а також пил, дим і туман

С

МКПФ  –  корпус зелений,  дно біле

То саме, а також пил, дим і туман                                                            

         В комплект промислового протигазу малих габаритних розмірів входять: фільтруюча поглинальна коробка, лицева частина, комплект не запітнілих плівок, сумка та інструкція по користуванню.

Промислові протигази великих і малих габаритних розмірів комплектуються лицевими частинами ШМП двох типів: з клапанною коробкою типу І і типу ІІ. Лицеву частину ШМП кожного типу виготовляють п’яти  ростів. Підбір лицевої частини по росту проводиться за обміром голови (довжина замкнутої лінії, яка проходить через маківку голови, щоки і підборіддя), які наведені нижче в таблиці 8.

 

Таблиця 8

Підбір шлему-маски

Результат виміру голови, см

До 63

63,5-65,5

66-68

68,5-70,5

Більше71

  Ріст  шлему-маски

0

1

2

3

4

       

Крім лицевої частини ШМП промислові протигази можуть комплектуватися і лицевими частинами ШМ-41, ШМ-41М, ШМС і ШМГ.

1.2. Протигазові респіратори РПГ-67, РУ-60М  і  РУ-60МУ

використовуються  в промисловості  для захисту органів дихання від СДОР у вигляді пару і газів при їх концентрації не більш 10-15 ГДК. Вони складаються із резинової маски, фільтруючих поглинальних патронів, пластмасових манжет з клапаном вдиху і клапаном видиху, трикотажного обтюратора, а також наголовника для закріплення респіратору на голові.

Фільтруючі патрони респіраторів випускаються марок А, В, КД і Г, які спеціалізовані за призначенням в залежності від фізико-хімічних і токсичних властвостей СДОР.  Патрони розпізнаються  за складом вбирача, а за зовнішнім видом – за допомогою маркування, яке нанесено в центрі перфорованої сітки патрону. Призначення патронів та характеристики респіраторів наведені в табл. 9-10.

Респіратори протигазові РПГ-67, РУ-60М і РУ-60МУ забороняється використовувати для захисту органів дихання від високотоксичних речовин типу синильної кислоти, миш’якового і фосфористого водню, тетраетилсвинцю та інших, а також від речовин, які в паро- і газообразному стані можуть проникати в організм людини через шкіряні покрови. Для захисту від пару ртуті респіратори повинні використовуватися без трикотажного обтюратора.

Таблиця 9

Призначення патронів респіраторів

Маркування патрону

Сильнодіюча отруйна речовина, від якої захищає патрон

РПГ-67

Органічні пари  (бензину,  гасу,  ацетону,  бензолу,  і їх гомологів, спиртів, ефірів та інших, окрім  низько киплячих і не сорбіруючих органічних      речовин), пару хлор- і фосфорорганічних отрутохімікатів.

РУ-60М-А або РУ-60МУ-А

То саме і аерозолі.

РПГ-67-В

Кислі гази (сірчистий ангідрид, сірководень та інші), пари хлор-

і фосфорорганічних отрутохімікатів.

РУ—60М-В або РУ-60МУ-В

То саме і аерозолі.

РПГ-67-КД

Аміак і сірководень.

РУ-60М-КД або РУ-60МУ-КД

То саме і аерозолі.

РПГ-67-Г

Пари  ртуті.

РУ-60М-Г або РУ-60МУ-Г

То саме і аерозолі.

Примітки: 1. Респіратор РУ-60МУ  рекомендується використовувати при підвищених концентраціях  пилу в повітрі. У нього передбачається  заміна проти аерозольного фільтру; 2. Респіратори марки Г і запасні патрони до нього марки Г необхідно зберігати в місцях, що не допускають зволоження.

Таблиця 10

Характеристика респіраторів

Параметри

РПГ-67

РУ-60М

Опір вдиху, Па (мм вод. ст.), не більше

58,8 (6)

78,4 (8)

Коефіцієнт проникності масляного туману, %, не більше

-

1

Час  захисної дії

Для марки А по бензолу (С˚ =10 мг/л) хв., не менше

60

30

Для марки В по сірчистому ангідриду (С˚=2мг/л) хв., не менше

50

30

Для марки КД по аміаку (С˚ =2 мг/л) хв., не менше

30

20

Для марки КД по сірководню (С˚ =2 мг/л) хв., не менше

50

20

Для  марки  Г  по  пару  ртуті (С˚ =0,01 мг/л) хв., не менше

20

15

Маса, г, не більше

300

350

Фільтруючі саморятівники СПП-2 (СПП-4)  використовуються для захисту органів дихання від окислу вуглецю, пилу і диму при пожежах на шахтах і в рудниках. Вони складаються із фільтрувального патрону, на якому закріплені згубник з носовим затискувачем і система кріплення фільтрувального патрону на голові. Фільтруючий патрон з елементами зберігається в герметичній металевій упаковці, на кришці якого закріплена плечова тасьма для носіння саморятувальника.

Саморятівники СПП-2 (СПП-4) - це прибори разової дії і призначені тільки для виходу із загазованої зони. Використання їх допускається в повітрі з об’ємною долею кисню не менше 17% і об’ємною долею окислу вуглецю не більше 1%. Характеристики саморятівників наведені в табл. 11.

Саморятівники мають фільтр попередньої очистки повітря від пилу і диму. При роботі саморятівники нагріваються, що характеризує їх справність. Для пониження температури повітря, що вдихається, саморятівник СПП-4 має спеціальний теплообмінник. Вони зберігають свої захисні якості на протязі трьох років при зберіганні в умовах складу.

Таблиця 11

Характеристика саморятівників

Параметри

СПП-2

СПП-4

Опір, Па (мм вод. ст.),  не більше

Вдиху

196 (20)

245 (25)

Видиху

98 (10)

127 (13)

Час дії захисту по окислу вуглецю (С˚ = 6,2 мг/л), хв., не менше

60

120

Маса  комплекту,  г,  не  більше

1050

1100

Респіратори, що знаходяться на забезпечення ЦО (Р-2 і Р-2Д) і в промисловості (ШБ-1, “Астра-2”, Ф-62П та інші), використовуються для захисту органів дихання від радіоактивного пилу, ґрунтового і промислового пилу та ряду аерозолів (табл. 12).

Ріст респіраторів визначається за обміром параметрів обличчя людини (наведено в табл. 13).

Таблиця 12

Основні характеристики респіраторів

Марка

 респіратора

Призначення

Комплект

 респіратора

Коефіцієнт проникності, %

Опір вдоху/ опір видиху, мм  вод . ст.

Р-2

Захист від РР для дорослих

Фільтруюча напівмаска, поліетиленовий пакет, кільце

0,05

9/7

Р-2Д

Захист від РР для дітей від 7 до 17 років

Фільтруюча напівмаска, поліетиленовий пакет, кільце

0,05

9/7

ШБ-1

Пелюстка - 200

Захист від  високодис-персних  аерозолів

Легка безклапанна напів-маска  з  матеріалу ФПП

1,4

2,9/2,9

Пелюстка-40

1,9

1,2/1,2

Пелюстка - 5

3

0,7/0,7

Айстра-9

Захист від  високодис-персних аерозолів

Гумова напівмаска з клапа-ном  видиху, поліетиленові патрони з клапанами вдиху і змінними фільтрами з  матеріалу ФПП

0,75

3,1/3

Ф-62П

Захист від промислового пилу, окрім високодисперсного

Гумова напівмаска з клапа-ном  видиху  і пластмасова коробка з змінним фільтром з матеріалу ФПП

1 (1,24)

4(2,6)/ 3,7(5,8)

РП-К

Захист від промис-лового пилу, окрім високодисперсного пилу

Ґумова напівмаска з двох  шарів  (зовнішний –полі-уретан,  внутрішний – змінний матеріал ФПГ)

0,97

4,4/2,7

У-2К

Захист від різного пилу

Фільтруюча  напівмаска, поліетиленовий пакет, кільце

1

5,2/3,5

 

Таблиця 13

Вибір респіраторів

Висота обличчя, мм

Для Р-2

-

До 109

110-119

Більш 120

Для Р-2Д

80-99

100-114

115-124

Більш 125

Ріст  респіратору

0

1

2

3

Тканні маски проти пилу ПТМ-1 складаються із  корпусу і кріплення. Корпус виготовляється з 4-5 шарів ткані. Напроти очей робляться прорізи, в які вставляються скельця або прозора плівка. На голові маска закріплюється за допомогою смуги ткані, резинки або зав’язок. Ріс маски залежить від висоти обличчя (наведено в табл. 14).

Таблиця 14

Вибір маски

Висота обличчя, мм

До 80

81-90

91-100

101-110

111-120

121-130

>131

Ріст маски

1

2

3

4

5

6

7

Для верхніх шарів маски найбільш підходить в’язане, штапельне або трикотажне полотно, мадаполам, міткаль, шотландка та інші. Внутрішні шари можуть бути із дитячого тику, байки, бумазеї, бавовняно-паперових, шерстяних та інших тканин.

Ватяна марлева пов’язка виготовлюється з марлі розміром 100х50 см, на середину якої накладається шар вати розміром 30х20 см і товщиною 1-2 см. Марля з обох сторін загибається і накладається на вату. Кінці розрізуються вздовж середини, в результаті чого виникають зав’язки.

 

1.3. Ізолюючі засоби індивідуального захисту органів дихання

Перевага ізолюючих дихальних апаратів (ІДА), які забезпечують органи дихання людини необхідною кількістю чистого повітря, є то, що вони можуть використовуються незалежно від складу навколишньої атмосфери.

До них відносяться: автономні дихальні апарати, що забезпечують органи дихання людини дихальною сумішшю з балонів з стисненим повітрям або стисненим киснем або за рахунок регенерації кисню за допомогою продуктів, що затримують кисень; шлангові дихальні апарати, з допомогою яких чисте повітря подається до органів дихання за допомогою шлангу від повітродувок або від компресорних магістралей.

Ізолюючі дихальні апарати (ІДА) діляться на дві групи: протигази з хімічно зв’язаним киснем (ИП-4, ИП-46, ИП-46М) і протигази з стисненим киснем (КИП-8).

Ізолюючий дихальний апарат ИП-4 призначається для захисту органів дихання, шкіри обличчя і очей від любої шкідливої домішки в повітрі незалежно від її концентрації при виникненні робіт в умовах недостатку або відсутності кисню.

Ізолюючий дихальний апарат ИП-4 складається з лицевої частини з з’єднувальною трубкою, регенеративного патрону, дихального мішку, каркасу. В комплект також входять не запітнілі плівки, утеплювальні манжети і сумка.

Лицева частина ИП-4 призначена для ізоляції органів дихання від навколишнього середовища, направлення газової суміші, що видихається в регенеративний патрон, підведення очищеної від вуглекислого газу і водяного  пару і збагаченої киснем газової суміші до органів дихання, а також для захисту очей і обличчя від любої шкідливої суміші в повітрі.

Регенеративний патрон призначається для отримання кисню, необхідного для дихання, а також для поглинання вуглекислого газу і вологи, які знаходяться  в газовій суміші, що видихається.

Дихальний мішок являється резервуаром для газової суміші, що видихається і кисню, який виділяється регенеративним патроном. Клапан надмірного тиску призначається для випуску зайвого газу з системи дихання при роботі. Каркас призначається для розміщення в ньому дихального мішка, попередження стиснення мішку при експлуатації апарату і закріплення регенеративного патрону.

Сумка служить для зберігання і перенесення ізолюючого дихального апарату, а також для захисту його вузлів від обливання СДОР і механічних пошкоджень. Сумка виготовлена із спеціальної прогумованої ткані, яка стійка до агресивних рідин.

В основі роботи подібних ізолюючих дихальних апаратів лежить принцип хімічної регенерації повітря, що видихається, в регенеративному патроні, за рахунок поглинання вуглекислого газу і пару води та виділення  кисню, який супроводжується виділенням тепла, чому за часом використання регенеративний патрон нагрівається.

Час роботи в ізолюючому дихальному апараті визначається фізичним навантаженням і для ИП-4 складає при відносному покою і легкому фізичному навантаженні біля 180 хв., при середньому фізичному навантаженні – 60 хв., а при важкому фізичному навантаженні – 30 хв., робочий інтервал температур складає від мінус 40 до плюс 40˚ С. Попередня перевірка герметичності лицевої частини ІДА виконується на вдиху при одночасному притискуванні ніпеля з’єднувальної трубки до долоні. Якщо при вдиху повітря не проходить, то лицева частина герметична.

Працювати в ІДА до повного відпрацювання регенеративного патрону не рекомендується. Заміна відпрацьованого регенеративного патрону в зараженому або не придатному для дихання повітрю допускається лише в окремих випадках. Протигази ИП-4 і ИП-46 використовуються на суші, ИП-46М – для проведення легких робіт під водою.

Підбір лицевої частини за ростом проводиться за обміром голови (довжина  замкнутої  лінії, яка проходить через маківку голови, щоки і підборіддя). Розміри ростів шлему наведені в табл.15.

Таблиця 15

Ріст шлему

Величина виміру голови, см

ИП-4, ИП-46

ИП-46М

1

До 64

До 63

2

64,5-68,5

63,5-66,5

3

69 і більше

67-68,5

4

-

69 і більше

Серед промислових ІДА слідує виділити ізолюючі протигази,  шахтні саморятівники, ізолюючі респіратори, киснево-ізолюючий протигаз КІП-8, дихальні апарати ВЛАДА і АСВ-2, які можуть успішно використовуватися для захисту органів дихання від СДОР, характеристики яких наведено в таблицях 16-19.

Киснево-ізолюючий протигаз КІП-8 призначається для захисту органів дихання при газорятувальних роботах від шкідливої дії непридатної для дихання атмосфери, яка має отруйні речовини високої концентрації і збіднена киснем.

Час захисної дії киснево-ізолюючого протигазу складає 2 години. Місткість балону 1л; запас кисню в балоні 200 л; маса протигазу складає 10 кг.

Всі вузли КІП-8, за виключенням клапанної коробки з маскою МИП-1 або шлем-маскою, з’єднувальних трубок і манометру, розташовані в металевому корпусі: кисневий балон з запірним вентилем, блок легеневого автомату з редуктором і байпасом; дихальний мішок з запобіжним клапаном, звуковий сигнал; регенеративний патрон, поясний і плечовий ремні.

Після кожного використання КІП-8 чистять, провіряють і перезаряджають. Зберігають КІП-8 в зібраному виді в приміщенні при температурі повітря від 3 до 20˚ С та відносній волозі 65-60%.

 

 

 

Таблиця 16

Основні характеристики ізолюючих протигазів і приладів

Характеристика

Ізолюючий протигаз

КІП-8

ИП-4

ИП-46

ИП-46М

Маса , кг

3,4

4,6

5,5

10

Лицева частина

ШИП-2б  (к)

ШВСМ

ШВСМ

МИП-1

Регенеративний патрон

РП-4

РП-46

РП-46М

-

Час захисної 

дії при  навантаженні  (хв.):

Важкому

40

50

50

-

Середньому

75

60

60

-

Легкому

180

180

180

120

В воді (15-20˚ С)

-

-

120

-

В воді (1-5˚ С)

-

-

20

-

 

 

Таблиця 17

Основні характеристики саморятівників

Параметри

Малогабаритний ШСМ-1

ШС-7М

ШС-20М

Склад

Регенеративний патрон з пусковим устроєм

+

+

+

Дихальний  мішок  з клапаном надмірного тиску

+

+

+

З’єднувальна трубка або шланг з згубником  і  носовим  затискувачем

+

+

+

Час захисної дії при виходу із небезпечної

зони, хв.

20

50

30

Температурний інтервал використання

Від – 10 до

+ 40 ˚С

Від – 10 до

+ 30˚ С

Від 0 до

+  50 ˚С

Маса  саморятівника,  кг

1,45

3

2

 

 

Шахтні саморятівники (малогабаритний ШСМ-1, ШСМ-7М, ШС-20М) приз-начені для захисту органів дихання робітників вугільної, хімічної, металургійної промисловості при аваріях, вибухах і пожежах.

Ізолюючі респіратори призначені для захисту органів дихання від шкідливої дії непридатної для дихання атмосфери при виконанні гірничорятувальних і технічних робіт в вугільних шахтах і кар’єрах.

 

 

 

Таблиця 18

Основні характеристики ізолюючих респіраторів

Параметри

Респіратор ізолюючий допоміжнийРВЛ-1

Урал-7

РКК-1

Р-30

Склад:

Корпус з дюралюмінію

+

+

+

 

Кисневий балон

+

+

+

+

Кисневий розподільчий вузол

+

+

+

+

Дихальний мішок з клапаном надмірного тиску

+

+

+

+

Регенеративний патрон

+

+

+

+

Дихальні шланги

+

+

 

+

Час захисної  дії  саморятівника,  г

2

5

2

4

Місткість балону,  л

1

2

1

2

Запас кисню в балоні,  л

200

500

200

400

Температурний інтервал використання, ˚С

-

Від –20

до + 60

-

Від –20

до + 60

Періодичність перевірки при зберіганні, діб

15

10

15

10

Перевірка після використання

+

+

+

+

Маса респіратора,  кг

9,0

14,0

8,3

11,8

Дихальні апарати ВЛАДА і АСВ-2 призначені для захисту органів дихання при роботі в атмосфері, яка має високий рівень концентрації шкідливої речовини і збідненої киснем. Вони відносяться до типу резервуарних апаратів з запасом стисненого повітря і відкритою схемою дихання.

Шлангові ізолюючі дихальні автомати забезпечують органи дихання чистим повітрям через з’єднувальні шланги до них також відносяться пневмокостюми, які забезпечують захист не тільки органів дихання, а і всього тіла. Шлангові ІДА розділяються на два типа: самовсмоктуючі шлангові апарати, в яких повітря до органів дихання поступає із чистої зони за рахунок зусиль людини; шлангові апарати з примусовою подачею чистого повітря в лицеву частину за допомогою повітродувок, вентиляторів або від компресору після його попереднього очищення.

Таблиця 19

Основні характеристики дихальних апаратів

Параметри

ВЛАДА

АСВ-2

Кількість балонів,  шт.

1 або 2

2

Місткість кожного балону,  л

7 або 3

3 або 4

Запірний вентиль

+

+

Редуктор

+

+

Манометр

+

+

Легеневий автомат з шлангом, який подає повітря

+

+

Маска або згубник з носовим затискачем

+

+

Час захисної дії при середньому фізичному навантаженні, хв.

З одним балоном

47

-

З двома балонами

40

45

Періодичність перевірки при зберігання

1 раз в 3 міс.

1 раз в 3 міс.

Маса апарату,  кг

17

16,4

Шлангові ІДА використовуються, як правило, при виконанні робіт для ремонту та очистці різних ємностей (цистерн, котлів), при ремонті колодязів, димоходів, підвальних і інших приміщень, де можуть скупчуватися газообразні шкідливі суміші.

Протигаз шланговий ПШ-1 є засобом захисту безнапірного типу і має призначення для одного працюючого. Складається із шлему-маски (трьох ростів: 1, 2, 3-го), двох з’єднувальних трубок, рукава для підведення повітря, фільтруючої коробки для очистки  повітря, що вдихається, від пилу, рятувального поясу з плечовими тасьмами, сигнальної рятувальної мотузки і штиря для закріплення кінця рукава з фільтруючою коробкою в зоні чистого повітря. Протигаз ПШ-1 рекомендується використовувати при малих і середніх навантаженнях в тих випадках, коли чисте повітря можливо забирати на відстані не більше 10 м від робочого місця.

Опір вдиху і видиху при витраті повітря 30 л/хв. складає 196 і 100 Па відповідно. Маса апарату не більше 8 кг. У зв’язку з великим опором диханню протигаз ПШ-1 рекомендується використовувати при короткочасних роботах. Придатність протигазу провіряється перед кожною видачею і періодично (не ріже одного разу за тиждень).

Шланговий протигаз ПШ-2 є засобом захисту з примусовою подачею чистого повітря і призначається на одночасне забезпечення захисту органів дихання двох працюючих на відстані 20 м від повітродувки або одного працюючого на відстані 40 м. В апараті передбачена подача повітря за допомогою електродвигуна, а також шляхом обертання повітродувки вручну.

Комплектність і призначення протигазу ПШ-2 аналогічні протигазу ПШ-1, тільки додаткові елементи є в двох комплектах, довжина рукавів для підведення повітря складає 20 м, а сигнальних мотузків 25 м. Кількість повітря, що подається під кожну лицеву частину при 60 об./хв. складає 50 л/хв. Опір вдиху відсутній, а опір видиху складає 119 Па. Маса апарату не більше 46,7 кг.

Шланговий апарат ДПА-5 аналогічний апарату ПШ-2, відрізняється тільки конструкцією повітродувки. Мінімальний тиск повітря  3000 Па, кількість повітря, що подається складає 200 л/хв.

1.4. Пневмокостюми ЛГ-4 і ЛГ-5 призначаються для ремонтних і аварійних робіт при значному забрудненні і повітря і обладнання приміщень радіоактивними і токсичними речовинами. Вони забезпечують ізоляцію органів дихання і поверхні тіла працюючого від зовнішнього середовища.

Пневмокостюми виготовляються із поліхлориду пластикату, при чому ЛГ-5 - із більш міцної армованої плівки марки 80АМ. З переду комбінезону є лаз для входу в костюм і виходу із нього.

Система подачі повітря в пневмокостюм включає повітровід, який розташований в шлемі, пластмасовий штуцер з пневмокостюмом та поясні повітроводи. Пневмокостюми виготовляються трьох ростів: 3 ріст (М – малий) від 160 до 170 см; 4 ріст (С – середній) від 171 до 180 см; 5 ріст (В-великий) від 181 до 190 см. Робота в пневмокостюмі допускається при температурі від мінус 30 до плюс 45 ˚С. Повітря подається  з  використанням 250 л/хв. При температурі навколишнього повітря 16-27 ˚С пневмокостюм може  використовуватися працюючим без погіршення самопочуття на протязі 4-6 годин. Маса пневмокостюму без шлангів складає 3 кг.

 

1.5.  Індивідуальні засоби захисту шкіри

 

Індивідуальними засобами захисту шкіри є: захисні комплекти, спеціальний захисний одяг, загальновійськовий комплексний захисний костюм, побутовий, виробничий і спортивний одяг. Вони за типом захисної дії поділяються на ізолюючі (плащі і костюми), матеріал яких покривається спеціальними газо- і волого непроникними плівками і фільтруючі, що представляють собою костюми із звичайного матеріалу, який насичується спеціальним хімічним складом для нейтралізації або сорбції пару СДОР.

Загальновійськовий захисний комплект (ЗЗК) складається з захисного плаща ОП-1 (виготовляється 5-и розмірів із спеціальної проґумованої тканини), захисних панчіх і захисних рукавичок. Маса комплекту 3 кг, упаковується в ящики по 20 шт.

Легкий захисний костюм Л-1 складається з сорочки з капюшоном, брюк, зшитих заодно з панчохами, двопалих рукавичок і підшоломника. Окрім того, в комплект входить сумка і пара рукавичок.  Виготовляється трьох розмірів із проґумованої тканини. Маса 3 кг, упаковується в ящики по 12 шт.

Захисний костюм (комбінезон) складається із куртки і брюк (в комплект входять також ґумові рукавички, ґумові чоботи і підшоломник). Виготовляється трьох розмірів із проґумованої тканини. Маса 6 кг, упаковується в ящики по 20 шт.

Захисний фільтруючий одяг (ЗФО) складається з бавовняно-паперового комбінованого костюму насиченого пастою К-4, ґумових рукавичок, чобіт, підшоломника, двох онуч (одна насичена).

Герметичний одяг для забезпеченню захисту від пару і аерозолів отруйних речовин необхідно насичати мильною масляною емульсією (300 г господарського мила, 0,5 л рослинного масла і 2 л води).

Комплект захисний плівковий (КЗП) складається з плаща з капюшоном, панчіх із поліетиленової плівки і ґумових рукавичок. Маса комплекту складає 1 кг.

Протилужні і протикислотні костюми (ПЛК), призначаються для роботи з їдким натром, його розчинами з концентрацією до 35 % і розчинами кислот з концентрацією до 22 %. Виготовляються вони із однобічної прогумованої тканини і в комплект  входять: куртка, брюки, чоботи, гумовотрикотажні рукавички, шлем-маска. Виготовляються двох ростів.

Костюми чоловічі і жіночі для захисту  від  кислот, призначаються для захисту поверхні шкіри від різних концентрацій кислот. В комплект входять: куртка, брюки і головний убір. Костюми розділяються на чотири підгрупи і виготовляються із різних фільтруючих тканин.

Для захисту рук від СДОР промисловістю випускаються рукавички ґумові технічні двох типів (тип 1- товщиною 0,3 мм, тип 11- товщиною 0,7 мм), які призначені для виконання точних і грубих робіт.

Крім того, промисловістю випускається ціла гамма рукавичок для захисту рук від різних кислотних і  лужних розчинів середньої концентрації. Крім гумового матеріалу для виготовлення захисних рукавичок використовуються різні фільтруючі матеріали на основі цілої гами тканин.

 

 

2. Деякі  особливості використання засобів індивідуального

захисту від СДОР

Багатогранність фізико-хімічних і токсичних особливостей СДОР покладає певні умови на використання засобів індивідуального захисту від них, що визначається

на часу захисної дії засобів, які необхідно враховувати при їх використанню Час захисної дії індивідуальних засобів захисту залежить від типу СДОР, його концентрації і змінюється в широких інтервалах (табл.20-23).

Таблиця 20

Час захисної дії  коробок  великих розмірів промислових

протигазів за контрольними шкідливими речовинами

Марка коробки

Контрольна шкідлива речовина

Концентрація контрольної шкідливої речовини, г/м3

Кратність перебільшення ГДК

Час захисної  дії коробки,  хв.

Без фільтру

З фільтром

А

Бензол

25 ± 1

5000

120

50

В

Синильна кислота

10 ± 1

30000

60

30

Сірчаний газ

8,8 ± 0,3

860

90

45

Г

Пар ртуті

0,001

1000

6000

4800

Е

Миш’яковий водень

10 ± 0,2

30000

360

120

КД

Сірководень

4,6 ± 0,1

460

240

80

Аміак

2,3 ± 0,1

100

240

120

СО

Окисел вуглецю

6,2 ± 0,3

300

150

-

М

 

Окисел вуглецю

6,2 ± 0,3

300

90

-

Аміак

2 ± 0,1

100

90

-

Бензол

10 ± 1

2000

50

 

 

БКФ

Миш’яковий водень

10 ± 0,2

33

-

110

Синильна кислота

3 ± 0,3

10

-

70

Примітка: Час захисної дії коробок марок В, КД, М, БКФ провіряється окремо по кожній контрольній шкідливій речовині на різних коробках.

 

Таблиця 21

Час захисної дії коробок малих розмірів промислових

протигазів за контрольними шкідливими речовинами

Марка коробки

Контрольна шкідлива речовина

Концентрація контрольної шкідливої речовини, г/м3

Кратність перебільшення ГДК

Час захисної дії коробки, хв.

МКП

МКПФ

А

Бензол

10

2000

100

50

В

Сірчаний газ

2

200

140

57

КД

Сірководень

2

200

170

60

Аміак

2

100

75

30

Є

Сірчаний газ

2

200

360

150

Г

Пар ртуті

0,001

1000

6000

4800

Аміак

1

50

25

15

 

Таблиця 22

Час захисної  дії протигазових і універсальних

респіраторів за контрольними шкідливими речовинами

Марка коробки

Контрольна шкідлива речовина

Концентрація контрольної шкідливої речовини, г/м3

Кратність перебільшення ГДК

Час захисної  дії коробки,  хв.

РПГ-67

РУ – 60М

А

Бензол

10

2000

60

30

В

Сірчаний газ

2

200

50

30

КД

Сірководень

2

200

50

20

Аміак

2

100

30

20

Г

Пар ртуті

0,01

1000

1200

900

Необхідно враховувати, що засоби індивідуального захисту, які забезпечують захист від сильнодіючих отруйних речовин (СДОР), оказують негативний вплив на організм людини, утруднюють при певних умовах виконання покладених завдань внаслідок погіршення теплообміну організму людини з навколишнім середовищем та в результаті обмеження рухомості. Гранично допустимі терміни виконання робіт в засобах індивідуального захисту наведені в табл.24.

 

Таблиця 23

Орієнтовний час захисної дії по шкідливим речовинам  коробок

великих габаритних розмірів промислових фільтруючих протигазів

Шкідлива речовина

ГДК, мг/м3

Марка коробки протигазу, що рекомендується

Максимально  допустима        концентрація використання,  г/м3

Час захисної дії, г, при:

100 ГДК

1000 ГДК

Максимально допустима   концентраціявикористання

1

2

3

4

5

6

7

Аміак

20

КД  с/ф,  КД8

15000

2

-

0,25

КД б/ф

15000

4

-

0,5

Ацетон *

200

А с/ф,  А8

40000

1

-

0,4

А б/ф

40000

2,5

-

1

Анілін *

3

А с/ф,  А8

20000

10

1,5

0,2

А б/ф

20000

20

3

0,4

Бензол *

5

А с/ф,  А8

22000

40

4

0,8

А б/ф

22000

100

10

1,5

Бромистий метил *

1

А с/ф,  А8

20000

20

4

0,2

А б/ф

20000

50

10

0,5

Діхлоретан *

10

А с/ф,  А8

40000

20

2

0,5

А б/ф

40000

50

5

1

 

продовження табл. 23

1

2

3

4

5

6

7

Діметиламін *

1

А с/ф,  А8

10000

30

4

0,3

Г с/ф,  Г8

10000

45

6

0,5

А б/ф

10000

60

8

0,6

Г б/ф

10000

90

12

1

Азотна кислота

5

В с/ф, БКФ

14000

30

5

1

Соляна кислота *

5

В с/ф

16000

30

5

1,5

Синильна кислота *

0,3

В с/ф,  ВБКФ

6000

70

15

0,7

В б/ф

6000

140

30

1,4

Ксилідін *

3

А с/ф,  А8

6000

5

1

0,5

А б/ф

6000

10

2

1

Ксилол *

50

А с/ф,  А8

40000

4

0,6

0,7

А б/ф

40000

8

1,2

0,9

Миш’яковий водень *

0,3

Е с/ф,  Е8

10000

150

40

2

БКФ

10000

250

80

6

Монометил-амін *

1

А с/ф,  А8

7000

20

3

0,4

А б/ф, Г  б/ф,, Г с/ф,  Г8

7000

40

6

0,8

Нітрил акрилової кислоти *

0,5

А с/ф,  А8

10000

35

7

0,2

А б/ф

10000

50

10

0,3

Нітробензол *

5

А с/ф,  А8

27000

50

8

1

А б/ф

27000

100

15

2

Окисел етилену

1

М с/ф

10000

12

2,5

0,2

М б/ф

10000

25

5

0,5

Окисли азоту

5

В с/ф, В8

5000

2

0,5

0,5

В б/ф

5000

4

1

1

Ртуть металева

0,01

Г с/ф, Г8

10

80

80

80

Г б/ф

10

100

100

100

Сірчаний ангідрид

10

В с/ф, В8

14000

5

0,6

0,2

В б/ф

14000

10

1,2

0,4

Сірководень

10

КД  с/ф, КД8

10000

10

1

1

В с/ф, В8

10000

20

2

2

КД б/ф

10000

20

2

2

В б/ф

10000

40

4

4

Стирол *

5

А с/ф, А8

23000

15

2

0,3

А б/ф

23000

30

4

0,6

 

 

продовження табл. 23  

 

1

2

3

4

5

6

7

Триетилен

10

КД с/ф, КД8

22000

6

1

0,3

Кд б/ф

22000

12

2

0,6

Тетраетил свинцю *

0,005

А с/ф, А8

5000

1500

200

2

А б/ф

5000

3000

400

4

Фосген *

0,5

В с/ф, В8

22000

300

30

0,5

В б/ф

22000

500

50

0,8

Фенол *

0,3

А с/ф, А8

1000

80

8

2

А б/ф

1000

50

15

4

Фурфурол *

10

А с/ф, А8

10000

18

1,8

1,8

А б/ф

10000

35

3,5

3,5

Хлор *

1

А с/ф, А8, БКФ, В с/ф,  Е с/ф, Е8

25000

75

10

0,3

А б/ф, В б/ф, Е б/ф

25000

150

20

0,5

Г с/ф

25000

50

6

0,2

Хлорпікрин *

1

А с/ф, А8

36000

120

20

0,5

А б/ф

36000

150

60

1,5

Етил хлору

50

А с/ф, А8

14000

1,5

-

0,5

А б/ф

14000

2

-

0,7

Вуглець чотирьох хлористий

20

А с/ф, А8

10000

50

5

0,8

А б/ф

10000

70

8

1,4

Етил-меркапкан *

1

В с/ф, В8, БКФ

14000

90

15

1

В б/ф

14000

180

30

2

Етилен-хлоргідрин *

1

А с/ф, А8

28000

50

10

0,2

А б/ф

28000

100

20

0,4

Хлористий водень

0,5

А с/ф, Вс/ф,, БКФ

5000

30

4

0,3

Формалін *

0,5

А с/ф

20000

120

50

1

Примітка: 1. Для захисту від пару і аерозолів шкідливих речовин, що відмічені зіркою, можливо використання загальновійськового фільтруючого протигазу з часом захисної дії в 2,5 рази меншим, ніж указано в таблиці; 2. Максимально допустима концентрація при використанні промислових протигазів з коробками малих габаритних розмірів МКП і МКПФ в 2,5 рази менше, ніж вказано в таблиці;  Час захисної дії по шкідливим речовинам коробок МКП  і  МКПФ при концентрації 100 ГДК і 1000 ГДК в 2,5 рази менше, ніж для коробок великих габаритних розмірів відповідної марки.

 

Таблиця 24

Гранично допустимі терміни роботи в ЗІЗ, годин (при позитивній температурі навколишнього повітря, відносній вологості повітря 50 %, V = 2 м/с з урахуванням можливості загального

перегріву організму людини)

Параметри

Температура навколишнього

повітря, °С

Засоби індивідуального захисту

Фільтруючий протигаз + ОЗК+ захисні панчохи  і рукавички

Фільтруючий протигаз  +  ОКЗК + ОЗК

Фізичне навантаження

Легке

10

Необмежено

6 –8

Середнє

4 –5

Важке

3 –5

Легке

20

Необмежено

2

Середнє

0,6

Важке

0,4

Легке

30

Необмежено

1

Середнє

4

0,5

Важке

1

0,4

Легке

40

Необмежено

0,7

Середнє

2

0,4

Важке

0,6

0,3

Примітка: 1. При хмарній похмурій погоді час роботи збільшується на 20 -30 %; 2. Час відновлення теплового стану до вихідного рівня складає не менше 1 години; кожний наступний цикл роботи зменшується на 1/3;  Захисний плащ  ОЗК одягнений в положення “плащ в рукава”; 4. Для поліпшення умов праці в засобах індивідуального захисту шкіри ізолюючого типу одним із найбільш допустимих і простих способів є періодичне обливання їх водою при позитивній температурі повітря.

 

  3. Вимоги до вибору і порядку використання ЗІЗ:

В осередках хімічного ураження до отримання даних хімічної розвідки про вид отруйної хімічної речовини всі роботи проводяться в ізолюючих ЗІЗ органів дихання і шкіри;

При наявності даних оцінки хімічної обстановки вибір ЗІЗ визначають в залежності від типу і концентрації ОХР.

Всі види ЗІЗ видають рятівникам в індивідуальне користування. Передача іншим особам ЗІЗ, якими користувалися, дозволяється тільки після дегазації;

В час отримання ЗІЗ в користування проводять примірку і підготовку їх у відповідності з антропометричними даними і випробування на їх на справність до роботи;

При високих концентраціях отруйних хімічних речовин (ОХР) і недостатньому вмісту кисню (менше 18 %) в осередку хімічного ураження використовують тільки ізолюючі ЗІЗ органів дихання;

Непридатні засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) повинні бути взяті з експлуатації і відправлені на ремонт або знищення.

 

4. Медичні індивідуальні засоби

Для профілактики ураження сильно діючими отруйними речовинами і надання першої медичної допомоги використовуються  табельні засоби – індивідуальна аптечка АІ-2 і індивідуальний протихімічний пакет ІПП. Крім цих засобів, також можуть використовуватися і ті, що комплектуються самостійно.

Індивідуальна аптечка АІ-2 має засоби профілактики і першої допомоги при радіаційному, хімічному і бактеріальному ураженні, а також при їх комбінаціях з травмами. Маса укомплектованої аптечки складає 130 г.

Аптечки до видачі їх на руки повинні зберігатися в сухому опалюваному приміщенні при температурі 14-18 °С і на відстані не менше 1 м від джерела тепла. Термін придатності аптечок АІ-2 складає чотири роки.

В аптечці АІ-2 є наступні медичні препарати, які використовуються для профілактики ураження небезпечними радіоактивними і отруйними речовинами та надання  першої медичної допомоги:

Радіозахисний засіб № 1 (цистамін) – використовується у разі загрози радіоактивного опромінювання в кількості 6 таблеток одночасно і запивається водою; при новій загрозі через 4-5 годин необхідно прийняти іще 6 таблеток; максимальна дія препарату починає діяти через 30-45 хвилин після прийому.

Радіозахисний засіб № 1 (йодистий калій) – призначено для осіб, які знаходяться в зоні випадання радіоактивних опадів, при умові вживання ними в їжу свіжого (неконсервованого)молока; вживається по одній таблетці щоденно на протязі 10 днів.

Засіб при отруєнні ФОР (тарен) – використовується по одній таблетці при вказівках командира формування або іншого начальника; при наростанні ознак отруєння прийняти ще одну таблетку.

Засіб проти блювоти (етаперазин) – використовується по одній таблетці одразу після опромінювання, а також при виявленні нудоти після ударів голови.

Засіб проти болю (шприц-тюбик) – використовується при переломах, великих ранах та опіках. В мирний час зберігається відповідно до вказівок органів цивільної оборони.

У якості засобів екстреної профілактики інфекційних захворювань і інфекційних ускладнень променевої хвороби використовуються протибактеріальні препарати:

Хлортетрациклін – антибіотик широкого спектру дії; приймається при загрозі бактеріального ураження, а також для профілактики розвитку інфекції в ранах і на опікових поверхнях. Хлортетрациклін приймається внутрішньо в кількості 5 таблеток одночасно і запивається водою, через 6 годин приймається іще 5 таблеток.

Сульфадиметоксин – сульфамідний препарат, який необхідно приймати після опромінення при виникненні шлунково-кишкового розладу по 7 таблеток одночасно в першу добу і по 4 таблетки в наступні двоє діб.

Дітям до 8 років на прийом дають ¼, а дітям від 8 до 15 років – ½ дози для дорослих (окрім радіозахисного засобу № 2).

Індивідуальний протихімічний пакет ІПП (ІПП-8) має в своєму складі рідинну рецептуру для дегазації, яка готова для використання і набір марлевих салфеток для оброблення часток поверхні шкіри і прилягаючого до них одягу. При обробленні шкіри обличчя за допомогою індивідуального протихімічного пакету (ІПП-8) необхідно виключати попадання дегазатора в очі.

 

5. Завдання для звіту

1. Коротко описати загальні відомості про існуючі засоби індивідуального захисту населення від сильнодіючих отруйних речовин.

2. Для заданого варіанту підібрати засоби індивідуального захисту від сильнодіючих отруйних речовин.

 Зробити висновки щодо результатів вибору засобів індивідуального захисту від сильнодіючих отруйних речовин.

 

Варіанти індивідуальних завдань

№ варіанта

Верхній обхват голови, см

Висота обличчя, мм

Ширина обличчя, мм

СДОР

1

55

65

100

Бензол

2

56

66

101

Сірчаний газ

3

57

67

100

Сірководень

4

58

68

102

Аміак

5

59

69

100

Сірчаний газ

6

60

70

103

Пар ртуті

7

61

71

100

Аміак

8

62

72

104

Бензол

9

63

73

100

Сірчаний газ

10

64

74

105

Сірководень

11

65

75

100

Аміак

12

66

76

106

Сірчаний газ

13

67

77

100

Пар ртуті

14

68

78

107

Аміак

15

69

79

100

Бензол

16

70

80

108

Сірчаний газ

17

71

81

100

Сірководень

18

72

82

109

Аміак

19

73

83

100

Сірчаний газ

20

74

84

110

Пар ртуті

21

75

85

100

Аміак

22

76

86

111

Бензол

23

77

87

100

Сірчаний газ

24

78

88

112

Сірководень

25

79

89

100

Аміак

26

80

90

113

Сірчаний газ

27

81

91

100

Пар ртуті

28

82

92

114

Аміак

29

83

93

100

Сірчаний газ

30

84

94

115

Сірководень