Page 20

Глосарій

 

Технологія гарячого штампуванняце сукупність процесів, яка дозволяє отримувати заготовки для потреб машинобудування шляхом пластичного формування нагрітого металу у спеціальному інструменті – штампі.

Штамп – це спеціальний інструмент для пластичного формування заготовок з метою отримання виробів з використанням ефекту пластичності металів та сплавів.

План низу штампа – це вигляд зверху на нижній штамп (нижню частину чи напівштамп). За планом низу можна визначити топографію розміщення конструктивних елементів штампу (рівчаків) та ї форму.

Поковка – кінцева продукція кування та об’ємного штампування (переважно з нагрівом заготовки).

Кругла в плані поковка – це поковка, яка має вісесиметричний круглий вигляд на плані низу штампа, тобто при вигляді зверху. До круглих в плані поковок відносять: втулки, зубчасті колеса, кільця, фланці, ступиці, диски.

Видовжена в плані поковка – це поковка, яка має видовжений вигляд на плані низу штампа, тобто при вигляді зверху. До видовжених в плані поковок відносять: важелі, шатуни, довгі вали чи осі, стержні. Характерним для них є значно більші розміри в одному просторовому напрямку в порівнянні з двома іншими.

Рівчак штампу – це порожнина в штампі, яка слугує для формоутворення металу в процесі пластичного деформування з метою отримання поковки.

Лінія роз’єму штампа – це лінії, по якій змикаються та розмикаються верхня та нижня частини штампу (чи просто штампи), що дає можливість легко видаляти готові вироби - поковки.

Відкрите штампування – це спосіб об’ємного штампування, коли з рівчака штампу витісняється надлишок металу в зазор між штампами.

Закрите штампування – це спосіб об’ємного штампування, коли в процесі формування метал заготовки не має можливості витіснятися з рівчака штампу.

Облой чи облойний заусенець – це частина металу, яка витісняється з рівчака штампу під час пластичного формоутворення поковки.

Облойна канавка – це канавка у вигляді виточки по периметру рівчака штампу для виходу надлишку метала при відкритому об’ємному штампуванні.

Облойний місток – це вузький поясок облойної канавки, що розміщений ближче до рівчака штампу та призначений для запирання металу.

Магазин – це зона розширення облойної канавки в який витісняється надлишок металу з порожнини штампу через облойний місток.

Відкриті штампи – це штампи, в яких в площині роз’єму по контуру кінцевого рівчака передбачений зазор у вигляді облойної канавки для виходу надлишку металу з рівчака при штампуванні.

Закриті штампи – це штампи, без облойної канавки.

Штампи для видавлювання – це штампи, в яких поковки формуються за схемою витиснення металу заготовки із замкненої порожнини в певному напрямку. За такою схемою штампують заготовки болтів, клапанів ДВЗ, стаканів, ковпачків.

Молот – вид обладнання для гарячого штампування, що характеризується ударною дією на заготовку.

Прес – вид обладнання для гарячого штампування, що характеризується квазістатичною дією на заготовку з натиском.

КГШП – кривошипний гарячештампувальний прес, механічний прес, який найбільш ширше використовується для гарячого штампування.

ГКМ – горизонтально-кувальна машина, механічний прес, який найбільш ширше використовується для гарячого штампування.

Пресавтоматце спеціалізована машина з механізмами автоматизації та механізації процесу штампування.

Прокат – вид металевих заготовок у вигляді довгих прутків з поперечним січенням певного профілю. З металопрокату отримують штучні заготовки для об’ємного штампування

Блюм – це великогабаритна заготовка квадратного січення зі округленими краями. Блюми отримують обтисненням сталевих злитків.

Штучна заготовка – це початкова заготовка, що тримана різкою сортового прокату, має певну довжини та діаметр.

Прес-ножиці – обладнання для розділення сортового прокату на мірні штучні заготовки.

Температурний інтервал гарячого штампування  – це інтервал температур, в якому можна виконувати гаряче штампування металу.

Технологічний інтервал температур штампування – це інтервал температур, при якому штампується конкретна поковка. Він має бути в межах допустимого інтервалу.

Нагрів індукційний – це вид нагріву заготовок, суть якого полягає у виникненні струмів Фуко у заготовці, що поміщена всередину індуктора.

Електроконтактний нагрів заготовок використовують при потребі місцевого штампування (висадці, набору металу), коли розігрів металу потрібно здійснити лише в місці формоутворення.

Наклеп чи нагартування металу – це явище зміцнення, яке супроводжується спотворенням зерен металу з утворенням волокнистої структури та збільшенням числа дислокаційних дефектів. При наклепі збільшується твердість та зменшується пластичність металу.

Рекристалізація – процес, зворотній наклепу. При рекристалізації в структурі деформованого металу з’являються нові не спотворені зерна малих розмірів, що супроводжується відновленням пластичності та зменшенням твердості металу.

Волокнистість – явище спотворення зерен металу у видовжені волокна, яке має місце при великих деформаціях без нагріву металу.

Шарування неметалевих включень – це явище шарування присутніх в сталях включень неметалевої природи. Характерним для нього є стабільність утворень не зважаючи на процеси рекристалізації.

Допустима швидкість нагріву – це максимальна швидкість нагрівання заготовки, яка гарантує якість поковки, тобто не буде ані утворення тріщин, ані руйнування чи значного спотворення заготовки під дією термічних напружень.

Технічно можлива швидкість нагрівання – це максимальна швидкість, яку забезпечує конкретне нагрівальне обладнання.

Креслення поковки – інспекційний технічний документ, який визначає форму та розміри поковки, її технічні характеристики та технічні вимоги на її виготовлення. За кресленням поковки контролюють розміри отримуваних поковок.

Гарячою поковкою називають поковку, розміри якої збільшені на коефіцієнт лінійного розширення металу при температурі штампування. Для сталей цей коефіцієнт приймають рівним 1,015 (1,5 %).

Припуск – це конструктивно необхідний шар металу на окремі поверхні деталі, який зрізається при механічній обробці поковки для досягнення потрібної якості поверхні готової деталі.

Напуск – це додатковий об'єм металу на оброблюваних чи необроблюваних елементах деталі, який необхідний для здійснення пластичного формування поковки.

Штампувальні уклони – це уклони, які призначають на всі поверхні поковки, що розміщені перпендикулярно до лінії роз’єму штампів.

Штампувальні радіуси – це радіуси скруглень гострих кутів на поковках.

Намітки отворів – це заглиблення в поковках, на місці наскрізних отворів.

Пряме видавлювання – видавлювання, при якому метал заготовки витискується в напрямку робочого ходу пуансону.

Зворотне видавлювання – видавлювання, при якому метал заготовки витискується в напрямку протилежному до робочого ходу пуансону.

Формування осадкою – це схема штампування, коли метал обмежений знизу та зверху та вільно тече в сторони доки не зустріне стінки рівчаків.

Формування видавлюванням – це схема штампування, коли метал переважно тече у порожнину верхнього чи нижнього рівчака, а не в бічні сторони.

Структура технологічного процесу штампування визначає чітку послідовність основних технологічних операцій виготовлення поковки.

Технологічна операція гарячого штампування – це закінчена частина технологічного процесу, яка включає в себе всі переходи гарячого об'ємного штампування, що здійснюються за один нагрів незалежно від кількості використовуваних при цьому ковальських машин.

Переходом штампування називають обробку заготовки в одному рівчаку. Кількість рівчаків в штампі зазвичай відповідає кількості переходів штампування.

Заготівельні переходи – це переходи штампувальної операції, які необхідні для перерозподілу металу початкової заготовки у відповідності з формою поковки.

Штампувальні переходи – це переходи штампувальної операції, які необхідні для отримання остаточно оформленої поковки.

Розділові переходи – це переходи штампувальної операції, які призначають для відділення поковки від прутка чи прокату, обрізки облою та пробивання плівки від намітки отворів в поковках.

Кантування – процес маніпуляції з заготовкою чи поковкою, який полягає її перевертання чи поворот на певний кут для покращення процесу формоутворення та отримання якісної поковки.

Формування – це вид заготівельного переходу, який призначений для надання заготовці форми, наближеної до форми поковки в плані.

Підкатування – це вид заготівельного переходу, який здійснюється з метою збільшення площі поперечного січення (набору металу) заготовки на одній ділянці та зменшення площі на інших ділянках.

Протягування – це вид заготівельного переходу, який застосовують для видовжених в плані поковок при значних перепадах січення поковки з, відповідно, великим коефіцієнтом підкатування.

Перетискання – це вид заготівельного переходу, який застосовують для незначного розширення заготовки в деяких місцях.

Згинання – це вид заготівельного переходу, який застосовують при гарячому штампуванні поковок з зігнутою віссю та який полягає у згинанні заготовки на певний кут.

Осадка – це вид заготівельного переходу, який часто застосовують при штампуванні круглих в плані поковок чи по формі січення близьких до квадрату, та який полягає у стисканні заготовки по торцям між плоскими плитами.

Штампування в чистовому рівчаку – це вид штампувального переходу, при якому отримують повністю оформлену поковку з облойним заусенцем (при відкритому штампуванні).

Штампування в чорновому рівчаку – це вид штампувального переходу, при якому отримують фасонну заготовку, що максимально наближена до форми та розмірів гарячої поковки.

Кліщивина (западина під кліщі) – це западина з фронтальної сторони штампу, яка дозволяє розмістити робочу частину кліщ та піддіти поковку після штампування і видалити її з рівчака, або виконувати штампування від прутка, утримуючи його за вільний кінець.

Відрубування – це вид розділового переходу штампування, який полягає у відділенні відштампованої поковки від прутка. Застосовують на молотах при штампуванні поковок від прутка.

Відрубування – це вид розділового переходу штампування, який полягає у відрізуванні поковки від прутка чи прокату напівматрицею штампу ГКМ. Застосовують при штампуванні на ГКМ.

Обрізування – це вид розділового переходу штампування, який полягає в обрізуванні облою по контуру поковки при штампуванні на ГКМ.

Пробивання – це вид розділового переходу штампування, який полягає в пробиванні попередньо прошитого отвору в поковці при штампуванні на ГКМ.

Розрахункова маса поковки – це маса, яку розраховують наближено як добуток маси деталі та розрахункового коефіцієнта.

Ковкістю називають здатність сплаву до кування та штампування

Ступінь складності поковки – це конструктивна характеристика поковки, яку визначають в залежності від об'єму чи маси поковки до об'єму чи маси фігури в яку вписується поковка (деталь).

Вихідний індекс поковки – це умовний комплексний показник, що враховує сукупність конструктивних характеристик поковки та її масу і слугує для призначення припусків, допусків та напусків.