Дисципліна: Засоби програмування комп'ютерної графіки

Тема: Побудова просторової моделі складної форми

План

1. Створення моделей за перерізами.

2. Побудова кінематичних елементів.

1. Створення моделей за перерізами

Розглянемо операції По сечениям і Кинематическая , що призначені для побудови тривимірних моделей.

Наприклад, створимо просторову модель трубопроводу представлену на рис. 4.1. Побудову верхньої частини трубопроводу почнемо зі створення тривимірної моделі основи методом Видавливания (рис. 4.2, а). Так як у нижній частині основи необхідно приклеїти лійку, що має форму зрізаної піраміди, тоді для цього найкраще вибрати операцію По сечениям. Спочатку створимо ескіз на нижній грані основи у формі чотирикутника з розмірами сторін 80×80, центр якого співпадає з початком координат. Для побудови другого ескізу кола введемо додаткову площину паралельно нижній грані основи на відстані 30 мм рис. 4.2, б. На завершальному етапі за допомогою операції По сечениям створимо тонкостінну тривимірну модель рис. 4.2, в. Для задання товщини стінки необхідно на Панелі властивостей активувати.

2. Побудова кінематичних елементів. Так як трубопровід має складну форму, тому його розділимо на окремі складові таким чином, щоб вісь окремо взятої частини розташовувалась в одній площині. Тому для побудови циліндричної частини короба необхідно використати операцію Приклеить кинематически. Наприклад, створимо ескіз в площині YX та траєкторію руху перерізу в полі YZ. Потрібно враховувати те, що ескіз та напрямна не повинні лежати в одній площині, а також не допускається самоперетинання контуру ескізу під час руху вздовж напрямної. В нашому випадку площини ескізу та напрямної взаємоперпендикулярні. Для побудови наступних циліндричних частин напрямні розмістимо вздовж осей циліндричних елементів, а саме в:

Для побудови площини під кутом до існуючої необхідно із списку вибрати спосіб її створення (рис. 4.3). Адже площину можна задати кількома способами: як така, що проходить через ребро та кут нахилу до існуючої; через ребро та точку, поза ним тощо. Таким чином якщо не всі вихідні об’єкти (прямі, точки) присутні їх необхідно створити. Створюючи напрямі, потрібно звертати увагу на те, щоб вони починалися в площині формоутворюючого ескізу (рис. 4.2, г).

Створюючи будь яку модель, можна на Панелі властивостей вибрати спосіб формоутворення твердотільна чи тонкостінна модель (рис. 3, а). При цьому необхідно враховувати, що використовуючи операцію Кинематическая операция, необхідно звернути увагу на спосіб руху ескізу моделі по напрямній: зберігати кут нахилу, паралельно самому собі обо ж ортогонально траєкторії (рис. 4.3, б). Циліндричні деталі трубопроводу зробимо тонкостінними. Для цього на Панелі властивостей виберемо операцію Тонкая стенка та задамо товщину 2 мм.

Створимо асоціативні види з тривимірної моделі. Зупинимося на місцевому виді. Для цього необхідно створити вид зліва та на ньому вказати область, яку ми хочемо залишити. Використовувати потрібно замкнену криву з типом лінії Для линии обрыва (рис. 4.4). В головному меню необхідно вибрати операцію (рис. 4.5).